Dünyadaki En Disiplinli 10 Ordu


Ülkelerin sahip olduğu ordular her geçen gün gelişmekte. Her ülke ordusunu geliştiriyor ve her türlü plan için hazır tutuyor. Bazı ülkelerde ordu ve asker kavramı çok önemli olduğundan disiplin her zaman ön planda. Askerlik yapmış insanlardan da duyabileceğiniz gibi disiplin askeriyede neredeyse her şey. İşte dünya genelinde en disiplinli ordulara sahip ülkeler.
Not: Videoda herhangi bir sıralama yapılmamıştır.
10- Çin Halk Kurtuluş Ordusu
Çin Halk Kurtuluş Ordusu dünyanın en büyük ve disiplinli ordularından birisidir. Çin Halk Kurtuluş Ordusu personel bakımından dünyada birincidir. Bunun nedeni ise Çin nüfusunun büyüklüğü. Çin’de askerlik şartlarının avantajlı olması sebebiyle bir çok insan orduya katılmak ve asker olmak ister. Bu kalabalık orduda ise disiplin birinci sıradadır. Üniformaları erde de generaldede aynı ve yeşil renktir. Askerler düzenli eiğitim alır ve geliştirilir.

061116-M-9827H-129 Zhanjiang, People’s Republic of China (Nov. 16, 2006) - Marines of the People’s Liberation Army (Navy) (PLA(N)) stand at attention as Commander, Pacific Fleet Rear Adm. Gary Roughead greets them following a demonstration of the brigade’s capabilities. Roughead’s visit to Zhanjiang coincides with the port visit of USS Juneau (LPD 10), which will conduct a search and rescue exercise (SAREX) with PLA(N) assets after the visit. Roughead and Chinese leaders feel the visit and ensuing SAREX will promote mutual understanding, transparency and cooperation between both navies and nations. U.S. Marine Corps Photo by Lance Cpl. J.J. Harper
9- Rus Ordusu
Rus ordusu dünyanın en büyük ve güçlü ordularından biridir. 770 binden fazla personeli bulunur. Ordu içerisinde askerlere verilen ağır cezalar bilinmektedir. Örneğin Rus ordusunda bir asker tüfeğini unutursa ona biraz farklı bir ceza verilir ve daha büyüğü hediye edilir. Ya da cep telefonuyla yakalanan birisine daha büyük bir cep telefonu verilir. Nöbette sigara içen askerler ise ordu içerisinde bu şekilde cezalar alır.

4
8- Hindistan Ordusu
Hindistan Ordusunda verilen eğitimler ordunun disiplinini bizlere rahatca gösterebiliyor. Ordudaki askerler her gün 10 kilometrelik yolu koşmak zorundalar. Bu büyük hindistan nüfusunu askeri anlamda eğitmek ve orduyu güçlendirmek için yapılan eğitimlerden sadece birisi. Fakat yinede Hindistan ordusunda bazı problem bulunmakta. Ordunun çok sıkı ve disiplinli olduğu bilinsede askerlerinin %10’unun fazla kilolu olduğu açıklanmış. Bunun için komutanlar fazla kilolu askerlere daha katı kurallar uygular ve törenlere katılmasına izin vermiyor.

7
7- Kuzey Kore Ordusu
Aslında Kuzey Koredeki bir çok insan çok sıkı ve disiplinli yaşamakta. Ülke içerisinde ordu başta olmak üzere sivil halk kurallara uymak zorunda. Kuzey Koredeki yaşam koşulları düşük olduğundan bir çok insan açlık sınırında yaşamakta. Askerler sürekli cezalandırılmaktan korkmakta ve inanılmaz disipli. Bir çoğu alacakları cezaları bildiklerinden kurallara sıkı sıkıya bağlı. Anlatılanlara göre orduda kurallara uymayan ve ya techizatlarını kaybeden askerler diğerlernin önünde infaz dahi edilmekte.

15
6- Güney Kore Ordusu
Kanunlara göre Güney Koredeki yetişkin erkeklerin sağlıklı olanları Güney Kore ordusuna hizmet etmelidir. Buda ülkede askerlik yapak insanların 21 ay boyunca ailelerinden ve arkadaşlarından ayrı kalmasına neden olur. Zorunlu askerliğe gelenler ilk 6 hafta boyunca sıkı ve disiplinli eğitimlere katılırlar. Askerlerin müzik dinlemesi, televizyon izlemesi ve teelfona erişimleri yasaktır. Dinlendikleri tek zaman yatağa girdiklerindedir. Yapılan yanlışlara karşı ordu içerisinde cezalandırma sistemi bulunmaktadır.

20
5- Amerika Ordusu
Amerika yaptığı stratejik hamleler ile ordusuna önem veren bir diğer ülke. Ordu içerisinde ki askerler disiplinli olmaları için düzenli eğitimler alıyor. Disiplini askerlere her konuda öğretmek isteyen ordu düzenli ve ciddi askerler eğitmeye çalışıyor. Askerlere yapılan ciddiyet testleri askerleri mental olarak sınamak için uygulanmakta. Kimisi bu testi geçerken bazılarıda beceremiyor.

31
4- Pakistan Ordusu
Pakistan Ordusu 16 yaşından büyük ve gönüllü olan adayları personel olarak alıyor. Fakat bu adayların 18 yaşından önce savaş alanlarına girmesi yasak. Buda dünyanın en genç devlet destekli ordusundan birinin Pakistanda bulunduğunu gösteriyor. Pakistan Ordusu oldukça hırslı askerlerden oluşmakta. Hükümet, ordu içerisinde disiplin ne kadar yüksek olursa askerlerin başarılarınında doğru oranda artacağını düşünmekte.

34
3- Japon Ulusal Savunma Gücü
Japonya 1954’te imzaladığı anlaşma sonucu ülkesinde sadece savunma amaçlı askeri güç bulundurabiliyor. Yani ülkedeki askerler sadece savunma amaçlı kurulan Japon Ulusal Savuna Gücü askerleridir. Fakat her ne kadar savunma amaçlı bir orduda olsa Japonlar sahip oldukları askerler ve kültürleri ile ordu içerisinde oldukça disiplinli ve planlıdır. Japon savunma ordusu teknolojik olarak oldukça gelişmiştir ve 300 bin civarı personeli bulunur. Planlı eğitimler görürler ve askerler her türlü savaş senaryosuna hazırlıklı yetiştirilir.

43
2- Kenya Savunma Kuvvetleri
Kenya Savunma Kuvvetlerinde ki askerler çok disiplinli olmaları ve üstlerine karşı sadık olmalarıyla bilinir. Bunun sebeplerindne biri ordudaki askerlerin oldukça sıkı cezalar almalarıdır. Kenya askerlerin daha önceki dönemlerde yaptığı taşkınlıklar bu cezaların gün geçtikce sıkılaşmasına yol açtı. Askerleri kontrol altında tutmak ve disiplini öğretmek için ordu içerisinde bir çok mental ve fiziksel cezalar uygulanmakta.

110330-F-UA873-045 NAIROBI, Kenya (CJTF-HOA PAO) – U.S. Army Sergeant Jerry Kastein helps Kenyan air force Senior Private Rob Bagaja Hassan get in position during a counter-improvised-explosive-device drill March 30, 2011. Soldiers from various East African nations, including Kenya, Rwanda, Burundi, Uganda and Sudan attended the week-long class, taught mostly by Kenyan soldiers, to learn counter-IED practices currently utilized by U.S. service members in combat theaters. Kastein was part of a team sent to Nairobi to share their experiences and training with the Kenyans, who will use the knowledge to instruct their own military and allied forces. (AFRICOM photo by Staff Sgt. Austin M. May)

1- TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ
Ordumuz devletimize dıştan gelebilecek her türlü tehdide karşı ülkemizi savunmaktadır. Anayasadan yaptırım gücü alır. Kara, Deniz ve Hava olmak üzere üç kuvvetten oluşmaktadır. Ayrıca Özel Kuvvetler Komutanlığı yani Bordo Bereliler olarak yaklaşık 45 bin askerin olduğu kolordumuz bulunmaktadır. Burada görev yapan askerler özel olarak seçilmektedir ve yüksek disiplin ve denetim altında çalışırlar. Dünya Özel Kuvvetler şampiyonasında 20 ülke arasında birinci olmuşlardı. Eğitim sürelerinde zorlu doğa koşullarına yaşamaya adapte olurlar. Aldıkları sert, sıkı ve disiplinli eğitim ile her koşula uygun olarak metan ve fiziksel olarak dayanıklıdırlar. Disiplin türk askeri için oldukça önemlidir. Ordumuzun yaptığı görevlerde disiplin, sıkı çalışma ve akıl ön plandadır.

61

 

Video:

Bir önceki yazımız olan Anlamak İçin İki Kere Bakmanız Gereken Fotoğraflar başlıklı makalemizde fotoğraflar, iki ve kerez hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allah ordumuzu korusun sahipsiz olan vatanın batması haktır sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds