Süpermarketlerin Kullandığı 10 HİLE Yöntemi


Alışveriş sırasında bazen kendimizi kaybederiz ve bazı ürünlere ihtiyacımız olsun ya da olmasın o ürünü alırız. Örneğin bir süper markete ekmek almak için girdiğinizde, kasada bakarsınız ki aklınızda olmayan farklı ürünleride sepete koymuşsunuz. Bu aslında alışveriş merkezlerinde kullanılan bazı ufak detayların neden olduğu bir şeydir. Alışveriş merkezleri tasarlanırken, ürünler yerleştirilirken bizlerin pek düşünmediği pek çok şey işletmeciler tarafından düşünülür. İşte süper marketlerin uyguladığı 10 hile.


– Pencere
Süper marketler geniş alanlara yapılmıştır ve içlerinde her türlü ürün bulunur. Süper marketlerin bir çoğunda pencere bulunmaz. Bu dışarıyı görmemiz içindir ve saat kavramını beynimizden çıkarmak için yapılmaktadır. Bu sayede zamanının nasıl aktığını anlayamayız, dış dünyadan uzaklaşırız ve alışverişe daha çok odaklanırız.


– Ekmek, Yoğurt, Süt
Günlük tüketilmesi gerekilen temel gıdalar genelde süper marketlerde en arkada bulunur. Bu sayede süper marketin içinde bir çok ürünün önünde geçer ve onları görmek zorunda kalırsınız. Ekmek almak için marketin en arka reyonlarına giderken reyonların arasında dolaşırken bir çok farklı ürün görürüz ve bunları alma şansımızda artar.


– Sebze, Meyve
Bir süper markete girdiğinizde genelde sağ tarafta taze ürünler bulunur. Araştırmalar doğrulamıştır ki insanlar ürün gezmeye sağdan başlar. Bu sayede siz markete girdiğinizde ilk olarak taze ürünleri, meyve, sebze, çicek görürsünüz. Bu, bizler üzerinde diğer ürünlerinde taze olduğu algısını yaratır. Aynı şekilde bir rafda bulunan benzer özelliklere sahip ürünlerin genelde sağ duranı hep daha pahalıdır. Bu yine insanlar sağ taraf algısına yönelik yapılmış bir çalışmadır.


– Alışveriş Arabaları
Alışveriş arabalar ihtiyacımız olandan daha büyüktür. Bunun nedeni bizleri alışverişe teşvik etmek ve ürün almaya zorlamaktır. Alışveriş arabasının büyüklüğünü görünce bizlerde ” yeterince ürün almadım ” ve ” daha fazla alışveriş yapabilirim ” şeklinde mesajlar oluşur. Bu sayede alış veriş arabasına daha fazla ürün koyabiliriz.


– Fiyatlar
Bu alışveriş’in bir çok alanında uygulanır. Fiyatlar genelde hep küsuratlıdır. Bir çoğumuz bir ürünün neden ” 19.90” olup ” 20 tl” olmadığını merak ederiz. Çünkü küsuratlı ve senkron rakamlı fiyatlar bizlere ürünleri uygun fiyatlı olarak gösterir. Beynimiz arada ki 10 kuruşluk indirimden çok ürünün genel fiyatını algılar ve bu sayede ürün sanki daha ucuzmuş gibi hissederiz.


– Pahalı Ürünler
Genelde pahalı ürünler çok yükseklere koyulmaz. Çünkü insanların daha iyi incelemesi istenir ve göz önünde tutulur. Bu ürünler için ortalama raf boyutu 1 metre 60 santimetredir. Çünkü bu yükeklik insanlar için göz hizası olarak kabul edilir ve insanların bu ürünleri rahatca görmeleri sağlanır.


– Erkek Müşteriler
Erkekler genelde alışveirş konusunda daha katıdır. Pek fazla bakmadan sadece alacakları ürünlere yönelir ve kasaya giderler. Süper marketlerde bu durum için erkeklerin alacağı ürünleri reyonların ortasına koyar. Bu sayede daha fazla ürün göstermiş olurlar.

– Kokular
Marketlerdeki ufak fırınların amacı sizlere taze ekmek, pasta ve diğer gıdaları sunmak olsada asıl amaçlarından biri sizleri açıktırmaktadır. Ortaya çıkan koku ve taze yiyeceklerin vitrinde durması siz oradan geçtiğinizde sizleri açıktırır ve daha çok ürün almanıza neden olur. Şöyle düşünebilirsiniz. Yemekten önce aç karınla markete giderseniz gözünüz daha doyumsuz olacaktır ve canınız bir çok şey ister. Bu sayede yaptığınız alışveriş miktarıda fazlalaşır. Süpermarketler deki fırınlarda buna katkı sağlar ve sizi alışverişe teşvik eder.


– İhtiyaçları Bilmek
Marketler bir birleriyle alakalı olan ürünleri bir birine yakın tutar. Bu sayede birinii aldığınızda diğerinide almanızı isterler. Örneğin; et reyonunun yanında baharat reyonu, kondom ürünlerinin yanında enerji içecekleri, kasanın yanında küçük fiyatlı sakız, çikolata. Bunlar rastgele yapılan düzenlemeler değildir. Hepsi daha öncede insan alışkanlıklarına göre düzenlenmişlerdir ve tesadüfen orada durmazlar. Hepsi insanlara daha fazla ürün aldırmak ve satışları yükseltmek için yapılmıştır.


– Alışveriş Kartları
Marketler sizlere kartlar vererek sizi belirli limitlerin üzerine çıkarmak isterler. Örneğin 50’liralık alışverişe 5 puan ya da market kartıyla kıymada %10 indirim gibi promosyonlar yaparlar. Bunların bizi daha fazla alışveriş yapmaya zorlar. 45 liralık alışveriş 50 liraya tamamlaya çalışırız ya da sırf indirim var diye kıyma almaya çalışırız.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
2
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds