100 Yaşındaki Çimento Fabrikasını Satın Alan Dahi Onu İnanılmaz Bir Hale Getirdi.


Eviniz, kalbinizin attığı yerdedir ya da geçmişten günümüze toplumda böyle bir algı bulunmaktadır. Sevdiğiniz insanlarla dolu olduğu sürece evinizin nerede veya neye benzediği önemli değildir. Mimarların, yalnızca güzel ve işlevsel olmayı değil, içinde yaşayan insanları yansıtan evleri tasarlamalarının nedenlerinden biri de budur.

Bu fikirlere sahip bir mimar da İspanya tatili sırasında terk edilmiş eski bir binayı tesadüfen fark etti ve bu binada o ana kadar kimsenin görmediği bambaşka şeyler gördü. Tabii ki de bu eski binayla hayal ettiği şey onu inanılmaz bir eve dönüştürmekti.

1970'lerin başında İspanya'nın Barselona şehrinde tatili sırasında mimar Richard Bofill büyüleyici bir keşif yaptı. Terk edilmiş bir çimento fabrikasını gördüğü anda mimar kesinlikle buranın kendisine ait olmasını istedi. Bu eski ve terk edilmiş çimento fabrikasıyla yapmayı planladığı şeyler kimsenin hayal edeceği türden şeyler değildi.

Çimento fabrikasıyla ilgili planları 40 yıldan fazla sürebilirdi ancak hiçbir şey Richard'ı yıldıramazdı ve düşünülenden çok kısa bir sürede bu eski ve kullanılamaz haldeki yapıyı oldukça etkileyici, masalsı bir eve dönüştürdü. Artık ortada bir fabrikadan ziyade bir kale bulunmaktaydı.

Ayrıca Richard mülk üzerinde çalışırken çeşitli keşifler yaptığını da belirtmiştir. Fabrikanın altında 2.5 kilometrelik bir yer altı tüneli, gizemli odalar ve daha nice ilginç şey bulmuştur. Fabrika içerisinde keşfettiği her şey yetenekli mimarın vizyonunun bir parçası olmuş ve onu daha da ileriye taşımıştır.

Çimento fabrikasının La Fabrica adı verilen bir şatoya dönüşmesi tam 2 yıl sürdü ancak dış cephesinin ve yemyeşil bahçesinin tamamlanması ise 10 yıllar sürmüştür. Peyzaj konusunda her zaman tutkulu olan Richard bahçeyi okaliptüs, palmiye ve zeytin ağaçları gibi güzel bitkilerle süsledi bu bitkiler aynı zamanda evdeki karbon izlerinin de azalmasını sağlayacaktı.

Fabrika üzerindeki tüm tadilat işleri bitince ortaya çıkan şey oldukça inanılmaz ve etkileyiciydi. Bu harika evin içerisinde bir katedral, model atölyesi, arşiv odaları, yatak odaları ve Richard'ın firmasının çalıştığı dört kattan oluşan bir stüdyo çalışma alanı bulunmaktaydı.

Fabrika çoktan tamamlanmıştı! Richard'ın La Fabrica'yla ilgili düşünceleri şunlardı : Beni dış dünyadan ve gündelik hayattan koruyan kapalı bir evrende yaşama iznim var ve burası bana bunu fazlasıyla veriyor.

İçerisinde konutun da bulunduğu La Fabrica'nın bazı bölümleri meraklıların ziyaretine açıldı ve evi görmeye gelenler asla buradan ayrılmak istemediler. La Fabrica'nın en kör noktaları bile Richard tarafından kullanılabilir hale getirilmişti. Richard'ın, konuklarının mümkün olan her köşede sürprizlerle karşılaşan bir ev yaratma hayali fazlasıyla gerçekleşmişti.

La Fabrica aynı zamanda gelen misafirlerin dinlendikleri, güzel müzik dinleyebildikleri, sosyalleşebilecekleri çok sayıda alan da sunmaktaydı.

Peki siz bu mükemmel ve mucizevi dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz?Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals