Reklamlarda Yapılan 8 Zeki Aldatmaca


Reklamcılıkta kullanılan bir çok hile, ürünü kullanıcıların gözünde daha alınabilir yapmakta. İzlediğimiz reklamlar bizlere gösterilmeden önce her açıdan kontrol ediliyor ve kusursuz yapılmaya çalışılıyor. Çünkü algımızı yönetildiği zaman o ürünü alma şansımızda artıyor. Bu aldatmacaların bazıları bilgisayar yoluyla efektlerden yapılsada bazılarıda oldukça basit hilelerden oluşmakta. İşte reklamlarda yapılan 8 zeki aldatmaca.
8- Krema
Görüntünün düzgün ve kusursuz olmasını sağlamak için reklam hilelerinde bazı küçük yardımcılarda kullanılır. Yani bir kekin üzerine sürülen krema gerçekten kremamıdır? Bizler krema olarak görürüz fakat daha düzgün görüntü elde isteyen reklamcılar krema yerine yapıştırıcı kullanır. Bu şekilde kusursuz ve düzgün bir krema görüntüsü elde edilmiş olabilir.

7- Tavuklar
Reklamda gördüğünüz tavukların bu kadar güzel parlamasının bir nedeni var. Bazı reklamcılar tavuğu daha albenili göstermek ve parlatmak için ayakkabı cilası kullanır. Yani tavuğun kalitesinden ve ya sosundan bu parlak renk ortaya çıkmaz. Sadece reklam çekimleri için kullanılan bir taktiktir. Bu sayede siz kusursuz pişen tavuğu görürsünüz.

6- Dondurma
Reklamlarda görülen dondurmaların neden bu kadar kusursuz olduğunu düşündünüz mü? Biz aynı dondurmayı alsak yemeye çalışırken sürekli erir ve kenarlardan akmaya başlar. Reklamcılar bu işin bir tekniği düşünmüş tabii ki. Dondurma yerine patates kullanmışlar. Çeşitli renklerindeki patates püreleri dondurmayla aynı görüntüyü veriyor ve erimiyor. Çekimlerde sırasında her yer de bir çok ışık bulunur ve bunlar etrafa sıcaklık verir fakat patates püresine işlemez.

5- Buzlar
Reklamlarda içeceklerin içerisinde gördüğünüz o simetrik sapasağlam buzları hiç merak ettiniz mi? Bunlar aslında buz değil. Sadece plastik buz görünümlü maddeler. Bu maddeler sayesinde istenen buz şekli elde ediliyor ve içeceklerin içerisinde atıldığında hemen erimiyor.

4- Sabit Tutmak
İnsanların görsel algısını yönetmek için her şey kusursuz olmalıdır. Bir tabağın üzerinde gördüğünüz yemekler, çatal, kaşık ve bıçak rasgele orada duramaz. Bu eşyaların çekimler sırasında düzenli durmaları için tabağa macunla yapıştırılır.

3- Hamburger
Hamburgerler reklamlarda kusursuz görünür. Öyle ki bir çok kez sipariş ettiğimiz hamburgeri elimize alır ve bakarız. Tabii ki bizim sipariş verirken gördüğümüz hamburgere benzemez elimizde ki. Çünkü Hamburger çekimlerinde en ufak detay bile önemlidir. Öncelikle hamburger eti tek taraflı kızartılır, diğer tarafı pişirilmez. Bu etin daha dolgun gözükmesi içindir. Susamlar ekmeğin üzerine cımbızla özel bir madde ile yapıştırılır ve düzgün gözükmesi istenir. Ekmeğin parlak gözükmesi ve kabarık olması için bazı işlemler yapılır. Seçilen soğan ve marullar özenle tek bir tarafa göre düzenlenir.

2- Domatesler

Parlak domatesler oldukça yenilebilir gözüksede bu kadar parlak gözükmeleri için yine bazı işlemlerden geçmekteler. Domateslere sıkılan saç spreyleri domatesleri olduğundan daha parlak yapmakta ve canlı göstermektedir.

1- Pamuklar
Özellikle sıcak kahve, yemek vb. reklamları izlerken dikkat edin. Bardaktaki ya da tabaktaki yiyeceğin ve ya içeceğin üzerinden dumanlar tüter. Bu dumanlar aslında o gıdaların içerisinden gelmiyor. Dumanı tüten biz gıdalar arkasında ufak bir aldatmaca var. Yemek sıcakmış izlenimi vermek ve bunu kusursuz yapmak için pamuklar kullanılıyor. Pamuklar ıslatılarak mikro dalgada ısıtılıyor. Bu sayede pamuk buharı bir kaç dakika içinde tutuyor. Ardından yemeklerin ve ya içeceklerin arkasına koyulduğunda istenilen görüntüyü veriyor.

 

Video: 

Bir önceki yazımız olan Tarihte Gerçekleşen İnanılmaz Uçak Kazaları başlıklı makalemizde uçak, uçak kaza raporu ve uçak kazaları hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.