Gündelik Eşyalardaki 10 Gizli Özellik


Her gün göz önünde bulunan ve kullandığımız eşyalar bilmediğimiz özellikler taşıyor olabilir. Örneğin kalem kapaklarında ya da kapı kollarında tahmin ettiğimizden daha fazla detay bulunmakta. Bu eşyalar bizim bilmediğimiz fakat belki de hayatımızı kurtacak ya da bizlere daha fazla fayda sağlayacak şeyleri gerçekleştiyor. İşte günlük hayatta kullandığımız eşyalardaki 10 gizemli özellik.
10- Krem kutuları
Krem kutularının kapaklarına bakarsanız uçlarında sivri nesneyi görebilirsiniz. Bu aslında çoğumuzun bilmediği bir özellik. Kapaktaki bu sivri nesnenin amacı kapağı açtıktan sonra ilaçın alüminyum ile kapatılmış ağzını delmek için koyulmuş. Kapağı açıp ters çevirdikten sonra krem kutusuna bastırırsanız sivri nesnenin krem kutusundaki alüminyumu açtığını göreceksiniz.

1
9- Kalem Kapakları
Genelde tükenmez kalemlerde bulunan kalem kapaklarına dikkatli bakarsanız uçlarındaki deliği görebilirsiniz. Bu delikler aynı zamanda çocukların çokca oynadığı Lego’lardada bulunur. Bunların koyulmasnın aslında bir nedeni. Kalem kapaklarındaki bu delik kalem kapağını olası yutma durumu için koyulmuş. Yetişkinler ya da küçük çocuklar kalem kapağını yada Logaları yutarsa ve boğaza takıldığındakalem kapağının uçundaki delik nefesinizin tıkanmasnı önlemek için dizayn edilmiş. Yani her gün gördüğünüz fakat dikkat etmediğiniz bir özellik, sizin ya da bir başkasının hayatını kurtarabilir.

7
8- Şarap Şişeleri
Hiç şarap şişelerinin altındaki bu girintiyi merak edeniniz oldu mu? Aslında şişenin altındaki bu girintinin konmasının bir çok nedeni bulunuyor. Bu girinti punt olarak isimlendirilir. Punt’un bu şişelere konmasının sebebi özellikle köpüren şaraplarda şişeye dayanıklık kazandırmaktadır. Aynı zamanda şişenin dibinde bulunan tortunun kolay toplanmasını engeller ve şarabı daha kolay servis etmenize imkan sağlar.

15
7- Küçük Delikler
Uçarklarda pencerelere bakarsanız pencerenin altında küçük delikler görürsünüz. Bu gelişen mühendislik bilgisinin bizlerin hayatını kurtardığı önemli detaylardan biridir. Bu delikler pencereye uygulanan basıncın kontrolünü sağlar. Tüm pencerelerde vardır ve basıncı kontrol altında tutarak istenmeyen durumların önüne geçer.

23
6- Cips Paketleri
Cips paketlerini açtığımızda çoğumuz aynı şeyi düşünürüz ve yarısının hava ile kaplı olduğunu gördüğümüzde kızarız. Aslında bu firmaların cisplerin kırılmasını önlemek için yaptığı bir yoldur. Çünkü paketlerdeki bu boşluklar cipsler taşınırken, depolanırken cipsleri korur ve onların kırılmasını engeller.

26
5- Yürüyen Merdivenler
Yürüyen merdivenlerin kenarlarındaki fırçaları bir çoğumuz fark etmişsizdir. Bir çok merdivende ” bu fırçalara ayaklarınızı sürtmeyin ” diye uyarılarda konulur. Çünkü bu fırçaların koyulma amacı ayağınızı sürtmeniz değildir. Merdivendeyken oraya bir parça kaçmasını engelleme ve giydiğimiz uzun kıyafetlerin hareket halindeki merdivene sıkışmaması içindir.

31
4- Kapaklar
Fast food dükkanlarında verdiğimiz içeçeklerin kapakları aslında bizlere bazı bilgiler verir ve bardak altlıı olarakta kullanılabilir. İçeceğin kapağını çıkarıp masaya koyduğunuzda bir çok bardağın kapağın üzerine yerleştiğini göreceksiniz. Bu şekilde koyduğunuzda bardağınız hem yukarıda kalır hem de masa ıslanmamış olur.

57
3- Recall Tuşu
Bu aslında çok gizli bir özellik değil. Fakat uzaktan kumandaların üzerinde bir çok tuş bulunuyor. Bunlardan biride Recall tuşu. Bu tuş Recall yani adı üzerinde geri çağırma tuşudur. Bu tuşa basarsanız izlediğiniz son kanala geri dönersiniz. Örneğin TV8’den Kanal D’ye geçtiyseniz tuşa basarsanız tekrar TV8’e geri dönersiniz.

38
2- Kapı Kolları
Kapı kollar gün içerisinde pek çok kez kullanırız. Bir çok insan bilmez ya da farketmez fakat kapı kollarının çoğu pirinçten yapılmıştır. Eğer halka açık alanlara bakarsanız korkuluklar, kapı kolları ve tutunma yerleri aynı şekilde pirinçten yapılmıştır. Bunun nedeni pirinç ve diğer metal alaşımların bakterilerin yayılmasını önlüyor olmasıdır. Yani halka açık yerlerde kullanılan bu malzemeler istenmeyen bakterilerin yayılmasına yardımcı olurlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1- Kumaş Parçaları
Yeni alınan kıyafetlerin içerisinde çıkan bu parçalar ilk bakışta saçma gözükebilir. Bu parçaların konmasının nedeni aldığınız kıyafetin yıkamaya karşı nasıl tepki verdiğini ölçmektir. Yani kaç derecede hangi deterjan ile nasıl etkileşim içerisinde olduğunu bu parçaları önce yıkayarak kolayce öğrenebilirsiniz.

47

 

Video:Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds