Anormal Boyutlara Sahip Olan 10 Devasa Hayvan


Birazdan göreceğiniz devasa boyutlara sahip 10 hayvanın insanlar için tehlikeli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak korkmanıza gerek yok bu dev hayvanların birçoğu bizim için tehdit oluşturmuyor.

Megalodon

10-18

Büyük beyaz köpek balığının uzak kuzeni olan Megalodon, Büyük okyanus ve Atlas okyanusunda yaşamıştır. Ayrıca 40 tona varan ağırlıkları, 15-20 metreyi bulan uzunluklarıyla okyanuslarda yaşamış en büyük etobur canlılardandır. Ortalama yaşam süreleri 25 ile 40 yıl arasında değişmektedir. Miyosen ve Pliyosen dönemlerinde yaklaşık olarak 15 ile 2 milyon yıl önce okyanuslarda yaşamışlardır. Bu köpekbalığı cinsinin nesli ise, iklim değişikliğinden kaynaklanan göçler sebebiyle soğuk iklimlere elverişli bir yapısının olmamasından ve beslenmesi için gerekli olan balinaların göç etmiş olması dolayısıyla tükenmiştir.

Mavi Balina

9-18

Gök Balina da denilen bu balina cinsinin boyu 13 metreyi bulmakta, ağırlığı ise 150 tonu geçebilmektedir. Yaşayan en büyük hayvan olduğuna inanılan bu deniz memelisi Arktik okyanus harici tüm dünya denizlerinde yaşamaktadır. Dünyanın en yüksek sesli hayvanları arasında bulunan Mavi Balina 80 yıla kadar yaşabilmektedir. Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin oluşturduğu Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi'nde yer almaktadır. Ancak koruma altında olmalarına rağmen denizlerdeki kirlenme ve giderek artan okyanus trafiğinin seslenişlerini boğarak eş bulmalarını engellemesi gibi etkenler mavi balina nüfusunu tehdit etmektedir.

Nomura Denizanası

8-21

Dev denizanaları olarak da bilinen ve ağırlıkları 200 kiloya kadar çıkan bu canlılar ne kadar ölümcül görünseler de soktuklarında çok zarar vermezler.  Onları öldürmeye çalıştığınızda ise aslında hata yapıyorsunuz. Çünkü herhangi bir ölüm tehditi anında erkekler spermlerini, dişiler ise yumurtalarını bırakırlar. Bu yüzden deniz hayatını tehdit eden bu canlı türü dünyadaki ekolojik dengenin en büyük tehdidirler. Çok basit bir yapıları olmasına rağmen 600 milyon yıllık evrim süreleri onları denizlerin hakimi yapmıştır.

Afrika Golyat Kurbağası

7-24

Hala dünyanın varolan en büyük kurbağası olarak kayıtlarda yer alan Golyat'ın boyu 32cm'ye kilosu ise 3.25 kg'a kadar ulaşmaktadır. Kamerun ve Ekvator Ginesi gibi görece küçük bir bölgede yaşayan bu kurbağalarında nesli tükenmektedir. Gıda olarak tüketildikleri ve aynı zamanda pet ticaretinde kullanıldıkları için sayıları hızla azalmakta ve bu yüzden de şimdilerde koruma altında yaşamaktadırlar. Doğal ortamlarında 15 yıl yaşayan bu tür koruma altında oldukları için yaşam süreleri uzamış ve 21 yıla ulaşmıştır.

Dev Avcı Örümcek

6-24

Örümcek fobisi olanları oldukça rahatsız edecek bu dev örümcek Avustralya'nın Queensland şehrinde yaşamaktadır. Görüntüsünün korkutucu olmasına rağmen bu dev örümceklerin insanlara hiçbir zararı yoktur.

Dev Danua George

5-26

Danua cinsi olan bu dev köpeğin patilerinden omzuna kadar olan boyu 110 cm; burundan kuyruğa kadar olan uzunluğu ise 2 m 13 cm; ağırlığı ise tam 112 kg'dır. İnanılmaz iri boyutundan dolayı bir köpeği değilde bir atı andıran Danua George, ayda tam 50kg mama tüketmektedir. Bu dev köpek, boyutlarının ve kilosunun hakkını veriyor ve kendine ait olan çift kişilik bir yatakta yatmaktadır.

Hindistan Cevizi Yengeci

4-27

Keşiş yengeci türüne mensup olan bu yengeç türü adını hindistan cevizine olan sevgisinden alıyor. 60 yıla kadar yaşayabilen bu yengecin boyu 1.5 metreyi kilosu ise 5 kg'ı bulmakta.  Karada yaşayan en büyük eklem bacaklısı olan bu türün bir diğer özelliği ise dünyanın en güçlü hayvanlarından biri olarak kabul edilmesidir. Bunun sebebi ise hindistan cevizi ağacına tırmanabilmesi ve çok sert bir kabuğa sahip olan hindistan cevizini kırıp yiyebilmesidir. Endonezya ve Pasifik adalarında yaşayan bu yengeç türü yavaş hareket ettiğinden dolayı insanlar için bir tehdit oluşturmamaktadır.

Dev Afrika Salyangozu

3

Bu salyangoz türü de diğer salyangozlar gibi radula isimli bir dil yapısına sahiptir. İnsanlar gibi hem otçul hem de etçil olan bu canlı türü kimi zaman leş de yiyebilmektedir. Kabukları 18 cm uzunluğa ve 9 cm çapa kadar büyüyebilen bu salyangozlar yere bırakıldıklarında ise yaklaşık 30 cmye kadar alan kaplarlar.

Felemenk Tavşanı

2-25

Dünyanın en büyük tavşanı kabul edilen Felemenk Tavşanının ağırlığı 21 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Evcil olan bu hayvan türü insanlara asla zarar vermiyor hatta evde bir köpek gibi hareket etmektedir. Yılda yaklaşık 4000den fazla havuç yiyen bu tür görenleri hayrete düşürüyor.

Tuzlu Su Timsahı

1-28

Dünyanın en büyük sürüngeni olarak kabul edilen tuzlu su timsahının diğer adı da deniz timsahıdır. 200 yıldan fazla bir süredir dünyada olan bu canlı türü için antik varlıklar desek  pek de yanlış olmaz. Tuzlu su timsahlarının dişileri erkeklere göre daha küçük boyutlara sahipdir. Şu ana kadar kayıt altına alınmış en büyük dişi tuzlu su timsahının boyu 4.2 metredir, erkeğin ise 7.2 metredir.  Yaşam alanları ise Güneydoğu Asya, Hindistan ve Kuzey Avustralya'dır.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
60
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla Galeriler

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format