Yakınlarında Dolaşmamanız Gereken 10 Mekan


Hiç ürpertici bir evin ya da terk edilmiş bir fabrikanın yanında bulundunuz mu? Dünya üzerinde terk edilen bazı yerler, adeta korku filmlerinden çıkmış gibi insanın içini ürpertiyor. Buralarda yaşayan insan yok. Sadece tarihe tanıklık etmiş bazı eşyalar bulunuyor. Gelin dünya üzerinde insanların ziyaret etmeye çekindiği bazı yerlere göz atalım.
10- Keşif Adası
Walt Disney’in Florida’da yaptırdığı bir eğlence merkezi olan bu ada, uzun bir süre pek çok insanın eğlendiği bir yer oldu. Fakat 1999 yılında ölümcül bir bakteri bulunduktan sonra ada tamamen kapatıldı ve bir daha ziyaret edilmedi. Işıklar söndü ve ada tamamen insanlardan arındı. Burası adeta, ”insanlar aniden yok olsaydı dünya nasıl olurdu” sorusunun cevabı gibi. İkonik disney kahramanlarının korkutucu halleri, kurumuş havuzlar, otla kaplanmış binalar, paslanmış oyuncaklar ile burası adeta insanların girmek istemeyeceği bir bölge. Önceden çocuk sesleri, kahkahaların duyulduğu bu bölge şimdilerde sessiz ve ürpertici bir görünümde.


9- American Star Gemisi
Bir zamanlar harika bir gemi olan bu Amerikan star gemisi eskiden yüzer otel olarak kullanılmaktaydı. 1994 yılında Fas kıyılarında çok şiddetli bir fırtına çıktı bu fırtınadan gemi mürettabatı helikopterler yardımıyla kurtulabildi. Gemi fırtına yüzünden karaya vurdu ve kullanılamaz hale geldi. Bu gemi daha sonra adada yaşıyanlar tarafından temizlendi fakat bu gemi sahilde kaldığı birkaç yıldan sonra okyanusa sürüklendi. Sürüklenen gemiyi keşfetmek için yola çıkan 8 e yakın kişi hayatını kaybetti şuanda gemi nerde yüzüyor hala bulunabilmiş değil. Onu görmek istiyorsanız ilk önce nerde olduğunu bulmanız gerekebilir.


8- Beelitz Askeri Hastanesi
Berlin’de bulunan ve terk edilmiş vaziyette duran bu hastane, pek çok insanın uzak durduğu ve korktuğu yerlerden biri. Hastane ikinci dünya savaşından önce uzun bir süre tüberküloz hastalarını tedavi etti. Ardından hastane’de ikinci dünya savaşı sırasında nazi subayları ve diğer askerler tedavi edildi. O dönemlerde hardal gazı ve makineli tüfek hastalarının tedavi edildiği bir hastane olan bu mekan, aynı zamanda Adolf Hitler’inde tedavi gördüğü bir hastanedir. Ağır hastaların uzun yıllar bu hastanede yaşamış olması, tarihe yakından tanıklık etmesi, ürpertici görünümü ve terk edildikten sonra daha da ürpertici olan bu bina insanların görmek istemediği yerlerden biri.


7- Charleroi Enerji Santrali
Büyük beton duvarları ve terk edilmiş görüntüsü ile Charleroi Enerji Santrali oldukça etkileyici ve gizemli bir yer. Bu yapı Belçika’da bulunan ve artık kullanılmayan bir enerji santrali. Tuhaf iç yapısı, yosunla kaplanmış taşları adeta bilim kurgu filmlerinde ki mekanları andırıyor. Terk edilmiş yapının içinde çekilmiş bu fotoğraflara şöyle bir baktığınızda, sanki filmlerde gördüğümüz bir uzay aracındaymışsınız hissine kapılıyorsunuz. Burası 2006 yılından beri kullanılmıyor bazı insanların gizlice girip fotoğrafladığı yerlerden birsi.


6- Michigan Merkez İstasyonu
Michigan merkez istasyonu 1913 yılında ABD’nin Orta Batı bölgesindeki ana demiryolu geçidi olması için inşa edildi. Fakat Detroit şehrinin ekonomisinin çökmesiyle işlevsiz kalmıştır. Michigan merkez istasyonundan 1980’li yılların sonuna doğru son tren kalktı ve bina terk edildi. Günümüzde sadece hollywood filmlerinde set olarak kullanılmaktadır. Buraya gitmek isterseniz özel izin almak zorundasınız ancak izin alabilseniz bile sınırlı olarak ziyaret edebilirsiniz. Burayı görmek isterseniz arabayla yanından geçebilirsiniz.


5- Hotel Del Salto
Hotel Del Salto ya da diğer bilinen adı ile Perili OtelKolombiya’da bulunmakta. Burası aslında ilk bakışta mükemmel bir atmosfere sahip. Ürkütücü bir uçurumun yanında duran otelin ilginç bir hikayesi var. İnsanların iddiasına göre bu otel Perili. Bu belki uçuk bir iddia fakat o kadar çok insan bu hikayeye inanmış ki, otel 1990 yılından sonra işleyemez hale gelip terk edilmiş. Otelin yüksek bir uçurumun kenarında olması ve burada yaşanan inhitar vakaları bu hikayelerin ortaya çıkmasına neden olmuş. Üstüne bir de şelalenin karşısında ki bu otelin zaman zaman ürpertici manzaralara ev sahipliği yapmasıda insanları korkutmaya yetmiş durumda.


4- Willard Akıl Hastanesi
Eskiden Willard Akıl hastanesi ziraat okulu olarak kullanılmaktaydı. Fakat 1860 yılında Dr.Willard bu binanın akıl hastanesi olması için öneride bulundu. Dönemin başkanı Linkoln tasarıyı onayladı ve burası akıl hastanesi oldu. Bu akıl hastanesi 4000 (bin) kapasiteye sahipti.Burada tedavi görmüş olan 50.000 (bin) hastanın yarısı hayatını kaybetti ve hastanı 1995 yılında kapatıldı. Bu binanın yarısı günümüzde hapishane olarak kullanılmaktadır.


3- Şato Miranda
1866 yılında Şato Miranda, heybetli görüntüsü ile uzun yıllar pek çok hayata ev sahipliği yaptı. Fakat bu günlerde ki görüntüsü adeta bir korku filminden farksız. Bu kale Fransız İhtilalinden kaçan aristokratlar tarafından yaptırıldı. İkinci dünya savaşından sonra kimsesiz çocuklar için bir yetimhane olarak kullanılmıştır. 1980’li yıllara kadar aktif olarak kullanılan bu yapı, 1980’li yıllarda yetkililerin kararı sonrasında terk edildi. Kale hakkında kulaktan kulağa dolaşan hayalet hikayelerinin, buranın terk edilmesinde önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmekte. Günümüzde ki hali ise oldukça ürpertici bir biçimdedir.


2- Kharkov Tank Mezarlığı
Ukrayna’nın yaklaşık olarak 450 tanktan oluşan tank mezarlığı ortaya çıktı. Bu mezarlık Ukrayna’nın Slobozhanshchyna bölgesinde bulunmakta. Bu tank mezarlığı Rusya sınırına 50 km uzaklıkta bulunuyor. Tarihe tanıklık etmiş yüzlerce tankın yan yana durması adeta etkileyici bir görünümü ortaya çıkarıyor. Eğer bu bölgeye girip tankların yanına gitmek isterseniz Ukrayna hükumetinden özel izin almak zorundasınız.


1- Pripyat, Ukrayna
Pripyat, Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan bir şehir. Bu şehiri anlatmak için size sadece şunu demem yeterli olabilir; Çernobil Nükleer Santrali. Bu şehir, Çernobil Nükleer Santralinde çalışan işçiler için 1970 kurulmuş. Talihsiz kaza 1986 yılında gerçekleştiğindeyse, bu şehir ağır nükleer etkiye maruz kalmış. Patlamadan sonra şehir tamamen boşaltılmış ve her şey terk edilmiş. Burası bu günlerde adeta korku filmlerinin setlerine benziyor. Ziyaret etmek isterseniz, Ukrayna hükümetinden özel izinler almalısınız. Bu izinleri aldıktan sonrada sadece belirli bölgeleri rehberler eşliğinde gezebilmeniz mümkün.

 

Video:Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds