Bunu Yalnızca Hindistan’da Göreceksiniz..!! Hindistan Hakkında ”14” İnanılmaz Gerçek


Yabancılar için büyük gizemleri içinde barındıran Hindistan şüphesiz ki dünyanın en ilginç ülkelerinden bir tanesi. İşte size Hindistan’ı bambaşka bir açıdan gösterecek olan bu gizemli gerçekler.

1.Kadınlar;

1.gif

 Hindistan'da İngiliz işgaline kadar kadınların birden fazla eşi olabiliyordu. İlginç bir geleneğe göre aynı aileden gelen kardeşler aynı kadınla evlenebiliyordu. Günümüzde bu gelenek çok fazla görülmese de Hindistan'ın uzak yerleşim yerlerinde hala bu evliliklere rastlanılabilmektedir. Ülkedeki farklı bir evlilik geleneğinde ise 7 yaşını dolduran kız çocuklarının köpeklerle evlendirilmesidir. Bunun nedeni ise kız çocuğunun evlenene kadar köpek tarafından korunacağı inancıdır. Tüm dünyadan farklı olarak bu ülkede yaşayan kadınlar, evlenmek isterlerse evlenecekleri adama başlık parası vermek zorundadırlar. Drahoma adı verilen bu gelenek yüzünden aileler kız çocuğuna sahip olmak istememektedirler.

2. Hayvanlar;

 Bir çok hayvanın kutsal sayıldığı bu ülkede en çok değeri gören hayvanlar ise İneklerdir. Hatta bu ülkede ineklerin, insanlardan daha çok değer gördüğünü söylemiş olsak yanılmayız. Hindulara göre inekler kutsal hayvanlardır ve onlara tapmak büyük bir inancın temelinde bulunmaktadır. Bu inanca göre hint tanrıları ineklerin vücutlarında yaşamaktadırlar bu nedenle hindistanda inek yemek yasaklanmıştır. İneklerin yanı sıra yılanlar da Hindistan'da çok önemli yere sahiplerdir. Bu ülkedeki fakir insanların başlattığı yılan oynatma işi bir süre sonra Hindistan'da büyük bir gelenek haline gelmiştir. Peki bu ülkedeki kurbağaların evlendirildiğini biliyor muydunuz. Yanlış duymadınız Hindistandaki bir geleneğe göre bu ülkede bulunan bazı kurbağalar '' Yağmur Tanrısı'nın isteği üzerine evlendirilmektedirler.

3. Kutsal Nehir;

Hindistan'da bulunan en büyük nehir olan Ganj Nehrine giren insanlar kendilerinin kutsandıklarına inanmaktadırlar. Dinlerinde Ganj Nehrinin, arındırmayı temsil ettiğini söyleyen hindular, ölülerini bu nehrin kıyısında yakarak küllerini nehrin içine atmaktadırlar. Ancak bu kutsal nehir her geçen gün yok olmaktadır. Endüstiriyel toksik atıklarının yanı sıra, 400 milyon insanın içinde yıkandığı bu nehri büyük bir kirlilik beklemektedir. Bazı araştırmalara göre Ganj Nehrinin sularında yüksek miktarda ağır metal ve zehirli kimyala bulunduğu için, nehir kenarında yaşayan insanların kansere yakalanma ihtimali çok yüksektir.

4.İlginç Gelenekler;

İneklerin kutsal sayıldığı, temizlenmek için kirli nehirlede yüzülen Hindistan'da birbirinden garip ve ilginç bir çok gelenek bulunmaktadır. Bu geleneklerden en kötüsü ve en korkunçu olanı ise Sati geleneğidir. Bu geleneğe göre kocası ölüp de dul kalan kadınlar başına benzin dökülerek yakılırlar. Bu şekilde yakılan kadınların günahlarından arınarak kocalarının yanına gittikleri düşünülür. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan diğer bir gelenekte ise erkek çocukların ileride daha sağlıklı olamaları için yüksek yerlerden aşağıya atılmalarıdır. Ayrıca diğer ülkelerin aksine bu ülkede intihar etmek suç değil hatta geleneklerden birine göre takdir edilen bir eylemdir. Bu ilginç kültürde intihar edecek kişi, intiharından önce 3 gün oruç tutmaktadır.

5. Festivaller;

Hindistan gelenekleri her zaman mutsuz ya da iç karartıcı değildir. Geleneklerin arasında eğlenceli olanları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise Holi festivalidir. İnsanların birbirlerinin üstüne renkli boyalar atmasıyla gerçekleşen bu büyük eğlence, özellikle yaşlıları eğlendirmek ve bahar yorgunluğundan kurtulmak için düzenlenmektedir.

6.Yemekler;

Hindistan’da ineklerin kutsal olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden bu ülkedeki vejateryen insanların sayısı tüm dünyadaki vejateryen sayısından daha yüksektir. Hatta bu ülkedeki fast food rastoranlarına gittiğinizde dini kurallara göre hazırlanmış sebze ağırlıklı menüler görebilirsiniz. Menülerde sundukları ürünlerin içinde ne olduğu mutlaka yazmak zorundadır. Aynı müslümanlıkta olduğu gibi hindu dinine inanan insanların domuz ve domuz eti ürünleri tüketmesi yasaklanmıştır. Dünyanın en büyük çay üreticisi olan hintliler aynı zamanda en çok çay tüketen toplum olarak da bilinmektedirler. Dünya’da çok sevilen yemek kültürleri olan Hintlilerin en çok öne çıktığı alanlardan bir tanesi de baharatlarıdır. Binlerce baharat çeşidine ev sahibi yapan Hindistan’da en çok öne çıkan baharat ise Köri’dir.

7.Dinler;

Hindistanda toplam 450'ye yakın farklı din bulunmaktadır. Bunun sonucunda ise birbirinden farklı yüzlerce dini kural yaşamı ciddi ölçüde şekillendirmektedir. Bu kurallardan bir tanesi sol elin kullanılmamasıdır. Sol elle yemek yemek, hediye vermek ya da almak büyük bir günah olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra ayakkabıları çıkarmadan birinin evine ya da kutsal bir yere girmekte büyük bir günah olarak görülmektedir.
Bu ülkede kadınlar ve erkekler birbiriyle tokalaşmazlar bunun yerine llerini birleştirerek birbirlerine uzaktan selam verirler.

8.Resmi Diller;

İngilizce ülkenin resmi dillerinden bir tanesidir. Ülkedeki küçük bir kesmin ingilizce konuşmasına rağmen bu ülkede dil bilmeden gezmek oldukça kolaydır.Bunun nedeni ise bu ülkede konuşulan birçok farklı dilin olmasıdır. Aynı topraklarda birbirinden farklı diller konuşan insanlar, farklı diller konuşmalarına rağmen birbirleriyle nasıl anlaşacaklarını çoktan çözmüşlerdir.

9.Ekonomi;

İngiliz işgalinden önce dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi olan Hindistan bu işgalden sonra fakirleşmeye ve çökmeye başlamıştır. Fakat 2010'dan sonra yapılan yatırımların sayesinde, tüketici harcamaları 9 yılda 991 milyar dolardan, 3,6 trilyon'a kadar ulaşmayı başarmıştır. Dünyanın en kalabalık nüfuslarından birine sahip olan ülkenenin gelecekteki en büyük güçlerden bir tanesi olması beklenmektedir.

10.Bayrakları;

10.gif

 Hindistan bayrağı, üç renkten ve kutsal ashoka Çakra'sından oluşmaktadır. Safran rengi ulusun cesaretini ve özgüvenini, beyaz ulusun dürüstlüğünü ve saflığını, Yeşil ise ulusun inancını ve verimliliğini temsil etmektedir.

11.Spor;

1 milyardan fazla insana sahip olmasına rağmen Hindistan Futbol ve Basketbol gibi spor dallarında hiç bir zaman başarılı olamamıştır. Futbola ilgi duyulmayan ülkede, en çok takip edilen spor dalı ise garip bir şekilde Kriket sporudur. Ülkenin dört bir kösesinde kriket sahaları görmek mümkündür. Dünyanın en yüksek kriket sahasının da bulunduğu ülkede, kriket dalında uluslararası bir çok madalya kazanılmıştır. Bunun yanı sıra Hindistan, satrancın doğduğu ana topraklardır. Satranç bu ülkede icat edilmiş ve buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

12.Askeri Güç;

 Dünyanın en büyük silah ithalatçısı olan bu ülke, tarihinde başka hiçbir ülkeyi işgal etmemiştir. Son bir kaç yılda küresel silah alımlarının yüzde 14ünü oluşturan Hindistan, bu silahları bir kez bile kullanmamıştır. Çünkü onların dinlerine ve geleneklerine göre tüm uluslar barış ve sevgi içinde yaşamalılardır.Ancak kendilerine güvenselerde, başka ülkelere güvenmeyen bu ülke, bu nedenle savunmaları için dünyada en çok silah ithal eden ülke olmaktadır.

13. İcatlar;

 Fakirlikleri ve yoksulluklarıyla bilinselerde dünya tarihinde yapılan bir çok buluşun ana toprağı Hindistan'dır. Bu icatlar arasında en önemlileri ise Düğme, Şampuan, Pamuk ,Cetvel ve Merdiven'dir. Hatta ay'da su olduğunu keşfeden ilk insanlarda Hintlilerdir. Günlük hayatımızda şampuanların ya da pamuklu giysilerin önemini düşünürsek,bu ülkenin dünyaya sunduğu katkıların hiç de az olamdığını görebiliriz.

14.Kıyafetler;

 Hint kadınları geleneksel kıyafetlerine oldukça düşkünlerdir. Sari adı verilen uzun bir kumaştan yapılmış ve tüm vucudu saran bu elbise tüm kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra halk ne kadar fakir olsa da zengin erkekler giyimlerine oldukça önem göstermektedirler. Bunun en büyük örneği ise altın bir gömleğe 200 bin dolar veren hintli bir iş adamıdır.
Kutsal inekleri ve garip gelenekleriyle Hindistan’ın en garip 14 özelliğini sizlere gösterdik.  Peki siz kimyasal nehirlerde yıkanan ve asla yemeyen insanların yaşadığı, dünyanın mistik merkezinde hayatınızı sürdürmek ister miydiniz?Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
3
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds