Uzak Durmanız Gereken 10 Tehlikeli Böcek Türü


Dünyada birçok kişi tehlikeli olsun olmasın böceklerden korkmaktadırlar. Kimimize göre bu kadar küçük böceklerden korkulması komik ve saçma gelse de birazdan göreceğiniz 10 tehlikeli böcek türü inanın en korkusuz insanı bile korkutmayı başarabilecektir.

10- Öpücük Böcekleri

10-16

Öpücük Böceğinin ismi her ne kadar zararsız olabileceğini bize düşündürse de ısırığı ölümcül tehlikelere neden olabilmektedir. Gece boyunca kan emmek için dolaşan öpücük böcekleri insanları çoğunlukla uykusunda ısırmaktadır. İsimlerinin öpücük böceği olmasının sebebi ise insanları genelde dudak bölgelerinin etrafından ısırmalarıdır. Isırdıktan hemen sonra o bölgeye dışkısını bırakması ölümcül bir hastalık olan Chagas'a neden olmaktadır. Daha çok yoksulluğun fazla olduğu bölgelerde görülse de Avrupa ve Amerika'da da görülen bu hastalığın belirtileri ve sonrası;  göz kapaklarının şişmesi, ateş ve ağrı, sonrasında beslenme bozukluğu, kalp hastalıklarına ve hatta kalp yetmezliğine doğru sürmektedir.

9- Karadul

9-16

Dünyada birçok insanın örümcek fobisi olduğunu biliyoruz. Karadul'da örümcek türlerinin en tanınmışlarından ve en tehlikelilerinden birisidir. Kuvvetli zehre sahip olan bu örümcek türü parlak siyah renkte ve ortalama 1.2 cm uzunluğundadır. Peki bu örümceklere neden karadul deniliyor? Her ne kadar hem erkek hem de dişilerine de karadul dense de asıl karadullar dişilerdir. Çünkü karadul dişileri çiftleştikten sonra çiftleşmiş oldukları erkeği genelde yemektedirler. Eşini yemesi ve renginin de siyah olması dolayısıyla bu tür örümceklere karadul denmektedir.

8- Sydney Huni Yuvalı Örümceği

8-18

Bu tehlikeli ve zehirli örümcek türü Avustralya'da bulunmaktadır. Hem dişi hem de erkek türleri lacivert-siyah renk tonlarına sahiptir. İnsanlar için oldukça tehlikeli olan toksik zehir yapan atracotoxin içerir. Bir erkek huni yuvalı örümceğin zehri bir saat içinde etki etmeye başlar. Isırıktan sonraki süreç şu şekilde işler: gün boyu ağrı, kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm.

7- Afrikalı Bal Arıları

7-20

Katil Arı olarak da bilinen bu arı türü yuvalarını ve bölgelerini korumak için sürü halinde saldırırlar. Sürü halinde saldırdıkları ve aynı anda iğnelerini batırdıkları için diğer arılardan daha zehirli olmamalarına rağmen ölümcül olabilmektedirler.

6- Örümcek Eşek Arısı

6-19

Eşek arısı türü olan bu tür güzel ve parlak bir görünüşe sahiptir. Canlı ve parlak dış görünüşü sayesinde olası düşmanlarına karşı renk gibi olası savunma mekanizması geliştirebilmektedir. Ayrıca, bu güzel görünüşünün aksine oldukça zehirli ve sokması acı veren bir böcektir.

5- Çeçe Sineği

5-20

Uyku hastalığına sebep olan paraziti taşıyan Çeçe Sineği Orta ve Batı Afrika'da ırmak kenarlarında yaşamaktadır. Normal  bir sineğe göre biraz daha iri yapılı, seyrek ve sert tüylü olan bu sineğin boyutları 6-16mm arasında değişmektedir. Kahverenginin değişik tonlarında olabilen bu sineğin ortalama ömrü 1-3 ay kadardır.  Bu sineğin ısırması sonucunda uyku hastalığına yakalanan kişiler tedavi edilmezse hayatlarını kaybedebilirler.

4- Sivrisinek

4-22

Yaz aylarının en büyük düşmanları olan sivrisinekler çok tehlikeli ve ölümcüldürler.  Aslında ısırığı acı verici olmasa da taşıyıcı sivrisineklerin bir ısırığı buluşıcı hastalıklara sebep olan Batı Nil virüsü, Deng humması ve sıtma yaymaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünyada her yıl 500 milyon insan sivrisineklerin bulaştırdığı sıtma hastalığına yakalanmaktadır ve yine aynı rapora göre her yıl 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

3- Bulldog Ant

3-22

Avusturalya'da bulunan bu böcek türü ismini vahşiliğinden ve cesaretinden dolayı almıştır. Küçük boyutta olmasına rağmen insanlardan korkmayan bu böcek türü piknikseverlerin en büyük düşmanıdır. Uzun dişleriyle insanı ısırmasıyla, zehiri insana vermesiyle birlikte dayanılmaz bir acı hissi oluşmakta ve bu sebeple  Guinness Rekorlar Kitabı bu böceği dünyanın en tehlikeli böceği olarak kayıtlara eklemiştir.

2- Kedi Tırtılı

2-20

Uzun ve gür kıllarla kaplı olmasından dolayı bu ismi alan bu böcek türü Doğu Amerika ve Meksika'da bulunmaktadır.  Larvanın, yumuşak renkli pamuk topları andırması nedeniyle, bu böceği alıp evinizde bakmak isteyebilirsiniz. Ancak, ciltle temas ettiğinde dayanılmaz derecede acı hissetmenize sebep olur. Reaksiyonları ise yanma, şişme, mide bulantısı, karın ve baş ağrısı, kaşıntı, isilik ve hatta felç ve nefes almada güçlükler olabilir.

1- Lone Star

1-1

Bazı türleri yıldıza bazı türleri ise damlaya benzeyen bu böcek türü Doğu Amerika ve Meksika'da bulunmaktadır. Bu böceğin diğerlerinden farklı etkileri bulunmaktadır. Kurbanlarını ısırdığında önce solunum sistemlerini aksatan, kan basınçlarını değiştiren bu böcek daha sonra ise et yedikleri zaman alerjik şok yaşamalarına sebep olmaktadır. Bunun sebebi ise kendisini yemesinden korktuğu canlıları ısırarak onlar tarafından yenmemeyi garantiliyor olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Tek Başına Bir İnsanın Yapabilmesi İçin Özel Yetenek Gerektiren Ve Dünyada Birçok İnsanın Yapamadığı 10 Hareket başlıklı makalemizde farklı, hareket ve sıradan hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds