Korkusuz Özel Yeteneklere Sahip 10 Köpek


Sahiplerine olan bağlılıkları ve koruma içgüdüleriyle bilinen köpekler eminiz biz insanların en sadık dostlarıdır. Fakat bu özelliklerinin dışında bazı köpek cinsleri hırçın, tehlikeli ve güçlü olmalarıyla diğerlerinden ayrılmaktadırlar. Bugün de sizlere köpek ırkları arasında gücü ve hırçınlığıyla ön plana çıkmış 10 köpek ırkından bahsedeceğiz.

Rottweiler

1-7.gif

19. yüzyıla kadar çekici bir güç olarak özellikle kasap arabalarını ya da pazar arabalarını çekmek için kullanılan Rottweiler cinsi köpeklere bu yüzden ‘Rottweil kasap köpekleri’ denilmektedir. Güç ve dayanıklılık denilince ilk akla gelen köpek cinsi olan Rottweiler çoban köpeği olarak kurtlardan ayılara kadar birçok vahşi hayvanla başaçıkabilmesi nedeniyle tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. Hız konusunda da rakip tanımayan Rottweiler'lar ayrıca ağaç, merdiven gibi yüksekliklere tırmanabilirken güçlü ve sert dişlere de sahiptirler.

Dogo Argentino

2-5.gif

Mutlaka eğitilmesi gerekilen köpek ırkı olan Dogo Argentino kimi zaman oldukça agresif olabilmektedir. Kaslı ve uzun vücut yapısı ve güçlü çeneleriyle diğer köpek türlerinden ayrılan Dogo yaban domuzundan ayıya kadar birçok vahşi hayvanla baş edebilecek kadar güçlüdür. Çok hızlı koşan, su altında da uzun süre kalabilen bu köpek türü vahşi özelliklerinden dolayı 1991 yılından itibaren birçok Avrupa Birliği ülkesinde yetiştirilmesi ve satılması yasaklanmıştır.

Boerboel

3-6.gif

Güney Afrika Kökenli bu ırk, çiflik evlerini leopar ve aslanlara karşı korumak için üretilmiştir. Bu sebeple de 80-90 kg'a rahatça ulaşabilen bu köpekler geniş alan istedikleri için şehir hayatına uygun değillerdir ve dahası öyle tasma köpeği de değillerdir. Eğer çiftlik benzeri evinizde davetsiz misafirler için yetiştirmek istiyorsanız hiç bir şey yapmanıza gerek yok çünkü Boerboel sorumlu olduğu bölgeyi oldukça iyi korumaktadır. Ancak mutlaka dikkat köpek var tehlikeli yazısını evin girişine koyunuz ki başınız belaya girmesin.

İngiliz Mastifi

4-7.gif

Bilinen en ağır ırklardan biri olan İngiliz Mastifi kökeninde güçlü koruma ve dövüş köpeği olarak çok değerli bir ırktır. Hatta 18. yüzyılda bu güçlü köpek cinsi şöyle tarif edilmiştir: Mastiff'in karşısında köpek, bir arslanın karşısındaki kediye benzer. Bu kadar güçlü ve tehlikeli köpek cinsi karada olduğu kadar su altında da hayli başarılıdır ve koku alma duyusu oldukça gelişmiştir.

Kafkas Çoban Köpeği

Büyük boyutlarıyla dikkatleri üzerine çeken Kafkas çoban köpeğinin en belirgin özelliği koruyucu olmasıdır. Koruma açısından çok özellikli bir köpek olduğu için düşmanlara karşı hırçın bir yapısı vardır ve pençelerini kullanacak durumdadır.Çene yapısının kuvvetli olması da onu düşmana karşı etkili bir köpek haline getirmektedir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir köpek olan Kafkas Çoban Köpeği ayrıca bulunduğu alanı korumak için kendini feda edecek düzeyde bir köpektir.

Alabay

Dev ırk olarak bilinen, sakin ve soğukkanlı olan Alabay köpek ırkı yabancılara karşı daima tetiktedirler. Kontrol edilmesi oldukça güç olan bu köpek cinsinin eğitimi son derece önemlidir. Aksi taktirde çok tehlikeli ve ölümcül bir hale dönüşebilirler. Bu sebeple eğitimleri sırasında ve sonraki yaşamlarında yanlarında sağlam bir lider kesinlikle olmalıdır.

Tosa Inu

Japonya’da ortaya çıkan Tosa köpek ırkı savaşçı yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca bu köperk ırkı tehlikeli köpekler sınıfında yer aldığından, dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilmesi ve sahiplendirilmesi yasaklanmıştır. Dövüş esnasında kolay kolay diğer köpeklerin alt edemeyeceği bir köpek türü olan Tosa itaatkar yapısı sebebiyle eğitilmeye müsaittir. Fakat bu köpekleri eğiten kişi sahibi ise kesinlikle köpeğe oranla daha baskın olmalı ve patronun kim olduğunu ona göstermelidir.

Brezilya Mastifi

Kas ve kemik yapısı oldukça gelişmiş olan Brezilya Mastifleri ayrıca çok kuvvetli, cesur, dikkatli ve kavgacıdırlar. Sahiplerine karşı sadık yabancılara karşı ise soğuk olan bu köpek cinsi kesinlikle şehir hayatına ve ev yaşamına uygun değildir. Açık arazide bahçeli evde yaşayabilen bu hırçın köpek ırkının belirgin özelliği ise koku alma yeteneklerinin çok gelişmiş olmasıdır, ayrıca boyutları kendilerinden çok büyük hayvanlara karşı cesurca meydan okuyabilirler.

Bully Kutta

Listemizin belki de en vahşi ve hırçın köpeği Bully Kutta olabilir çünkü bu köpek cinsi sahibine saldırabilir, öldürebilir veya ona zarar verebilir. Bu davranış şekli tabii ki yabancılara ve diğer hayvanlara olan tavrında da aynıdır. Kondüsyonu oldukça yüksek olan Bully Kutta'lar arena'da pitbull'la başedebilen ve onları devirebilen tosa inu'dan sonra gelen ikinci köpek ırkıdır.

Kangal

Cesur, hızlı ve çevik olan Kangal köpeklerinin aynı zamanda önsezileri de son derece gelişmiştir. Kötü niyetli kişilere karşı acımasız olan Kangallar her komutu anlar ancak istedikleri zaman yaparlar. Yaşadıkları yeri sahiplenen, yabancılara güvenmeyen bu güçlü köpek ırkı bu sebeple çitle çevrili bir alanda ya da sürü ile birlikte açık alanda yaşamalıdırlar. Uzun yıllar boyunca savaş köpeği olarak görev yaptıklarından koruma içgüdüleri gelişmiştir ve kurtlardan korkmaz onlarla dövüşebilirler. Son olarak bu güçlü ve hırçın köpek ırkı kolay kolay yorulmaz ve kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdırlar.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
3
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla Galeriler

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format