Bu kız 13 gün uyudu, kontrol edildiğinde, herkes öğrenmek için şok oldu!


Bir uyuduğunuzda günlerce,haftalarca hatta aylarca uyanmamak, yataktan kalkmamak ister misiniz? Eminiz haftalarca uyuma fikri birilerinin çok hoşuna gidecek. Ancak dünya üzerinde bunu yapabilen sadece çok az kişi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Endonezya’nın Güney Kalimantan bölgesinde yaşıyor.

13 yaşındaki Siti Raisa Miranda, kısa adıyla Echa'nın haftalarca uyuması ilk olarak ülkesinde gündem olmuş daha sonra da haber tüm dünyaya yayılmıştır. Kleine-Levin Syndrome adı verilen periyodik aşırı uyku rahatsızlığı yaşayan küçük kız günler hatta haftalar boyunca uyuyuyormuş.
Uyuyan güzel sendromu da denilen rahatsızlık Willi Kleine ve Max Levin tarafından 1930larda tanımlanmış. Bu sendromun belirtisi ise kişinin en olmayacak anlarda bir anda günlerce ve hatta aylarca süren derin bir uykuya dalması. Hasta uyanık zamanlarında ise bazen kararlı ve bilinçli biçimde, bazen de çocukça ve sorumsuzca davranmaktaymış.
Devamlılık içeren bir hastalık olmayıp, periyotlar halinde oluşan Uyuyan Güzel sendromunda hastalar günde 20 saate kadar uyuyabilmekteler. Aşırı yiyecek tüketimi, huysuzluk, çocukça davranışlar, oryantasyon bozuklukları ve halüsilasyon görmek rahatsızlığın diğer semptomları arasındadır. Periyotlar başlamadan önce ise genellikle bir belirtisi olmamakta ve hastalık %70 oranında yetişkin erkeklerde görülmektedir. Ayrıca, hastalığa bağlı olarak bireylerde depresyon da yaşanabilmekte.

Bu sıra dışı hastalığın sebebi ise beyinde hastalık ve uykuyu kontrol eden bölgeler olan hipotalamus ve talamusun doğru çalışmamasıdır. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte yapılacak en iyi şey evde bir bakıcı tarafından bakılmaktır. Uykuyu önleyen bazı ilaçlar mevcut fakat kısmen fayda sağlayabilirler.
Gelelim Endonezya'da yaşayan Echa'nın bu rahatsızlık sırasında yaşadıklarına. Babası kendi Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Echa'nın 10 gün 10 gece boyunca uyanmadan uyduğunu, doktorların ise bu uyku halinin Echa'ya fiziksel olarak zarar vermediğini belirtmiştir.
Hatta Echa uyurken yapılan kontrollerde küçük kızın kan basıncı 100/70, kalp atışı dakikada 82, nefes alması ise dakikada 18 çıkmıştır. Yani Echa'da ne uyurken ne de uyanıkken herhangi bir fiziksel sorun bulunmamaktadır

Kızının rahatsızlığı ile ilgili açıklamada bulunan baba, kızının uyandıktan sonra da dalgın ve çevresinden habersiz olduğunu, hiçbir sohbete katılmadığını belirtmiştir.
Ailenin endişeleri ile ilgili ise uzmanlar hastalığın bir tedavisi olmamasına rağmen kendi kendine düzelebileceği ihtimali olduğunu belirtmektedirler. Zaman içinde daha az yıkıcı hale gelecek olan uyuyan güzel sendromu zamanla kendi kendine ortadan kalkacak ve hastalar normal bir hayata kavuşabileceklerdir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals