Kayıtlara Geçmiş En Büyük ve Yıkıcı 10 Doğal Afet


Dünya yaklaşık 4.5 milyar yaşında. Bu yaşlı gezegenimiz hayatı boyunca bir çok doğa olayı yaşadı. Bu büyük yıkıcı felaketler insan oğlunada zaman içerisinde büyük zararlar verdi. Gerçekleşen bu doğal felaketler kimi zaman yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Tabii bizim bildiğimiz bu doğal felaketler sadece buz dağının görünen yüzü, yani kayıt altına alınabilenler. Şimdi gelin yakın geçmişimizde yaşanmış birbirinden büyük 10 doğal felakete yakından bakalım.
10- Toprak kayması
16 Aralık 1920 tarihinde Çin’de yaşanan 8.5 şiddetindeki deprem Kansu bölgesinde gerçekleşmiştir. Tuhaf olan şudurki bu bölgede 300 yıldır deprem gözükmemiştir. Fakat 8.5 şiddetindeki bu deprem sonucu gerçekleşen toprak kayması köylerdeki insanları feci şekilde yakalamıştır. Yaşanan faciadan sonra tahminen 200.000 civarında köylü toprağın altında kalarak yaşamını yitirmiştir.

1
9- Kasırga
Bhola kasırgası dünyada gerçekleşen en büyük ölümcük kasırgalardan biridir. Bu doğal felaket sonucu yaklaşık 500.000 bin’e yakın insan yaşamını yitirmiştir. 1970’de gerçekleşen bu ölümcül kasırga Bangladeş’te gerçekleşmiş ve tam 6 gün sürmüştür. Kasırga bittiğinde bölgedeki evlerin %85 yok olmuştur.

4
8- Tipi
Kayıtlardaki en ölümcül tipi 4000 bin kişinin ölümüne neden olmuştur ve İran’da gerçekleşmiştir. 1972 yılında yaşanan doğal felaket 6 gün sürmüş ve 200 köyü yok etmiştir. 8 Metreye ulaşan kar bölgeyi yaşanmaz hale getirmiştir.

5
7- Tsunami
Hint okyanusunun Sumatra adasında, 2004 yılında gerçekleşen 9.0 şiddetindeki deprem inanılmaz büyüklükteki dalgaların oluşmasına neden olmuştu. 9.0 şiddetindeki depremin oluşturduğu bu dalgalar ise yerleşim yerlerini yaşanmaz hale getirerek 230.000 kişinin ölümüne sebep oldu. 30 metrelik dalgalar 2 milyon kişininde evsiz kalmasına neden oldu. Tarihin en büyük tsunamilerindendir. Fakat bilinen en büyük tsunamisi ise megatsunami olarak bilinen ve Alaskada gerçekleşmiş olandır. Bu megatsunami 524 metre gibi inanılmaz büyüklükte dalgaların oluşmasına neden olmuştur. Gariptirki sadece 2 kişi hayatını kaybetmiştir.

10
6- Çığ
Bilinen en büyük çıp Peru’da gerçekleşmiş ve saatte 335 km hızla yaşanmıştır. 18 km boyunca saatte 300km hıza çıkan buz kütleleri 20 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

9
5- Yangın
Yangınlar genellikle insan kaynaklı kimi zaman ise doğal yollara ortaya çıkan afetlerdir. Doğal yollarla ortaya çıkanlardan en büyük orman yangını ise 1871 yılında Amerikanın Wisconsin eyaletinde gerçekleşmiş ve 1500 kişinin ölümüne neden olmuştur. Aynı zamanda bir çok bitki ve hayvan türüde bu orman yangını ile yok olmuştur. Yaşam alanlarında çıkan en büyük yangın ise 1863’de Şilide gerçekleşmiş ve bir klisede olmuştur. 2500 kişi aynı anda yanarak yaşamını yitirmiştir.

20
4- Hortum
26 Nisan 1989 yılında Bangladeş’te gerçekleşen hortum inanılmaz derece yıkıcı olmuştu. 80 bin kişinin evsiz kaldığı hortumda 1200’e yakın kişi yaşamını yitirmişti. 1925 yılında ise Amerikanın Indiana bölgesinde gerçekleşen hortum saatte 117km hıza çıkmıştır ve 700 kişiyi öldürmüştür.

24
3- Deprem
Ülkemizdede gerçekleşen deprem olayları bizlere çok uzak değil. Kaydedilen en ölümcül depremse 1556 yılında gerçekleşmiştir. Çin’de gerçekleşen bu depremin büyüklüğü 8.0 şiddetindedir. Fakat bu depremin etkileri oldukça yıkıcı olmuştur. Yaklaşık 830 bine yakın kişi yaşamını yitirmiş yani bölgedeki insanların %60 hayatını kaybetmiştir.

26
2- Volkanlar
Dünya, tarihinde bir çok volkanik patlamaya şahit olmuştur. Fakat kayıtlarda bilinen en byük volkanik patlama ise Endonezyada gerçekleşmiştir. Bu patlama sonrasında yaklaşık 90 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Bu doğal felaket 19. yüzyılın en büyük doğal felaketlerinden biridir ve yan etkileri sebebiyle patlama çevresindeki hayatı uzun yıllar durdurmuştur.

39
1- Sel
1931 yılında dünyada görülen en büyük doğal felaketlerden biri yaşanmıştır. Gerçekleşen sel felaketinde 87 bin metrekarelik alan yok olmuştur. Bu belki size pek bişey ifade etmeyebilir fakat kayıtlara göre ölen insan sayısı inanılmaz boyutlardadır. Sel felaketi sonra yaklaşık 3 milyın 700 bin kişi yaşamını yitirmiştir. Aynı zamanda 80 milyon kişi evsiz kalmıştır.

36

 

Video:

Bir önceki yazımız olan Anlamak İçin İki Kere Bakmanız Gereken Fotoğraflar başlıklı makalemizde fotoğraflar, iki ve kerez hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds