7300 Metre Yükseklikte Uçak Çatısız Kaldı


Uçakla seyahatin en güvenli ulaşım yolu olduğu söylenir. Ancak tarihte yaşanmış öyle uçak kazaları ve olayları vardır ki uçağa olan güvenimizi yerle bir ediyor. Biz de bugün sizlere bu gizemli ve hayret verici uçak kazalarının 2 tanesinden bahsedeceğiz. Bakalım uçaklar hakkındaki düşünceleriniz videonun sonunda değişecek mi?

1.

28 Nisan 1988 yılında Boeing 737 model uçak Aloha Hava Yollarından Hawaii adalarının Hilo kentinden Honolulu kentine doğru havalanmıştır. Ancak uçak seyir irtifasına çıktığı esnada uçakta meydana gelen patlayıcı dekompresyon sonucu uçağın yolcu kabininin ön kısmında 35 metre karelik bir kısım koparak uçaktan ayrılmıştır. Kopan parçanın altında kalan yolcular yüksek basınca ve rüzgara rağmen koltuklarına kemerlerini takarak uçakta kalabilmişlerdir. Bunun ardından uçak Maui adasındaki Kahului Havaalanına acil iniş yapmak zorunda kalmıştır. Kazada uçakta bulunan 89 yolcu ve 6 mürettebat toplam 95 kişiden sadece 1 kabin görevlisi patlama esnasında kabinden dışarı fırlayarak hayatını kaybetmiştir. İlk kez 28 Mart 1969 yılında uçan Boeing 737-297 model uçak 19 yıllık bir uçaktır ve 35496 saat uçuş geçmişi vardır. Kaza günü ise 9. seferini gerçekleştiriyordur. Kazanın ardından enkaz üzerinde Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Taşımacılık Güvenlik Dairesi araştırma yapmıştır. İnceleme sonucunda, birbirlerine perçinlenen paneller arasında bulunan epoksi maddesinin özelliğini Hawaii Adaları arasındaki sık aralıklı seferlerden kaynaklanan sık basınç ve sıcaklık değişimi sebebiyle yitirdiği ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kabin basıncının uçak gövdesinde oluşan metal yorgunluğu sonucu meydana gelen ufak bir yırtılma sonucu patlayıcı dekompresyon etkisi gösterdiği ve uçak gövdesinde yırtılma oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Kazanın ardından bir yolcu da ortaya çıkarılan sonuçları destekler nitelikte açıklamalar yapmıştır. Bu yolcu uçağa binmeden önce kapıya yakın yerde küçük bir çatlak olduğunu fark etmiş ve bunu çalışanlara söylemiştir. Ancak bu küçük çatlak çalışanlar tarafından önemli görülmemiş ve herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Sonrasında bu küçük çatlak sürtünmeyle beraber büyümüş ve dekompresyon sonucu uçağın bir kısmı parçalara ayrılmıştır. Böylece dünya tarihinde eşine benzerine az rastlanır bu vahim uçak kazası yaşanmıştır.

2.

Sırada en az Aloha havayollarından havalanıp üst kısmı kopan uçak kadar enteresan bir uçaktan bahsedeceğiz. 2014 yılının 8 Mart tarihinde Malaysia Airlines'ın 370 sefer sayılı uçuşu adıyla bilinen olayda Malezya Airlines'a ait bir uçak kaybolmuştur. Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı ile Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı arasında uçan uçak 227 yolcu ve 12 mürettebatla birlikte toplamda 239 kişi taşıyormuş. 8 saat sürmesi beklenen uçuşta bir süre sonra Tayland Körfezi üzerindeyken bağlantı kesilmiş. Rapor sonrasında Güney Çin Denizi ve Tayland Körfezi'nde yoğunlaşan, birçok ülkeden gelen ekipler ortak arama-kurtarma operasyonu gerçekleştirmişlerdir. Kara kutuların yerlerinin belirlenmesi için sinyal yayabildiği sürenin dolmasıyla, enkazla görsel temas kurmak geriye kalan seçenekler arasında öne çıkmıştır. Ancak arama yapılacak bölgenin 5000 metre derinlikte çukurlar olduğu, su yüzeyinin tropikal kasırgalar ve tayfunlar bölgesi olması sebebiyle çalışmaların yıllar alabileceği bildirilmiş. Kaybolan uçağa ait bir parça Réunion adasında bulunmuş fakat 17 Ocak 2016 tarihinde arama çalışmalarına son verilmiştir. Uçağın uzun sürede bulunamamasından dolayı hakkında fazla sayıda komplo teorisi üretilmiş ve hala daha üretilmektedir. Uçağın enkazının uçuş rotasında bulunamaması nedeniyle özellikle terör örgütlerinin bir saldırısı olabileceği veya pilotun uçağı kaçırması hakkında teorilerde yoğunlaşılmıştır. Hatta bir grup uçağın uçuş yaptığı bölgede tatbikat yapan Amerikalı ve Taylandlı birliklerin, tatbikat sırasında yanlışlıkla uçağa ateş ettiklerine inanmaktadırlar. Bu komplo teorilerinin gerçek olduğunu düşünenler ise uçağın enkazının yetkililer tarafından bilerek ve kasten bulunmadığına inanıyorlar. Peki 8 Mart 2014 tarihinde gizemli bir şekilde kaybolan bu uçağa ne olmuş olabilir? Bize yorumlar kısmından fikirlerinizi yazmayı unutmayın.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
2
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds