Sadece Kuzey Korede Olan 10 Çılgın Kanun


Kuzey Kore gizemi bitmek bilmiyor. Ülke hakkında efsaneler, hikayeler internet ortamında dolaşmakta. Sırlarla dolu bir ülke olan Kuzey Koreden pek objektif bilgiler almak pek mümkün değil. Ülkenin gizemli olmasının sebebi kapalı kutu olarak tabir edilen içe kapalı sert yönetim şekli. Baskıcı, kuralcı yönetim ülkenin dış dünya ile ilişkisini engellemekte. Buna rağmen ülke hakkındaki bazı gerçekler oldukça tuhaf. İşte sadece Kuzey Korede olan 10 çılgın kanun.
10- Saç Modelleri
Ülkede ister erkek ister kadın olun berbere gidip saçınızı istediğiniz gibi kestiremiyorsanız. Hükümet bu duruma el koymuş ve insanların saçlarını nasıl kestireceğine karışıyor. Karışmakla kalmıyor sadece kendi belirlediği modellerin olmasını istiyor. Bunun için kadınlara 18, erkeklere 10 model hükümet tarafından belirlenmiş. Bu modellerden farklı bir şekilde saçınızı kestirirseniz hükümet tarafından ceza alabilirsiniz.

Photos showing example hair styles hang inside a hair salon in Pyongyang, North Korea on Wednesday, Feb. 20, 2013. (AP Photo/David Guttenfelder)
9- Şehirler

Eğer Türkiyede yaşıyorsanız ve başkent Ankarada yaşamak istiyorsanız, eşyalarınızı toplayıp oturacak bir yer bulmanız yeterli. Fakat Kuzey Korede bunun yapmak bu kadar kolay değil. Eğer Kuzek Kore’nin başkenti Pyonyang’te yaşamak istiyorsanız ilk önce hükümetten izin almalısınız. Çünkü Başkent ülkedeki en sadık ve en başarılı insanlar için ayırılmıştır. Eğer diğer kategorinin içerisinde giriyorsanız ve Başkent’te yaşamak istiyorsanız şansızsınız.

10
8- Oy
Kuzey Kore ülkesinde herkes oy kullanmak zorundadır. Bu konu hakkında bilinen tek şey, kimsenin ülkenin sahibi Kim ve ailesine karşı çıkamamasıdır. Örneğin 2014’te gerçekeşen Yüksek Halk Meclisi başkanlık seçimlerinde Kim Jong-Un oylarını tamamını alarak başkan seçildi. Kuzey Kore her ne kadar Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak geçsede ülkede ki insanların demokratik haklarını kullanmaları o kadar kolay değil gibi.

13
7- Televizyon
Eğer Kuzey Korede yaşıyorsanız televizyonunuzu istediğiniz gibi değiştirip sevdiğiniz bir diziyi izleyemezsiniz. Kuzey Korede 3 tane televiz kanalı izleme şansınız var. Ve bu kanallar tamamiyle hükümet kontrolünde. Eğer Kuzey Koreye gitmiş olursanız izleyebileceğiniz tek şey devlet propagandası fazlasını beklemeyin.

A sales assistant watches TV sets broadcasting a news report on North Korea's fifth nuclear test, in Seoul, South Korea, September 9, 2016.  REUTERS/Kim Hong-Ji - RTX2OR8H

6- Cezalar
Bu Kuzey Korenin çılgın kanunlarından biri değil, Kuzey Korenin barbarca kanunlarından biri. Eğer bir hapishaneye düşer ve oradan kaçmaya çalışırsanız kan bağınız olan herkes, anneniz, babanız hatta çocuklarınız cezalandırılır. Bu kanun suçluların firar etmesini engellemek için koyulmuş. Bu aslında Kuzey Kore hükümetinin koyduğu insan haklarına aykırı, barbarca bir kanun. Söylenenlere göre Kuzey Kore hapishanelerinde kölelik mevcut ve açlık sınırının altında yaşanıyor.

22
5- Turistler
Eğer Kuzey Kore’ye gitmeyi düşünüyorsanız, yanınızda ontrolcünüz olmadan istediğiniz yere gidebileceğinizi düşünmeyin, çünkü bu yasak. Kuzey Kore her yıl belirli miktarda ve çok az turist kabul etmekte. Ülkeye sadece belirli tur şirketleri turist sokabiliyor. Bu turistlerde daha önceden hazırlanan plana göre hareket edebiliyor. Kuzey Koreye turist olarak gittiğiniz kafanıza esen yerlere gidemiyorsunuz. Sadece tur olarak rehberler eşliğinde gezebilirsiniz. Otelden ayrılamazsınız, istediğiniz dükkana giremezsiniz, istediğiniz yerin fotoğrafını çekemezsiniz.

In this April 12, 2011 photo, a European tourist photographs a North Korean woman working at the airport as a North Korean Air Koryo flight arrives from Beijing, in Pyongyang, North Korea. (AP Photo/David Guttenfelder)
4- Kadın Askerler
Kadın Askerler zamanlarının bir çoğunu kışlalarda zor şartlarda geçirirler. Özelike Kuzey Kore gibi baskıcı, katı kuralcı bir ülkede kadın asker olmak zordur. Bu sebeple ülkede yaşan kadın askerler normallerine göre daha kaba ve asidir. Askeri okullarda beyinleri yıkandığından bir çoğu makineleşmiştir. Düzenledikleri gösterilerde hepsi uzun çalışmalar sonucu senkronize hareket ederler ve hepsinin saç stilleri de aynıdır.

40
3- Kot Pantolon
Kuzey Korede kot pantolon giymek yasaktır. Bu yakın bir tarihte Kuzey Kore devleti tarafından çıkarılmıştır. Düzenleme Kuzey Korelilerin Batılı kıyafetleri giymemesi için yapılmıştır. Ülkenin batı modasından etkilenme riski olduğu için kılık, kıyafette sıkı kuralları bulunmaktadır.

43
2- Uluslararası Telefonlar
Kuzey Korede ülke dışında herhangi biri ile telefon görüşmesi yapmanız öldürülmeniz için bir neden olabilir. 2007’de Stadyumdayken uluslararası görüşme yapmak isteyen bir adam infaz dahi edilmiştir.

46
1- Ülkeyi Terketmek
Eğer Kuzey Kore’de yaşıyorsanız ömrünüz boyunca orada yaşamak zorundasınız. Ülkeyi terk etmek için çok ciddi sebeplere ve izinlere ihtiyacınız olmalıdır. Eğer ülkeyi kaçak yollardan terk etmeye çalışırsanız muhtemelen ölüm cezası alırsınız.

48

 

Video:


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla Anasayfa

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format