Dünyanın Kafa Yorduğu ‘Kim Ölür?’ Zeka Sorusu ve Çok Şaşırtan Cevabı


Bugün sizler için Ya Meraktan olarak tüm dünyanın kafa yorduğu ‘Kim Ölür?’ zeka sorusunun çok şaşırtan cevabını araştırdık ve listeledik. 

1.

Öncelikle sizden resmi incelemenizi ve analiz etmenizi istiyoruz. Sizce E noktası üzerinde duran kişi küreyi aşağıya doğru iterse resimdeki kişilerden hangisi veya hangileri ölür. Ayrıca soruda sürtünme kuvveti, yolun uzaklığı, rüzgârın etkisi, adamın gücü, yuvarlak taşların ağırlığı ve çapı, yerçekimi kuvveti vs. aklınıza gelebilecek her türlü kavram, soruyu yanıtlayacak kişiden mahrum bırakılmıştır. Bu zorlu sorunun yanıtını düşünmeniz için size verdiğimiz süre başladı.

Cevap :

Kim ölür sorusuna aslında birkaç farklı cevap verilebilir ve biz de bu soruya verilen cevapları sizler için derledik.

İlk cevapta sadece D kişisi ölür çünkü E'nin fırlattığı küre diğer tam küreden ağır değildir ve bu yüzden de tahterevalli oynamaz.

İkinci cevapta ise C ve D kişisi ölür. Çünkü E'nin fırlattığı küre ile alt taraftaki küre arasındaki ağırlık farkı fazla değildir ve bu yüzden de tahterevalli hareket ederek C kişisini de öldürür.

Üçüncü cevapta ise 3 kişi ölür. B, C ve D kişileri ölmelerinin sebebi ise E'den fırlatılan kürenin alt taraftaki küreden ağır olması ve o küreyi B'nin üzerine doğru fırlatmasıdır.

Dördüncü cevapta ise A, C ve D kişileri ölür. E'den fırlatılan küre alt taraftaki küreden çok ağırdır ve onu A'nın bulunduğu noktaya doğru fırlatır.

Beşinci yani son cevapta ise E'nin fırlattığı küre mekanizma üzerindeki herkesi öldürür. E tarafından çok hızlı şekilde atılan küre alttaki küreden de ağırdır ve mekanizmadaki herkesin ölmesine neden olur.

Peki siz bu soruya nasıl cevap vermiştiniz? Cevabınızı bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

2.

Şu an saat 3.35 olsun. Eğer saatiniz, saat yönünün tersine 90 derece döndürülürse sizce saat kaç olur?

Cevap :

Soruda dikkat edilmesi gereken en önemli detay saat yönünün tersine ifadesidir. Yani akrep 90 derece yukarı dönecek, yelkovan da sağa doğru hareket edecektir. Bu durumda akrep 12'ye yelkovan ise 4'e bakacak ve saat 12.20 olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sana Dünyanın En Zorlu Seçimlerini Yaptırıyoruz - Anneni mi Yoksa Sevgilini Tercih Edersin? başlıklı makalemizde seçim, soru ve tercih hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds