Etkileyici 12 Beyin Yoran Optik Yanılgı


Göz yanılması, olmayanı görüp, olanı görmemektir. Kısacası beynin bilgisi olmadığı durumlarda, gözün gördüğü şekilleri olduğu gibi algılanmasıdır. Objelerin, resimlerin ve hatta durumların; ışık, gölge, derinlik ve renk gibi faktörlerin etkisi ile olduğundan daha faklı görülmesi halidir. Bu tanımlar size yeterli gelmediyse gelin bunu bir test edelim.

12- Resme ilk baktığınızda resmin hareket etmediğini fark etmişsinizdir. Fakat altta yazan bunu metni okuduğunuz zaman resim hareket geçiyor. Siz bu yazıyı okumaya başlayınca merkez bölümü içe doğru, dış bölüm ise dışa doğru hareket ediyor. Eğer resmin tam içine doğru bakarsanız resmin durduğunu görüyorsunuz.

 

11-Resme ilk baktığınızda çizgilerin düz olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat biraz dikkatli incelediğinizde resimdeki çizgilerin düz olduğunu görebileceksiniz.

 

10- Trenin tek bir tarafa hareket ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Biraz dikkatinizi verirseniz trenin hareket yönünü değiştirebilirsiniz.

9- Ortadaki turuncu noktanın büyüyüp küçüldüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında bu turuncu noktanın boyutu hiç değişmiyor.

 

8-Hermann Ebbinghaus’ın yaptığı bu illüzyonda kareleri ayıran şeritleri kesişim noktalarını zaman zaman siyah görebilirsiniz. Fakat o noktalara tek tek baktığınız zaman hiç birinin siyah olmadığını ve hepsinin beyaz olduğunu farkediyorsunuz. Beyni zorladığı kesin.

 

7- Ne görüyorsunuz. Yaşlı bir çift mi, yoksa iki meksikalının gitar çaldığını mı?

6- Adam ne tarafa bakıyor?

 

5- Bu biraz klasik olacak biliyorum. Fakat balerin sizce ne tarafa dönüyor. Kadının saat yönüne doğru döndüğünü görüyorsanız beyninizin sağ tarafını, tersi yöne doğru döndüğünü görüyorsanız da beyninizin sol tarafını kullanıyormuşsunuz. İyi odaklanan bazı insanlar balerinin iki yöndede döndüğünü görebiliyor. Siz hangi yöne doğru döndüğünü görüyorsunuz.

 

4- Gözlerimizi yanıltan etkileyici optik yanılgılardan bir tanesi. Oldukça başarılı.

 

3- Perspektifin oldukça başarılı kullanıldığı bir çalışma. Yer boyasını daha güzel kullanamazlardı heralde.

 

2- Fotoğrafta gördüğünüz kadının altındaki suyun derinliği yaklaşık 100 metre. Flathead Gölü öyle berrak bir suya sahip ki tam 112 metrelik bu kısmında bile dibini net biçimde görebiliyorsunuz. Hatta ışığın suda kırılması ile bir kaç metre altınızdaymış gibi.

 

1- Bir çok yerde karşınıza çıkan ve oldukça güzel bir çalışma daha. Etkileyici ve şaşırtıcı.

 

Video: 

Bir önceki yazımız olan Tarihte Gerçekleşen İnanılmaz Uçak Kazaları başlıklı makalemizde uçak, uçak kaza raporu ve uçak kazaları hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.