EĞER KUŞ UÇAĞIN MOTORUNA ÇARPARSA NE OLUR?


Video: 

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) verilerine göre, her yıl, havada kuşların neden olduğu 5.500 uçak kazası gerçekleşmekte. Havadaki canlılar, büyük ihtimal gökyüzünü kanatlı metal canavarlarla paylaşmaktan pek mutlu değil. Fakat bu istenmeyen durum olduğunda neler olur? Bir kuş uçak kazasına neden olabilir mi? Uçaklarda bu tür durumlardan korunmak için nasıl tedbirler alınmakta? İşte kafanızda canlanan bazı soruların cevabını bulabileceğiniz bir video. Başlamadan önce bana destek vermek için YA MERAKTAN kanalıma abone olmayı unutmayın, teşekkürler.
Öncelikle kuşların uçaklarla yakın temas kurması uçuş güvenliğini etkileyen önemli durumlardan biridir. Bu tür kazalar istenmeyen sonuçlar doğurabilir ve büyük maddi zararlar yaratabilir. Kuşların uçaklara ya da uçakların kuşlara çarptığı anlar genelde uçakların iniş ve kalkışlarında meydana gelir. Çünkü kuşların yoğun olarak bulunduğu yerler buralardır. Aslında bu olayı direk kuşlar uçaklara çarpıyor şeklinde düşünemeyiz. Çünkü kuşlar uçaklara çarpmak istemez ve genel bir inanış kuşların uçaklara çarpmadan hemen önce yön değiştirdiği yönündedir. Fakat bu her zaman gerçekleşmeyebilir ve kötü senaryolar meydana gelir. Her ne kadar iniş ve kalkışlarda bu kazalar gerçekleşsede yerden 10 bin metre yüksekliktede bu tür raporlar bildirilmiş ve kazalar gerçekleşmiştir. Fakat Uluslararası Sivil Havacılık Örgütüne göre bu kazaların %90’ı havaalanları çevresinde kalkış ve inişte yaşanır.
Peki bu kazaların uçaklarda yarattığı etki nedir. Bir kuş uçağı nasıl bir tehlikeye atabilir?Kazalar incelendiğinde, gerçekleşen olayların bir çoğu uçakların öne bakan kısımlarında gerçekleşmiştir. Fakat bazı durumlarda kuşlar uçağın jet motorlarına da çarpmıştır. Bu gibi durumlarda kuş, Jet motoru tarafından emilir motorun pallerinin ve motorun gövdesinin zarar görmesine neden olur. Bu zarar kuşun ağırlığına, uçağın hızına göre farklılık göstermektedir. ”Bir kuş kocaman bir uçağa ne yapabilir” diye düşünebilirsiniz. Fakat uçaklar için tehlikeli olanları kuş sürüleridir. Eğer böyle bir durum yaşanırsa ve bir kuş sürüsü uçağa çarparsa, bu kötü sonuçlar doğurabilir. Uçağın bir ya da birden fazla motoru arızalanabilir. Bu havadaki yolcuların tehlikeye girmesi anlamına gelir. Eğer kuş sürüsü çarptığı an da uçağın tüm motorları durursa ve uçakda yere yakın bir yerdeyse, aklınızda ki senaryo gerçeğe dönüşür. Bu durumda pilotun olayları kontrol etmesi için yeterli zamanı bulunmaz ve kuş çarpması, uçağın düşmesine, kontrolden çıkmasına neden olur.
Bunun yaşanmış örneği, 2009 yılında Amerikada gerçekleşti. 2009 yılında US Airways’in Airbus A-320’si bir kuş sürüsünün içine daldı. Chesley Sullenberger’in pilotu olduğu uçağın iki motoruda durunca havada bir kaos yaşandı. Pilotun, motorları duran uçağı Hudson nehrine indirmek için sadece 208 saniyesi vardı ve o bunu başardı.
Havada yaşanan bu olayları engellemek için bir takım önlemler alınmaktadır. Örneğin havaalanlarının etrafında kuş sürülerini engellemek için ağaçlandırma yapılmaz. Bekçi köpekler, yüksek frekansta kuş engelleyiciler ve bazılarında eğitimli şahinler bile kullanılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle yeni tasarlanan uçak motorları, 3 kiloluk bir kuşu parçalayıp arızalanmayacak şekilde tasarlanmaktadır. Genelde ördek, martı ve avcı kuşlar bu kazalara sebep vermektedir.
Her ne kadar istenmeyen durumlar yaşansada Hava Yolu Taşımacılığı güvenli ulaşım seçeneklerinden biridir. İstatistiklerde bu durumu doğrular.

Bir önceki yazımız olan Tarihte Gerçekleşen İnanılmaz Uçak Kazaları başlıklı makalemizde uçak, uçak kaza raporu ve uçak kazaları hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.