Bu Videoyu 1 Dakika Boyunca İzleyin, Aksi Taktirde Çocuklarınız Bunları Yaşayabilir


Son yıllarda GDO’lu, katkılı gıdalarla sık sık karşılaşırken bir de sahte gıdalar yaygınlaşmış. Özellikle dünyada sahte denilince akla gelen ilk ülke olan Çin’de bu durum çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Biz de bugün sizlere sahte pirinçten, sahte üte kadar dünya genelinde sahtesi yapılmış gıdalardan bahsedeceğiz.

Sahte Pirinç

Her şeyin sahtesini yapma konusunda usta olan Çinliler akıllara durgunluk veren bir şeyin sahtesini yapmışlar. Plastik ve patates püresi ile bazı kimyasalları karıştırarak üretilen sahte pirinç gerçeğinden ayırt edilemiyor. Çin'de bir fabrikadan çekilmiş bu görüntülerde ise plastik poşetler bir makinenin içine atılıyor ve makinenin diğer tarafından poşetler pirinç olarak çıkıyor. Gerçek pirinçle karıştırılarak satılan sahte pirinç birçok ülkeyi alarma geçirmiş durumda.

sahte süt :

Hindistan’da ise sentetik süt yapımı adı altında beyaz fenil çözeltisi kullanılarak süte benzeyen bir sıvı piyasa sürülerek satılmaya başlanmış. Sentetik süt yapımının kolay ve az maliyetli olması nedeniyle Hindistan'da sentetik süt yapımı çok popülermiş. Ayrıca hazırlanan karışımlar glikoz benzeri maddelerle koku ve yoğunluğu süte birebir benzetiliyormuş.

sahte karides:

Dünyaya doğal karides olarak pazarlanan bu karideslerin aslında doğal olmadığı ortaya çıkmış. Özel kimyasal boyalarla boyanan karidesler sodyum tripolifosfat çözelti oluşturulan kurutma tarlalarında kurumaya bırakılıyor ve paketlenerek dünya pazarına çıkıyormuş. Çin'den yola çıkan bu sahte karidesler başta Rusya olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

sahte yumurta yapımı :

Sonunda bunu da yaptılar. Çinliler şimdi de yumurtanın sahtesini üretmişler. Tamamen kimyasal maddelerden oluşan yumurtanın kabuğunda kalsiyum, içinde sodyum aljinat, şap, jelatin ve renklendirme maddeleri kullanılıyor. Hem de o kadar gerçekçi ki yiyenler bile yumurtaların sahte olduğunu anlamakta zorlanıyor. Yetkililer maliyeti gerçek yumurtanın beşte biri kadar ucuz olduğu için sahte yumurta üretildiğini söylüyor. İlk olarak Çin'de yapılan sahte yumurtanın üretimi, diğer ülkelere sıçramaya başlamış. En son Malezya'da sahte yumurta üretim merkezleri bulunmuş.

sahte marul :

Çin, sahtecilik konusunda kesinlikle dünya lideri. Bu sefer Çinliler, gıda boyalarıyla ve çeşitli sıvılarla sahte marul üretiyor. Sıvının içine bırakılan gıda boyalı maddeler ustanın elinde tıpkı bir marul haline getiriliyor. Bu sahte marulları gerçeklerinden ayırt etmek ise neredeyse imkansız. Sizce de öyle değil mi?

sahte sebze yapımı :

Japonlar da geliştirdikleri ilginç bir teknikle bazı sebze, meyve ve deniz canlılarının sahtesini üretiyor. Japonya'da bir restorandan çekilmiş bu görüntülerde aşçılar müşterilerin gözü önünde sahte yemekler yapıyor. Sıvının içine bırakılan kimyasal maddeler herkesin gözü önünde yıllardır yemeğe alışık olduğumuz yiyecekler haline geliyor. Aşçılar tıpkı bir sanat eseri gibi ortaya sahte yiyecekler çıkarıyorlar. Peki kimler bu yiyecekleri yemek isterdi?

Fıstık :

Çin'de fıstık fiyatları astronomik olarak arttığı için fıstık kabuklarının içine çimento, kağıt koyup satılmaya başlanmış. Özellikle son dönemde Çin'de fıstık yerine müşterilere kilolarca çimento ve kağıt satan hırsızlar türemiş durumdaymış.

Ekmek :

Çinliler ekmeğin de sahtesini yapmışlar. 2007 yılında başlayan bu akımda sokakta satılan Çin ekmekleri kartondan yapılıyormuş. Genel olarak domuz yağı ile karıştırılan bu ıslak kartonlar sokaklarda börek niyetine satılıyormuş. Eğer bir gün yolunuz Çin'e veya videomuzda bahsettiğimiz diğer ülkelere düşürse ne yediğinize çok dikkat edin.
Son olarak bu sahte gıdalardan çevrenizdeki kişilerinde haberdar olmasını istiyorsanız videomuzu paylaşmayı unutmayın.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds