Bu Çocuk, Allah’ın Kuran’da Söylediği Gibi Göründü ve Kimse Onu Fark Etmedi


Doğuştan veya sonradan insanlar niçin engelli oluyorlar? Bunun sebebi nedir? Kur’an’a baktığımızda insanların görme, işitme, duyma, konuşma, düşünme ve anlama gibi zihinsel veya bedensel engelli olmalarında temel iki faktörün olduğunu görüyoruz: İlahi irade ve imtihan ile insanların ihmal ve kusurları.

İnsanların mallarına ve canlarına maddi veya manevi isabet eden az veya çok herhangi bir musibet ancak Allah’ın izni ile meydana gelir. Allah’ın izni olmadan bir kimsenin istemesi ve çalışması ile hiç kimseye kaza, bela, afet ve musibet isabet etmez. 'Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez' anlamındaki ayet bu gerçeği ifade etmektedir. 'İnsanı üzen her şey musibettir'. Dolayısıyla insanların herhangi bir uzvundaki arıza ve hastalık birer musibettir, bu musibet Allah’ın izni ile olmuştur. Allah’ın izni olmadan bırakın insanın bedeninde veya organlarında herhangi bir arıza ve hastalık olmasını insanın ölmesi bile mümkün değildir. Bu musibetler ise aslında Allah'ın biz insanlara bir imtihanıdır.
Allah, musibetler karşısında insanların sabırlı olmalarını istemektedir. Biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz noksanlaştırmak suretiyle imtihan edeceğini bildirdiği ayetin sonunda 'sabredenleri müjdele. Onlar, başlarına bir musibet gelince ‘biz şüphesiz Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz derler' buyurmaktadır. Böylece Allah, hem insanların musibet ile karşılaşabileceklerini, hem de musibetler karşısında insanların nasıl tavır takınmaları gerektiğini bildirmektedir. Musibetlere sabretmek; Allah’a isyan etmemek, bir imtihan geçirdiğinin bilincinde olmak, hata ve kusurlarını gözden geçirebilmek, olayları metanetle karşılayabilmektir, yoksa musibetlere sabır, tedbir alıp çarelere başvurmamak anlamına gelmez. Bu yüzden başımıza gelen felaketler karşısında sabır göstermeli, isyan etmemeliyiz. Tıpkı Bangladeşli Bayezid Hossain ve ailesi gibi.

Bangladeşli Bayezid Hossain, 4 yaşında olmasına rağmen hastalığı 'progeria' sebebiyle 80 yaşındaymış gibi görünüyor. Dünyada oldukça nadir görülen bir rahatsızlık olan erken yaşta yaşlanma hastalığıyla dünyaya gelen Beyezid'in cildi, rahatsızlığı sebebiyle 80 yaşında birinin cildine benziyor. Arkadaşları kendisinden korktuğu için oğlunun okula gidemediğini söyleyen anne Tripti Khatun, oğlu her ne kadar yaşıtları gibi görünmese de Hossain'in oldukça zeki bir çocuk olduğunu ifade ediyor. Zaten bu erken yaşlanma rahatsızlığı beyin fonksiyonlarına herhangi bir zarar vermiyor. Yaşadıkları onca zorluğa rağmen Bayezid ve ailesi asla karamsarlığa düşüp pes etmiyorlar ve sabırla güzel günlerin gelmesini bekliyorlar.

Amerika'da yaşayan 11 yaşındaki Adalia Rose da progeria hastalığıyla dünyaya gelmiş. Bu rahatsızlığın yanı sıra farklı ağır rahatsızlıklar da geçiren küçük kız ve ailesi asla pes etmemişler. Hayata dört elle sarılan Rose kendi açtığı YouTube kanalı üzerinden binlerce takipçisine ulaşıyor. Facebook sayfasında ise 14 milyondan fazla hayranı olan Rose maalesef yaşıtlarından farklı bir hayat yaşamak zorunda ve sadece 13 yıl yaşayabileceği söyleniyor. Nadir durumuna rağmen dans eden küçük kızın umut ve enerji veren videoları ise minyonlarca tık alıyor. Saçları çıkmayan küçük kız, yardım almadan zor hareket ettiği için okula bile gidemiyor. Yaklaşık 6,5 kilogram olan kızın annesi, dışarı çıktıklarında insanların aşağılayıcı bakışları konusunda üzüldüklerini dile getiriyor. Ama asla ümitsizliğe düşmüyor ve içlerine kapanmıyorlar. Tüm olumsuzluklara rağmen dışarı çıkıyp hayatlarını yaşamaya devam ediyorlar.
Eğer siz de amansız hastalıklarına rağmen asla pes etmeyen Bayezid ve Rose'un ve aynı zamanda onların ailelerinin hikayelerinin birilerine umut olmasını istiyorsanız videomuzu paylaşmayı unutmayın. Aynı zamanda Kuran'ı Kerim'de de belirtildiği gibi yaşadığımız her musibetin bir imtihan olduğunu unutmamalı ve sabrederek, dua ederek zorlukların üstesinden gelmeye çalışmalıyız.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
11
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals