Vücudunuzun Yapabileceğini Bilmediğiniz 6 Şey


İnsan vücudu şaşırtıcı özellikleri ile sürekli gizemi koruyor. Vücudumuzun her bir parçasında birbirden çeşitli özellikler gizli. Burnumuz, kulağımız, gözlerimiz aslında bilmediğimiz ve farkında olmadığımız şeyleri gerçekleştirebiliyor. İşte vücudunuzun yapabileceği birbirinden tuhaf şeyler.
6- Duymak
Eğer gerçekten denerseniz çok iyi derecede duyabilirsiniz. Eğer kalabalık bir ortamda arkadaşınızla konuşmaya çalışıyor ve onu duyamıyorsanız sağ kulanığızı eliniz ile arkadaşınıza doğru döndürün. Bu sizin duymanızı güçlendirecektir. Kaliforniya üniversitesinde yapılan bir araştırmada sağ kulağın konuşmayı, sol kulağın ise müziği daha iyi algıladığı tespit edilmiştir. Bunun sebebi, insan beyninin sağ ve sol loblarının sesleri farklı algılamasından kaynaklanmaktaymış. Bu şekilde normalinden daha iyi şekilde konuşmaları ve sesleri işitebilirsiniz.

1
5- Deri
Zaman içerisinde ayaklarımız çok fazla hırpalanır. Ayaklarımızı sürekli kullanırız, yürürüz koşarız ve ayaklar bedenimizi sürekli olarak taşır. Fakat bu fazla çalışma bir süre sonra ayaklarımızın kurumasına, genişlemesine ve kabarcıklar çıkarmasına neden olur. Bunun için ayaklarınız bir süre sonra yılanlar gibi deri değiştirmek ve eski sağlığına kavuşmak isteyebilir. Günümüzde satılan bir çok yardımcı sağlık bakım ürünleri bu ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Doğru şekilde kullanılan ürünlerle vücudumuz çok daha sağlıklı ve yenilenmiş olmaktadır.

7
4- Göz Bebekleri
Sizi seven bir kişinin göz bebeklerine bakarsanız gözlerinde ki o sempatik hali anlayabilirsiniz. Aynı zamanda biri size yalan söylüyorsa istemsizce gözleri hareket halinde olur ve bakışlarını kaçırmaya çalışır. Yapılan çalışmalarda ise negatif düşündüğümüz zaman göz bebeklerimizin normale göre çok daha küçülmekte. Ya da bir insana dikkatini çeken bir şeyler anlatıyorsanız göz bebeklerinin büyüdüğünü görebilirsiniz. Aynı zamanda poker oyuncuları üzerinde yapılan araştırmalarda eli iyi olan bir oyuncu istediği kadar saklamaya çalışsa da, eli kötüymüş gibi göstermeye uğraşsa da göz bebekleri heyecandan büyüyecektir.

16
3- Gözler
Gözleriniz size vücudunuzun çok soğuk olduğunu söyleyebilir. Bu vücudunuzun yapabildiği ve çoğu kişinin bilmediği çılgın şeylerden biri. Siz üşümeye başladığınızda vücudunuzda bir takım şeyler gerçekleşir ve titremeye başlarsınız. Bu aslında vücudunuzun hızlı yoldan kendini ısıtması için bir yoldur. Fakat çok fazla üşümeye başlarsanız bunu size ilk gözleriniz söyleyecektir. Örneğin hipotermiye yakalanırsanız ve ciddi derecede üşürseniz gözleriniz kanlanmaya başlar. Bunun nedeni soğukta gözleriniz kendini sıkması ve enerjiyi saklmaya çalışmasıdır. Fakat bu uzun süre gerçekleşirse geçici kör dahi olabilirsiniz.

14
2- Mide yanması
Eğer bol acılı, yağlı ya da baharatlı yemekler yedikten sonra tüm gece boyunca mideniz yanmaya başlıyorsa bir ilaç içmenize aslında gerek yok. Bunun için tek yapmanız gereken vücudunuzun sol tarafı üzerinde uyumak. Araştırmalara gösteriyor ki eğer uyurken vücudunuzun sol tarafına doğru yatarsanız sizi yakan mide asitlerinden çok daha az acı çekersiniz. Bunun nedeni mideniz ve yemek borunuzdur. Eğer sağ tarafınıza doğru yatarsanız mideniz yemek borunuzdan daha yüksek bir pozisyonda kalıcak ve bu da asidlerin yemek borunuzdan gırtlağınıza çıkmasına neden olacaktır. Fakat sol tarafınızın üzerinde yatarsanız yer çekimi etkisiyle mideniz yemek borusundan daha alçak pozisyonda kalacak ve bu da asidlerin yerinde kalmasını sağlayacaktır.

32
1- Vücudumuz
Vücudumuz çoğu zaman hava durumu meteorolojiden daha iyi tahmin edebilir. Bir çok insan eklemleri ağrıdığında yağmur yağacagını tahmin eder. Bunun tahminin nedeni yaklaşan fırtınaların atmosferde oluşturduğu basınçtan kaynaklanmaktadır. Bu basınç sonucunda eklemlerinizde ki sıvılarda baskı altında olur ve bu sizin ağrı çekmenize anlamına gelir. Migrene sahip olan insanlar ise hava sıcaklığının değişeceğini tahmin edebilir. Çünkü havada sıcaklığında gerçekleşen azalışlar ve çoğalışlar beyninizde ki bir takım kimyasal olayları tetikler ve beyninizde ki serotonin hormonunu serbest bırakır. Bu migrenin oluşması için bir nedendir.

 

44

 

Video:Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
2
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds