Doğa Terk Edilmiş 25 Yeri Tekrar Ele Geçirdi


Teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle beraber hayatın her alanında tek hakimin biz insanlar olduğunu düşünüyoruz. Kendimizden emin bir şekilde dünya sadece bizim için yaratılmış gibi yaşarken, onun gerçek sahibi olan doğayı unutuyoruz. Birazdan göreceğiniz fotoğraflar ise sessizce bekleyişte gibi gözüken doğanın aslında ne kadar hareketli ve canlı olduğunu kanıtlıyor. Doğa, bu fotoğraflarla biz insanlara adeta ‘ben buradayım’ diyor. Gelin doğanın ne kadar güçlü olduğuna daha yakından bakalım.  

1.

İlk sırada bu gördüğünüz ağaç ve onunla bütünleşmiş bisiklet var. Amerika'da bulunan bir ağaç dallarına konulan bisikletle yıllar içinde bütünleşip görenleri hayrete düşürüyor. Yaklaşık 50 yıl önce burada unutulduğu sanılan bisikletin ağaç tarafından yutulması doğanın ne kadar güçlü olduğunu biz insanlara bir kez daha kanıtlıyor. Öyle değil mi?

2.

Bir geminin içinde orman mı oluşur diye düşünmeyin. Çünkü Avustralya'nın Homebush körfezinde terk edilmiş bir geminin içinde bir orman var. 2. Dünya Savaşı sırasında savaş gemisi olarak kullanılan gemi 1972 yılında hurdaya çıkarılmış. Zamanla da geminin içinde kocaman bir orman oluşmuş. Bir zamanlar savaşlarda kullanılan 102 yıllık geminin içinde yıllar içinde ağaç yetişmesi de her zaman görülmeyen nadir bir olay.

3.

Tayvan'daki Keelung şehri yıllar önce bazı sebeplerden dolayı terk edilmiş. Birçok kişi bu hayalet şehrin yıpranmış, küflenmiş binalarla dolu olduğunu düşünebilir. Evet gerçekte de yıpranmış ve paslanmış binalar mevcut. Ancak betonların arasından biz insanlığa meydan okuyan doğa ana kendini göstermiş. Ağaçlar ve otlar buldukları boşluklardan çıkarak kimin daha güçlü olduğunu kanıtlıyorlar.

4.

Sırada Hong Kong'daki terk edilmiş apartmanlardan fışkıran bahçeler var. Doğa adeta insanlığa meydan okuyor. Ağaçların betona karşı zaferi görenleri bir kez daha şaşırtıyor.

5.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan bir avm 1997 yılından beri terk edilmiş durumda. Çeşitli standartlara uymadığı için boşaltılan avm 1999 yılında çıkan bir yangın sonucu çatısı çökmüş. Bu da içinin su dolmasına sebep olmuş. Su kısa sürede sivrisineklerin üreme alanı olunca yerel halk bir çözüm geliştirmiş ve biriken sulara koi balığı bırakmış. Sivrisinek larvalarıyla beslenen koi balıkları kısa sürede üreyerek, şehrin göbeğinde çok ilginç bir habitat oluşturmuş. Doğanın en beklenmedik yerlerde bile hayat oluşturması ve ona tutunması gerçekten çok etkileyici değil mi?

6.

Rusya'da ise 2. dünya savaşından kalma mühimmatlar doğaya yenik düşmüş. Başta el bombaları olmak üzere çok sayıda savaş mühimmatı büyüyen ağaçların gövdeleriyle bütünleşmişler. Sizce de çok ilginç değil mi?

7.

Ormanlık bir alana terk edilmiş arabaların kaderi de doğayla bütünleşmek olmuş. Yıllardır araba mezarlığındaki araçlar paslanmanın ve yıpranmanın yanı sıra yemyeşil bir görünüme kavuşmuşlar.

8.

Bir piyanonun içinden nasıl ağaç geçip de büyüyebilir diye düşünmeyin. Eğer söz konusu doğaysa imkansız diye bir şey olamaz. Piyanonun içinden geçip onunla bütünleşerek büyüyen bu ağaç ise bunun en güzel örneği.

9.

Dünya üzerinde insan eliyle yapılıp sonra terk edilen her şeyin sonu yemyeşil oluyor. Tıpkı bu terk edilmiş dönme dolap gibi. Peki kimler bu otlar ve sarmaşıklarla kaplı dönme dolaba binmek isterdi?

10.

Bermuda şeytan üçgenindeki parçalanmış gemilerin son hali. Zamanla hepsi denizle bir olmuşlar bile. Suların altında kumlara gömülen gemiler ortaya bu şaşırtıcı resmi çıkarmışlar.

11.

New York'ta bulunan bu yapı ise 50 yıl önce terk edilmiş. Terk edilmeden önce ise II. Dünya Savaşı sırasında gazilere, askerlere ev sahipliği yapmış, hastane olarak kullanılmış ve zaman içerisinde gençler için bir rehabilitasyon merkezi olarak da kullanılmış. Ancak şimdilerde bu eski ve terk edilmiş yapı kendini doğa ananın kucağına bırakmış.

12.

Paris'teki terk edilmiş tren yolu sizce de muhteşem görünmüyor mu? Doğanın ele geçirdiği tren yolu rengarenk çiçeklerle muhteşem bir görüntünün oluşmasını sağlamış.

13.

Şu an resimde gördüğünüz yer eskiden bir ahırmış. Ancak kendini doğa anaya bırakan ahır şimdilerde bir yapıdan çok ağaç gövdesine benzemeye başlamış. Yaşlı ve kökleri çok derinlerde büyük bir ağaç gibi.

14.

Doğaya dönmeye çalışan bir başka insan eliyle yapılmış yapı. Saraybosna'da bulunan bu kızak yolu 1984 yılında Kış Olimpiyatlarında kullanılmış. Ama şimdilerde yemyeşil ağaçların arasında kalmış gizli bir geçit gibi görünüyor.

15.

Peki bu yemyeşil otların içinde kalmış yer eskiden ne için kullanılıyor olabilir? Eğer tahmininiz Roller Coaster ise tebrikler. Çin'in Hubei bölgesinde yer alan roller coaster yıllar önce terk edilmiş ve zamanla bu doğa harikası yer haline gelmiş.

16.

Ağacın mutlak hakimiyet kurduğu bir diğer yapı. Terk edilmiş evin içinden büyüyen ve bembeyaz çiçekler açan bu ağaç da insanlık karşısındaki gücünü kanıtlıyor.

17.

Sırada yolu sadece doğaya çıkan bir köprü var. Yıllar önce kullanıma kapatılan köprünün sonu da doğayla kucaklaşmak olmuş.

18.

Ağacın gövdesinde hapsolmuş bisikletten sonra sırada motosiklet var. Eminiz birçoğunuz bunun gerçek olduğuna inanmıyorsunuz. Ancak terk edilmiş motosiklet yıllar içinde gerçekten ağaca dönüşmüş.

19.

Sıradaki fotoğraf Belçika'dan. Eski bir soğutma kulesi de artık kullanılmamaya başlanılınca yeşillenmeye başlamış. Öyle ki betonların üzeri bile zamanla yemyeşil olmuş.  

20.

Dört asır boyunca terk edilmiş ve orman tarafından sarılıp sarmalanmış Angkor tapınakları 1858 yılında yeniden keşfedilmiş. Bu özel, eski ve doğayla bütünleşmiş tapınağın son hali ise kesinlikle görülmeye değer.

21.

Sırada kökü kaldırıma taşmış bir ağaç var. Yurt dışında bir şehrin merkezinden çekilmiş fotoğraf görenleri hayrete düşürüyor. Sizce de çok ilginç değil mi?

22.

Sırada doğanın gücünü gözler önüne seren başka bir kare var. Bir mutfağın lavabosunda tıkalı kalan fasulye orada bile yeşillenmiş. Doğa karşısında kesinlikle hiç şansımız yok. Sizce de öyle değil mi?

23.

Bir ağaç sabit duran demir bir bankı nasıl yutabilir diye düşünmeyin. İrlanda, Dublin'de bir parkta ağaç önünde duran bankı resmen yutmuş.

24.

Şimdi gördüğünüz yeşillenmiş tuvalet ise Atlanta'da terk edilmiş bir okula ait. Bu okul tuvaletinin kaderi de doğayla kucaklaşmak olmuş.

25.

Bir kez daha hatırlatalım doğa asla durmaz. Bir yolunu bulur ve biz insanlığı alt eder. Peki doğanın gücü konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN MUHTEŞEM BİNALAR | Bunları Görmen Gerek başlıklı makalemizde bina, inşaat ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
2
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
9
Şaşırtıcı
Harika Harika
4
Harika
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Trend Trend
3
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds