10 Dev ÖRÜMCEK Kameraya YAKALANDI / Açıklanamayan Yaratıklar


Örümcekler, sekiz bacağı olan hava soluyan eklem bacaklılardır. Örümcekler avlarını ağa yapıştırma ve zehirli ısırık gibi avlarını yakalamak için çeşitli stratejiler kullanırlar. Genellikle insanların korku ile yaklaştıkları örümceklerin ne kadar büyük boyutlarına ulaştığını biliyor musunuz? Eğer bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız yeryüzünde yer alan en büyük 10 örümcek türüne hep beraber bakalım.

1. Kuş Yiyen Goliath:

 Dünyanın en büyük örümcekleri olan kuş yiyen goliathlar, bir kuşu rahatlıkla mideye indirecek kadar büyüktürler. Dünyada kuş yiyebilen tek örümcek tütü olan bu böceklerin vucut uzunlukları 30 santimetreye eşittir. 3 santimetre boyunda dişlere sahip olan bu örümcekler zehirli olsalarda bu zehir başka hayvanlara etki edecek düzeydedir. Tehlikeli görüntüsüne rağmen bu örümceklerin zehirleri insanları öldürecek kadar güçlü değildir. Fakat bu örümcek tarafından ısırılan insanlarda mide bulantısı ve aşırı terleme gibi etkilerle karşılaşılmıştır. Asıl yaşam alanları Güney Amerika olan bu örümceklerin, Çin'de ise evcil hayvan olarak satıldığı bilinmektedir. 170 gram ağırlığına sahip olan bu örümcek kuş haricinde genellikle küçük fare ve kertenkeleler ile beslenmektedir. Diğer örümceklerin askine ağ yaparak avlarını yakalmayan bu örümcek avlarını yakalamak için zehirli dişlerini kullanmaktadır.  Bu örümcekler tüm bunların yanı sıra zıpkın şeklindeki tüyleri ile temas ettikleri hayvanları kolayca zayıf düşürme kapasitesine de sahiptirler. Fakat bu örümcek ne kadar büyük ve zehirli olsa da insanlar karşısında çaresiz durumda kalmıştır. Güney Amerika'daki bazı yerlilerin bu örümcekleri akşam yemeklerinde tükettiği bilinmektedir. Yakalanan örümceklerin ilk önce tüylerini yakan bu yerliler daha sonra örümceği muz yapraklarına sararak kızartmaktadırlar. Peki siz dünyanın en büyük örümceğiniz akşam yemeğinde tüketmek ister miydiniz?

2. Avcı Örümcek:

 Dünyanın en büyük ikinci örümceği olan avcı örümceklerinin boyları tıpkı Goliath örümcekleri gibi 30 santimetreye kadar ulaşabilir. 15 santimetre  uzunluğunda bacaklara sahip olan bu örüncekler genellikle asya bölgesinde bulunmaktadırlar.  Asya'dan amerikaya seyehat eden yük  gemilerinde karşılaşılan bu türün bir diğer ismi ise kendisine yuva olarak muz kolilerini seçtiği için muz örümceğidir. Özellikle düz yüzeylerde bir örümcekten beklenmeyecek şekilde çok hızlı hareket edebilen bu örümceğin en önemli özelliği tahmin edebileceğiniz gibi çok hızlı olmasıdır.

3. Brezilya Somon Pembe Kuş Yiyici Tarantulası:

 İsimlerinin aksine yemek olarak kuş tüketmeyen bu örümcek türleri genellikle böcek, kertenkele, kurbağa ve fare gibi hayvanları tüketerek hayatlarını sürdürmektedirler. Brezilya'daki yağmur ormanlarında yaşayan bu örümcekler 25 santimetre uzunluğundadırlar. Kahverengi bedede ve somon pembesi renginde tüylere sahip olan bu örümcekler, yakaladıkları avları önce ağızlarında bekletirler bu sayede ön sindirime uğrayan avlar daha sonra midede daha kolay bir şekilde sindirilirler.

4. Kaplan (Poecilotheria rajaei) örümceği:

 Hindistan'da ve Sri Lanka'ya özgü olan ve ağaçlarda yaşayan kaplan örümceklerini temsil eden bu örümcek türü renkli, hızlı ve zehirli olmalarıyla tanınmaktadır. Dünyanın en büyük örümcekleri olan Goliath örümcekleri ile de akraba olan bu tür karnında bulunan pembe şerit sayesinde diğer örümceklerden ayrılmaktadır.  Boyutları 20 santimetreye ulaşan bu örümcekler  genellikle yıkılmış ağaçlarda ve kayalıklarda yaşamaktadırlar.

5. Brezilya gezgin örümceği:

 Brezilya gezgin örümcekleri 15 santimetrelik bacak uzunluğu ile dünyanın en büyük örümceği olmasa da en ölümcüllerinden bir tanesidir. Isırdığı zaman insanı saniyeler içinde acı içinde bırakan örümcek genellikle Güney Amerika kıtasında yaşıyor olsa da Kuzey Amerika'da bulunduğu geçmişte gözlemlenmiştir.

6.Brezilya Dev Kehribar Kırmızısı Tarantulası:

 Kehribar kırmızı rengi le dünyanın en büyük örümcekleri arasıdna yer alan bu tür 25 santimetre büyüklüğündedir. Çevrenizde gördüğünüzde yakınına dahi yaklaşmamanız gereke bu örümcek sizce de oldukça korkunç görünmüyor mu?

7. Kolombiya Dev Siyah Tarantulası:

 Kolombiya dev siyah tarantulası 23 santim büyüklüğündedir. Adından da anlaşılacağı gibi tamamen siyah renkte olan bu örümcek türü kahverengi tüyleri ile dikkat çekmektedirler. Karakter olarak agresif bir tür olan bu örümcekler rahatsız edildiklerinde ısırmaktan çekinmezler. Farklı bir savunma yöntemiyle dikkat çeken bu örümcekler düşmanlarına arka bacaklarında bulunan dikenleri batırmaktadırlar.

8. Herkül Babun Örümceği:

 İsmini babunları yediği aldığı düşünülse de bu örümceğin bu adı almasının nedeni babunların ayağına olan benzerliğidir. 20 santimetre büyüklüğünde olan ve 1900'lü yıllarda keşfedilen bu örümcek türü günümüzde nesli tükendiği için herhangi bir yerde yaşamamaktadır.

9. Deve Örümceği:

 Türkiye'de de yaşadığı bilinen bu örümcekler saldırgan yapıları nedeniyle insanların korkulu rüyası haline gelmiştir. Sıcak iklimlerde ortaya çıkan ve çok güçlü bir çene yapısına sahip olan bu örümcek güçlü çene yapısı sayesinde et parçalarını kolayca koparabilmektedir. Bir insan eli kadar boyu olan deve örümceği genellikle, böcek, kemirgen, kertenkele ve yılan gibi canlıların etiyle beslenmeyi tercih etmektedir. Zıplayarak avlarını yaklayan bu örümcek aynı zamanda salgıladığı zehir ile avlarını saniyeler içersinde uyuşturarak etkisiz hale getirmektedir.

10. Cerbalus Aravaensis:

Avcı örüümcek familyasına ait olan bu örümcekler genellikle İsrail ve Ürdün gibi ülekelerde karşımıza çıkmaktadırlar. İlk kez 2007 yılında keşfedilen bu örümcek türünün boyu ise 15 santimetreye kadar çıkmaktadır.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
2
Komik
Korkutucu Korkutucu
12
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds