Dünyada Devasa Boyutlardaki Tuhaf İnsanlar


Bazı insanlar doğuştan diğerlerinden farklı olabiliyor. Tarih boyunca yer yüzünde ki çeşitli insanlar gerek boyları, kiloları, vücut ölçüleriyle diğerlerimizden ayrıldı. Bu insanlar ya vücutlarında ki çeşitli değişikliklerle ön plana çıktılar ya da devasa boyutlarıyla. Karşınızda tarih boyunca yaşamış birbirinden tuhaf boyutlarda ki insanlar.
8- Al Tomaini
Al Tomaini 1912 tarihinde doğmuş 50 yaşında yaşamını yitirmiştir. Bazı kaynaklarda boyu 2 metre 52 santimetre olarak geçer. Fakat Guinnes Rekolar kitabına 2 metre 25 santimetre ile girmiştir. 162 Kilo ağırlığında olan Al Tomaini 54 numara ayakkabı giymekteydi. Yaşamı boyunca sirklerde çalıştı. Evlendiği kadınıda sirklerde çalışırken buldu. Evlendiği eşi Jeaine’nin ise doğuştan bacakları yoktur. Bu adam eşiyle birlikte uzun yıllar sirklerde çalışarak mutlu yaşamıştır ve 50 yaşında yaşamını yitirmiştir.
7- André the Giant
Andre Rene Roussimoff ya da bilinen adıyla André the Giant yani Dev Andre. 1946 ile 1993 tarihlerinde yaşayan bu adam profesyonel bir güreşçi ve oyuncuydu. Fakat Andre’nin sahip olduğu vücut ölçüleri ona bakanların tekrar bakmasına sebep oluyordu. 2.24 cm boyu, 240 kilogram ağırlı ile dünyadaki tanınmış güreşçilerin arasına girdi. Akromegali hastalığı sonucu bu boyutlara ulaşan Andre’ye ” Dünyanın Sekizinci Harikası ” lakabı bile takıldı. 1993 yılında bir otel odasında kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetmiştir.
6- Bernard Coyne
1897 yılında Amerika’da doğan Bernard Coyne Birinci dünya savaşı zamanlarında 20’li yaşlarında boyu 2 metre 43 santimetreye ulaşmıştı. Uzun boyu sebebiyle orduya alınmadı. Uzun baba bacak sendromu olarak bilinen hastalık sayesinde yıllar boyunca acı çekmiştir. Yani sahip olduğu ve nadir görülen bu hastalık sayesinde kemikleri yıllarca büyümeyi durdurmadı. Öldüğünde 2.56 cm’lik boyuyla dünyanın en uzun adamları arasında gösteriliyordu.
5- Leonid Stadnyk
Leonid Stadnyk 2014’de ölene kadar dünyanın en uzun adamı rekorunu elinde tutmaktaydı. Aslında o hiç bir zaman Guinnes rekorlar kitabına girmek istemedi. Çünkü mütevazi ve kendi halinde bir yaşamı seviyordu. 2 metre 57 cm’lik boyu ile oldukça uzundu. 64 numara giyen adam 12 yaşında geçirdiği bir beyin ameliyatı sonrası durdurulamaz büyüme yaşadı. Çiftçilik yapan adam hiç bir zaman evlenmedi, çünkü kendi sorunlarıyla eşini üzmek istemiyordu. Hep diğer insanlar gibi olmak istediğini belirtti ve annesi ile mütevazi bir yaşam geçirdi. 2014 yılında yaşamını yitirdi.
4- John Carroll
John Carrol 1932 yılında New York’ta doğdu. 12 yaşında başlayan hastalığı sebebi ile uzamaya başladı. Dev yaban öküzü olarakda bilinmektedir. Boyu 2.65 santimetreye kadar uzadı fakat boyunda ki bu durdurulamaz büyüme ona çok acı çektiriyordu. 37 yaşında yaşamını yitirmiştir.
3- Ella Ewing
Ella Ewing 1872 yılında Amerika’da doğmuştur. Yaşadığı dönemde Amerika’nın en uzun kadını olmuştur. 9 yaşında kadar normal bir gelişim sergileyen Ella Ewing’in 9 yaşından sonra uzaması durmadı. Diğer uzun boylu insanlar gibi Ella Ewing’te uzun yıllar bir sirkte çalıştı. Tek hayali ailesiyle yaşabileceği bir ev almaktı ve bunu başardıda. Ella Ewing 2.24 cm’lik boyu ile bir çok kadın çok daha farklıydı. 1913 yılında yaşadığı evde zatüreeden yaşamını yitirdi.
2- Sultan Kösen
Sultan Kösen 1982 Marin doğumlu bir Türk vatandaşımızdır. Üç erkek bir kız kardeşe sahip Sultan Kösen’in aile üyeleri normal boylardadır. Fakat Sultan Kösen’in hipofiz bezinde bulunan bir tümör sebebiyle boyu aşırı derecede uzamaktadır. Guinnes Rekorlar Kitabına göre yer yüzünün yaşanan en uzun insanıdır. Boyu 2 metre 51 santimetredir. Aynı zamanda 27.5 cm’lik elleriyle dünyanın en büyük ellerine 36.5 cm’ik ayaklarıyla yani 60 numara dünyanın en büyük ayaklarına sahip kişidir. Sultan Kösen yürümek için koltuk değneği kullanmaktadır. Boyu sebebiyle okulunu tamamlayamamıştır, günümüzde Hollywood’dan film teklifi aldığını söylenmektedir.
1- Robert Wadlow
Robert Wadlow tıp tarihinin tanıştığı en uzun boylu adamdır. 22 Şubat 1918 tarihinde doğan adamın hipofez bezinde ki aşırı büyüme hormonu adam ölene kadar çalıştı. Robert Wadlow ölümüne kadar boyu uzamaya devam etti. Ölümünden 18 gün önce boyu ölçüldüğünde 2.72 cm çıkmıştı. Fakat artık Robert Wadlow’un bu durmak bilmeyen uzayan boyunu vücudunu kaldıramıyordu. Yaşadığı dönemde Amerika’nın en ünlü insanlarından biriydi. Ölümüne kadar Amerika’da çeşitli sahne şovları ve turlar yaptı. Yaklaşık 220 kilo ağırlığındaydı. Hukuk okumak istiyordu fakat 15 Temmuz 1940’da katığı bir enfeksiyondan uykusunda yaşamını yitirdi.

 

Video:Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds