Yasaklanmış Çizgi Filmler ve İlginç Gerçekleri


Çizgi filmlerin bazı bölümleri çeşitli ülkelerde çocuklara verdiği yanlış mesajlar yüzünden yasaklanmıştır. Çizgi filmlerde yayınlanan bu bölümlerin bilerek mi yapıldığı yoksa dikkatsizlik sonucu mu ortaya çıktığı tartışmaya açık. İşte çeşitli ülkelerde yasaklanan bazı çizgi film bölümleri.

Arkasında Korkunç Hikayeler Yatan Masum Fotoğraflar
Video= https://youtu.be/-V_KZGtD39w

Kanalımı takip edin: https://goo.gl/8Yf9Su
Facebook : https://goo.gl/mo5AkQ

Diğer Hesaplarımız:
Google+ : https://goo.gl/nKBFi4
Twitter : https://goo.gl/y3sbmS
Genel Videolar Oynatma Listesi: https://goo.gl/7u4rvX
—————————————————————————————————–
Açıklama:
7- Peppa Pig
Ağustos 2012’de Peppa pig çizgi filminin bir bölümü Avusturalyada yasaklandı. Buna sebep olan şey ise çizgi filmdeki ana karakterin örümceğe yardım etmesiydi. Bu, çizgi filmi izleyen çocuklarada gerçek hayatta cesaret veriyor ve izleyen çocuklarında ömürcekler ile temas haline geçmesi anlamına geliyordu. Kısacası ” Ömürcekler size zarar vermez ” mesajı taşıyan bu bölüm Avusturalyada yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise Avusturalyalı örümceklerin dünyanın en tehlikeli ve ölümcül örümcekleri arasında olmasıdır.
6- Buggs Bunny
Buggs Bunny yıllar içerisinde herkesin tanıdığı ve bildiği ikonlaşmış bir karakter olmuştur. Tarihi 1938 yıllarına dayanan bu tavşan karakterinin zaman içerisinde çeşitli bölümleri televizyonlarda ve sinemalarda yasaklanmıştır. Yasaklamaların sebebi ise Buggs Bunny’nin popüler olmaya başladığı zamanlarda ABD’de Irkçılık oldukça yaygındı. Buggs Bunny’nin bir bölümünde ise her zaman ki avcı karakteri yerine siyahi bir avcı bulunuyordu. Bu olayın siyahilere yönelik ırkçı bir söylem olmasından dolayı bu bölüm yayından kaldırıldı.
5- Taş Devri
Bir dönemin çocuklarını televizyon karşısına kitleyen, çizgifilmi ve sinema filmi çıkarılan Taş Devri Fred Çakmaktaş ve onun hayatını anlatmaktaydı. Adından anlaşılacağı gibi Taş devrinde geçen çizgi film’in yasaklanma sebebi ise Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş’ın dizinin bazı bölümlerinde sigara içmesiydi.
4- Pokemon
Pokemonun bir bölümünde Roket Takımı üyesi James gerçekci ve büyük kadın göğüsleri ile gözüküyor. Beauty and the Beach isimli bu bölüm, bu olaydan sonra çoğu ülkede yasaklandı. Dağıtıcı firma yasaklamanın sebebi olarak ise yayınlanan bölümde James’in kadın kılığına girmesi ve aşırı büyük göğüslere sahip olmasını gösterdi.
Ayrıca pokemonun bir başka bölümünde elektrik saldırısı yapan Pikachunun ışık patlama sahnesi televizyon başındaki çocukların gözlerine zarar vermiştir. Pikachu elektrik saldırısı ile gelen roketleri durdurmak istemiştir fakat bunun sonucunda roketler patlamış ve ortaya çıkan mavi ve kırmızı ışıklar 4 saniye boyunca ekranlarda yanıp sönmüştür. 12hz değerindeki bu ışıklar bu sahneyi izleyen kişilerde çeşitli sorunlar yaratmıştır. Japonyada 680 çocuk görme sorunu, kusma, baş ağrısı ve hatta epilepsi gibi şikayetlerle hastaneye başvurmuştur. Bu olaydan sonra bu bölüm bir çok ülkede yasaklandı.
3- Tom ve Jerry
Kedi ve Fare kovalamacasında Jerry sürekli olarak Tom’dan kaçmaktaydı. Çizgi filmin bir bölümünde Jerry ve Nibbles ismindeki yavru fare Tom’dan kaçarken yakalanmamak için kendilerini siyaha boyadı. Bu sahne, ırkçılık söylemi içermesi nedeniyle bir çok ülkede tepki çekmiş ve yasaklanmıştır.
2- Donald Duck
Çizgi film karakteri Donald Duck Finlandiya tarafından ülke içerisinde yasaklanmıştır. Bu yasağın sebebi ise Donald Duck’ın pantolon giymiyor olması. Finlandiyalı yetkililer gelişme çağındaki çocukların çizgi filmlerden etkilendiklerini ve oradaki karakterleri kendilerine rol model olarak seçtiklerini belirtmiş. Bu sebeple Donald Duck’ın pantolonsuz olması kötü örnek olarak algılanmış ve Finlandiyada yasaklanmıştır.
1- Hızlı Gonzales
Meksikanın en hızlı faresi olan Hızlı Gonzales Meksikalılı kişiliği ile bilinmektedir. Giydiği kıyafetler, taktığı şapka ve fularıyla adeta Meksikalıdır. Fakat çizgi filmdeki bu fare alkoliktir ve oldukça fakirdir. Meksika hükümeti çocuklara kötü örnek olması sebebiyle bu çizgi filmi bir süre sonra yayından kaldırmıştır.

—————————————————————————————————–
Daha fazla video için sitemizi ziyaret edin:

Anasayfa

Bir önceki yazımız olan Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız 7 Bebek başlıklı makalemizde bebekler, ilginç ve ya meraktan kanalı hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds