Bu Kaplan Tek Başına Terk Edildi, Sonrasında Beklenmedik Bir Şey Yaşandı..


İçindekiler

Hemen hemen her gün insanlığın doğaya ve canlılara verdiği zarara şahit oluyoruz. Ancak iyi insanlar da var. Bugünkü yazımızda ise doğaya ve hayvan haklarına duyarlı insanların hayvanların hayatlarını kurtarma hikayelerinden bahsedeceğiz. Gelin dünyanın dört bir yanından derlediğimiz umut veren hayvan kurtarma hikayelerine vakit kaybetmeden geçelim.

Kaplan :

Yazımızın ilk sırasında Aasha adındaki bengal cinsi yavru aslan var. Yavru Aasha, yaralı halde gezici bir sirkten hayvan gönüllüleri tarafından kurtarılmış. Texas'ta faaliyet gösteren ve yaban hayatını korumaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren merkezin kurucusu olan Vicky Keahey bu kurtarma eyleminde en önemli rolü üstlenmiş. Aasha bulunduğunda 3 aylıkmış ve sadece 13 kilogram ağırlığındaymış. Ancak 3 aylık sağlıklı bir kaplan normalde ortalama olarak 54 kilo olmalıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere Aasha, besinsiz kalmış ve yaşıtlarından çok daha zayıf ve sağlıksızmış. Bulunduğunda Aasha'nın vücudunda ciddi yaralar ve kanamalar varmış; kürkü de büyük ölçüde dökülmüş. Yetersiz beslenmenin yanı sıra kendisinden daha büyük bir kaplanın şiddetine de maruz kalmış. Vicky ise yavru kaplanı kurtardıktan sonra her gün günde iki kez olmak üzere, gidip Aasha'ya ilaç vermiş, beslemiş ve vakit geçirmiş. Ayrıca Aasha her ne kadar sevmese de, Vicky yaralı kaplana içinde cildine iyi gelecek ilaçların bulunduğu bir küvette 8 hafta boyunca banyo yaptırmış. 8 ay içinde ise Aasha'da çok şey değişmiş. En önemlisi de sağlığına kavuşmuş. Vicky durumu 'Sekiz ay sonra o artık gerçek bir kaplan gibi görünüyordu', diyerek özetliyor. Aasha ayrıca sağlığına kavuştuktan sonra, Smuggler, Türkçesi Kaçakçı isimli başka bir kaplanla tanıştırılmış. Aasha şimdi içinde bol bol karpuz da yediği banyolara doymak bilmiyor ve artık Kaçakçı ile beraber mutlu mesut yaşıyorlar.

Fil :

İnsanlar tarafından içinde bulunduğu esaret ve zorlu yaşam şartlarından kurtarılan tek hayvan Aasha değil. Raju isimli fil de maalesef insan zulmünden payına düşeni fazlasıyla almış. Hindistan'da henüz bebekken kaçak avcılar tarafından kaçırılan Raju adındaki fil ömrü boyunca sokaklarda para toplamak için zincirle dolaştırılmış. 50 yıl boyunca zincire bağlı tutulan Raju'nun bacaklarında hiç kapanmayan yaralar oluşmuş. Ayrıca Raju kırbaçlanmaya o kadar alışmış ki artık tepki bile vermiyormuş. Neyse ki bir gün şans Raju'nun yüzüne gülmüş ve hayatı değişmiş. İngiltere'nin Wildlife SOS ismindeki bir kuruluşu 2014 yılında hayvandan haberdar olmuş ve yardıma koşmuş. On kişilik veteriner ve hayvan uzmanlarının yanısıra yirmi kişilik yetkili grup ve iki polis hayvanı kurtarmak için gece baskın düzenlemişler. Raju'nun sahibi ise fili vermemek için direnmiş. Filin sahibi önce Raju'yu durdurmak için ona bağırmış. Hayvan ise aldığı komutlarla gerilmiş ve kafası karışmış. Bu esnada ise fil bileklerine zincirler bağlı olduğu halde ileriye geriye gitmeye ve bilekleri kanamaya başlamış. Ancak Raju'yu kurtarmaya gelen ekip vazgeçmemiş. Fili özgür bırakmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Wildlife SOS'un veterineri Raju'nun bileklerindeki zincirleri kesmeye başlamış.

Neyse ki acıyla geçen 50 yılın ardından Raju, Uttar Pradeş Orman Departmanı yetkilileri ve Wildlife SOS ekibi sayesinde, eziyet gördüğü yerden kurtarılmış. İlk başta kurtarıldığını anlayamayan zavallı fil daha sonra meyve ile ikna edilerek onu barınağa götürecek olan kamyona bindirilmiş. Yıllardır eziyet gören fil kamyona bindirilirken ağlamış. Yetkililer ise 'herkes için çok duygulu bir andı. O an kurtarıldığını anladı.' diyerek bu hüzünlü anı özetlemişler. Ayrıca yetkililer 'Filler sadece büyük değil, aynı zamanda çok akıllı hayvanlar. Keder duygusunu yaşadıklarını biliyoruz. Bu yüzden geride kalan yıllar onun için çok acı verici olmalı.' demişler.
Raju'nun uyuşturucu bağımlısı olduğu belirlenen sahipleri ise gözaltına alınmış. Raju belki artık acı çekmeyecek ama geçmişte yaşadığı acıları unutması, aslında çok da kolay olmayacak. Şimdi Mathura kentindeki bir barınakta, kurtarılan diğer fillerle birlikte koruma altında olan Raju'nun iyileşmek için bir parça zamana ihtiyacı var.
Barınağa ilk gittiğinde, ayağındaki zincirler çıkarılırken de, acıdan gözyaşlarına boğulan zavallı Raju, önce duş almış sonra ise meyve ile beslenmiş. Barınak yetkileri ise Raju'nun ilgi ve sevgi ile iyileşeceğini ancak bunun için zamana ihtiyacı olduğunu söylemişler. Raju şimdilerde kırbaçlanma korkusu olmadan özgürlüğünün tadını çıkarıyor. Raju'nun sonunda özgür olması çok güzel. Çünkü o, harika bir hayatı hakediyor.

Şempanze :

Şimdi bahsedeceğimiz hayvanlar ise gerçek Maymunlar Cehennemi'ni değil de Maymunlar Cenneti'ni yaşamışlar. Avusturya'daki bir laboratuvarda yıllardır deney hayvanı olarak kullanılan şempanzeler, Gut Aiderbichl Hayvan Koruma Merkezi’ne getirilmişler. 30 yıl sonra ilk kez güneşi gören ve yeşilliklere basan şempanzelerin tepkilerini görenler gözyaşlarına hakim olamamışlar. Önce korkuyla çevrelerine bakınan, ardından birbirlerine sarılan, daha sonra da sevinç çığlıkları atarak yeşilliklere koşan maymunlar tıpkı küçük çocuklar gibi görünüyorlar. Kurtarılmadan önce maymunlar üzerinde tıbbi testler yapılıyor, vücutlarına HIV ya da hepatit virüsü enjekte edilip ilaçlar deneniyormuş. Hiç dışarıya çıkarılmayan şempanzelerin doğan bebekleri ise hemen ellerinden alınıyormuş. Bir kez daha yapılan bilimsel deneylerde hayvanların kullanılmasının ne kadar kötü bir fikir olduğu anlaşılıyor. Öyle değil mi?

Köpek :

İnsanların kötü davranışlarınıza maruz kalan tek hayvanlar maalesef kaplanlar, filler veya maymunlar değil. Evlerimizde beslediğimiz, en yakın dostlarımız olduklarını söylediğimiz köpekler de buna maruz kalıyorlar. Romanya'da, Monica Mitreanu adındaki bir sosyal medya kullanıcısının Kayne adındaki köpeğin içler acısı halini internette paylaşması üzerine video kısa sürede çok sayıda insanın dikkatini çekmiş.
Romanya'da sokakta şiddet ve işkence görmüş bu köpek barınak çalışanları tarafından fark edilince hemen barınağa alınmış ve tedavi edilmek istenmiş. Fakat köpek sokakta yaşadıkları yüzünden kimsenin ona dokunmasını hatta yaklaşmasını istemiyormuş. Çünkü doğduğu andan itibaren sokaklarda yaşayan köpek, hayatı boyunca hep işkence görmüş. İnsanlar çok az yaklaşmaya çalışsa, dokunsa bu zavallı köpek anında bağırarak ağlamaya başlıyormuş. Bu sebeple barınak çalışanları köpeği uzunca bir süre tedavi edememişler.Ancak barınakta çalışan bir kadın bu korkmuş ve büyük travma yaşayan köpeğin sakinleşmesini sağlamış. Köpeğe hassas ve içten bir şekilde yaklaşan kadın, köpeğe diğer barınak görevlileri kadar korkutucu gelmemiş. Kadının ona dokunmasına ve sakinleştirmesine izin veren köpek kısa süre sonra ağlamayı ve bağırmayı kesmiş. Kadın sayesinde barınak görevlileri de Kanye'yi hemen tedaviye almışlar ve sokakta yıllar boyunca oluşmuş yaralarını sarmaya başlamışlardır.
Kısa sürede yaraları iyileşen Kanye'nin aynı zamanda psikolojisi de yavaş yavaş düzelmeye başlamıştır. Artık kendisini daha güvenli ve huzurlu hissetmektedir. Diğer insanlarla iletişim kurmaya başlamış, kendisine yaklaşmalarına ve dokunmalarına izin verir hale gelmiştir. Ayrıca barınakta bulunan diğer köpeklerle de arkadaş olan Kanye zamanının çoğunu onlarla oyun oynayarak geçirmektedir.
Yıllardır yaşadığı travmaları, barınaktaki kadın sayesinde atlatan Kanye, yeni yaşamına daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde başlamış. Günümüzde ise barınaktaki köpek arkadaşları ve görevlilerle birlikte huzurlu yaşamına devam ediyor.

Kedi :

 Sırada sevimli bir kedinin kurtarılma hikayesi var. Küçük kedinin kahramanı ise yine kendisi gibi küçük bir kız olmuş. Zavallı kedi bir gün İstanbul'un çöplüklerinden birinde yara bere içinde bulunmuş ve maalesef yaşadığı acıdan dolayı gece gündüz ağlıyormuş. On altı milyon insanın yaşadığı İstanbul'da hiç kimse bu kedinin gece gündüz kesilmeyen ağlamalarına kulak vermemiş, görmek istememiş onu. Nasıl olduğu bilinmese de kedinin ağzında boşluk varmış ve ağzının bir kısmı deforme olmuş. Bir kulağı da yokmuş. Suratı ise enfeksiyonla doluymuş. Kimse kedinin yanına bile yaklaşmak istemiyormuş. Ona ilk kez yardım eli uzatan kişi ise 7 yaşındaki bir kız çocuğu olmuş.
Çocuk yoldan geçen ve kedinin durumuna kayıtsız kalan diğer yetişkinlerin aksine kediye yardım etmek istemiş. Hemen doktor olan babasından yardım istemiş. Böylelikle zavallı sokak kedisinin serüveni başlamış. Kediye vakit kaybetmeden gerekli tedaviler uygulanmaya başlamış. Karnı doyurulmuş, temizlenmiş ve hakettiği ilgiyi görmeye başlamış.
Birkaç gün önce tanınmaz haldeki kedi yavaş yavaş kendine gelmeye başlamış. Özellikle dış görünüşü de değişmeye başlamış. Tek kulağını kaybetmiş olsa da kedi büyük bir değişim geçirmiş. Sağlıklı hale gelen kedinin tüyleri çıkmış, normal bir kedi gibi beslenmeye başlamış. Her şeye rağmen onunla çok yakından ilgilenmişler, ellerinden geleni yapmışlar. Altın kalpli kız sürekli gülümsediğini düşündüğü için ona 'Gülümser' adını vermiş.
Bugün işte böyle görünüyor. Eski haliyle yeni hali arasında uçurum var. Öyle değil mi? Bütün hayvanlar sevgi ve ilgi görmeyi hakediyor. 7 yaşındaki kıza ise bunu bize hatırlattığı ve elbette kediye yaptığı iyilikler için teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki 7 yaşındaki çocuğun bu davranışı hepimize örnek olur. Kedinin değişimine şaşırmamak ise elde değil. Umarız tüm yardıma muhtaş hayvanlar bir gün bu küçük kız gibi kişiler tarafından kurtarılıp sağlıklı ve mutlu hayatlarına kavuşabilirler.
Siz de yazımızda bahsettiğimiz hayvan kurtarma hikayelerinden herkesin haberdar olmasını ve hayvanlar konusunda bilinçlenmelerini istiyorsanız, videomuzu paylaşmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Cristiano Ronaldoya Okulda Nasıl Zorbalık Edildi? Şimdi O İlk Milyarder Futbolcu! başlıklı makalemizde ronaldo, Ronaldo'nun geçmişi ve story hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds