ELON MUSK MİLYONLARINI NASIL HARCIYOR?


Dünyanın önde gelen iş insanlarından biri olan, teknoloji dünyasına yön veren, yaptığı girişimler ve icatlarla dünyayı değiştirmeye çalışan Elon Musk hakkında ne biliyoruz? Dünyanın en zenginlerinden biri olan Elon Musk milyarlarını nasıl harcıyor? Çocukluğu ve özel hayatı nasıl? Ve Elon Musk hakkında daha birçok sorunun cevabı için gelin vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

İlk olarak Elon Musk, 28 haziran 1971 doğumlu Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimcidir. Kanadalı bir anne ve Güney Afrika'lı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Elon, henüz küçük yaşlardayken kendi kendine yazılıp programlayıp kodlamayı öğrenmiştir.
Öyle ki daha 10 yaşındayken IBM sınavı ile kendini kanıtlamayı başarmış. IBM tarafından düzenlenen özel bir sınavda en yüksek puanlardan birini alan Musk, programcılık konusunda başarıya ulaşacağının sinyallerini genç yaşlarda vermiştir. 12 yaşındayken ise kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı.
Dünyanın önde gelen dahilerinden aldığı ilhamla genç Musk, insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan 3 alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzay. Zaten bu amaçları doğrultusunda Stanford Universite'sinde başladığı fizik alanındaki doktora eğitimini 2 gün sonra bıraktı. Ona göre toplumu değiştirmek için internet fizikten daha büyük potansiyele sahiptir.
Elon Musk, girişimcilik dünyasına ilk adımı abisi Kimbal ile birlikte attı. Babalarının desteği ve melek yatırımcıların sağladığı fonlarla 1995 yılında yazılım firması Zip2’yu kurdular. Takvimler 1999 gösterdiğinde Musk, ise dot-com balonu zirveye ulaşmaya başlayınca, kurul Zip2’yu Compaq’a sattı ve Musk bu satıştan 22 milyon dolar kazandı. Aynı yıl, Elon Musk bu paranın 10 milyon doları ile online bankacılık firması X.com’u kurdu. Bir yıl sonra dot-com'un etkisinin azalmaya başlamasıyla Confinity'i satın aldı. Bu firmanın PayPal isminde bir para transfer servisi vardı ve zamanla firma ismi de PayPal olarak değişti. Fakat Musk ile yönetim kurulu arasında sorunlar çıkmaya başladı. Kısa süre sonra da Musk, PayPal'i eBay'e 165 milyon dolar karşılığında sattı.
Musk üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i yani SpaceX'i, Haziran 2002’de kurdu. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Musk'ın bu şirketi kurmasının amacı roketatarların yüksek maliyetli olmasıdır. Bunun üzerine Musk ilk iki roketi Falcon ile Falcon 9’u rakiplerine göre çok daha düşük maliyetlerle tasarladı.

Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgili ise onu Tesla’nın en büyük yatırımcılarından biri olmaya yöneltti. Tesla Motors ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı. Onun vizyonu öncelikle daha varlıklı müşterileri hedefleyen Tesla Roadster ile para kazanıp, daha sonra bu parayı daha düşük fiyatlı elektrikli araçların Ar-Ge’sine yatırmaktı. Bunda da hayli başarılı oldu.
Tesla Motors'dan sonra Elon Musk'ın bir diğer çığır açan şirketi SolarCity'dir. Musk en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity’ye başlangıç konseptini verdi. SolarCity Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Hem Tesla’ya hem de SolarCity’ye yatırım yapmanın altındaki motivasyon küresel ısınma ile savaşmaktır. 2012’de Musk, SolarCity ve Tesla Motors’sun çatı üzerindeki güneş panellerinin elektrik şebekesi üzerindeki etkisini yumuşatmak için elektrikli araç bataryalarını kullanmak üzere bir iş birliği yaptığını duyurdu.
Tüm bunlar yani sahibi olduğu şirketler, yaptığı girişimler ve yatırımlar onu dünyanın en zengin insanlarından biri yapmakta. Etkisi servetiyle ölçülemeyecek kadar büyük olan Musk buna rağmen servetiyle de göz kamaştırıyor. Yaklaşık 20 milyar dolar tutarında bir servetin sahibi olan Musk, oldukça lüks bir hayata sahip. Ama tahmin edilenin aksine parasının çoğunu savurgan şekilde harcamıyor. O seviyede bir insan için gayet basit bir hayat yaşıyor. Çünkü o servetini hayalini kurduğu işler için yatırım için kullanmayı daha çok tercih ediyor.

Onun servetini nasıl harcağını öğrenmek için bir gününe bakmak yeterli. Zamanın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini bilen Elon Musk, uyumayı pek sevmiyor. En fazla 6 saat uyuyor ve güne erken başlayarak en geç sabah saat 7'de kalkıyor. Kahvaltı ve öğlen yemeklerini küçük atıştırmalıklarla geçiştiren Musk'ın yeni güne uyandığında yapmadan dışarı adım atmak istemediği en önemli şey ise duş almak. Cumartesi günlerini çalışmaya ayırıp sadece pazar günlerini dinlenmeye ayıran Musk, pazartesi ve cuma günlerini Los Angeles'taki Space X'te; salı, çarşamba ve perşembe günlerini ise San Francisco'daki Tesla Motors'da geçiriyor. Haftada ortalama 85-100 saat çalıştığı bilinen Musk, haftada yarım gününü de kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan OpenAi'de yapay zeka konularında araştırma yaparak geçiriyor. Telefonla konuşarak vakit kaybetmek istemeyen Musk daha çok e-posta ile iletişime geçiyor. Onun için akşam yemeklerinin ise yeri ayrı. Genellikle iş yemeklerine denk gelen akşam yemeklerinde biraz fazla kaçırdığını itiraf ediyor. Favori yemekleri arasında Fransız yemekleri, barbekü ve favori içeceğinin de viski olduğunu söylüyor. Haftanın 2-3 günü spor yapan Musk, boş zamanlarında ise bol bol kitap okuyor.
Elon Musk hızlı iş hayatı kadar eşleri ile de ünlü. 2000 yılında ilk eşi ile yaptığı evliliği sadece 8 yıl sürmüş. Justine Musk isimli karısı ile hala iyi bir ilişkisi olan Elon Musk ondan çocuk sahibi de olmuş. Elon Musk'un ikinci eşi Talullah Riley. 2010 yılında ikinci evliliğini yapan Elon Musk, 2 yıl sonra yeniden boşanmış. Çift 1 yıl ayrı kaldıktan sonra 2013 yılında bir kez daha evlenme kararı almışlar. Bu ikinci evlilikleri de yürümemiş ve Elon Musk 2016 yılında yeniden boşanmış. 2 evliliğinden ise Elon Musk'ın tam 6 çocuğu var. İş hayatından arta kalan vakitlerini Musk, çocuklarıyla geçirmeye özen gösteriyor.
Elon Musk 3 kez evlenip boşandıktan sonra ise oyuncu Amber Heard ile aşk yaşamaya başlamış. 46 yaşındaki Elon Musk'ın 31 yaşındaki ünlü oyuncu Amber Heard ile olan ilişkisi ise sadece 1 yıl sürmüş. Johnny Depp'ten olaylı bir şekilde boşanan Amber Heard, Elon Musk tarafından terk edilmiş.


Elon Musk'ın özel hayatına baktığımızda iş hayatında yakaladığı istikrarı özel hayatında sürdüremediğini görüyoruz. Pahalı evlerde oturup, lüks otomobiller kullanan Elon Musk'ın özel ve bir o kadar da ilginç zevkleri de mevcut. Mesela Musk, James Bond serisinin 1977 yılında çekimi gerçekleştirilen filmi Beni Seven Casus’ta kullanılan denizaltı arabasını 1 milyon dolar karşılığında satın almış. Aynı zamanda Elon Musk’ın kendine ait 12 koltuklu Dassault 900 model özel jeti bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde ise Musk, Los Angeles'taki evini 4.5 milyon dolardan satışa çıkarmış. Ultra lüks bu malikanede her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüp tasarlanmış. Musk'ın neden böylesine güzel bir evi satışa çıkardığını merak ediyor olabilirsiniz. Tam olarak sebebini bilmiyoruz ama muhtemelen evden sıkıldı bu yüzden satışa çıkardı.
Aynı zamanda Elon Musk'ın Los Angeles'da aynı mahallede birbirine çok yakın 48 milyon değerinde 5 malikanesinin olduğu da biliniyor.
Ancak tüm bunlara rağmen Elon Musk oldukça tutumlu birisi. Sosisli sandviç ve portakallardan oluşan yemek menüsü için günlük sadece 1 dolar harcayan Musk, inanılmaz derecede birikim yapmayı başarmış. Henüz 12 yaşındayken para kazanmaya başlayan Elon Musk, nasıl para kazanılacağını erken yaşlarda öğrenmiş bir milyarderdir.
Elon Musk'ın bu kadar zengin olmasının bir diğer nedeni ise kendi girişimlerini kendisinin finanse etmesidir. Başarılı girişimleri ile kazanmış olduğu paraları diğer hayallerine aktaran Musk, bu riskli durumun üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. SpaceX ile ilgilenen yeteri kadar yatırımcı bulamadığı için tüm varlığını bu işe aktaran Musk, bütün gelirini kaybetmesi pahasına da olsa hayallerini kendisi finanse ediyor.

Şu an sahip olduklarına ulaşmak için farklı işlerde de çalışmak zorunda kalan Musk bir dönem korumalı bir kıyafet içerisinde kimyasal atıkları küreme işinde çalışmış. Bu zorlu iş Musk’un bugüne kadar kalkışmış olduğu girişimlerde, daha sıkı çalışmasına ve konsantrasyonunu hiçbir zaman kaybetmemesine ön ayak olmuş. Haftada yaklaşık 100 saat boyunca atık küreyerek geçimini sağlayan Musk, halen daha bazı zamanlar Tesla fabrikasında ufak tefek temizlik işleri yapmaya da devam ediyor.
Elbette tüm yaptığı bu yatırımlar ve girişimler onu dev bir isim haline getirmiş. Elbette Musk'ın başarıları birileri tarafından ödüllendirilmiş. Mesela Atlantic dergisi onu 'Yaşayan En Büyük Mucit', Vanity Fair ise 'Dünyanın Bir Numaralı Ezber Bozan Adamı' olarak tanımlamış. Dünyanın en önemli iş dünyası dergisi Forbes ise 2011 yılında Elon Musk’ı 'ABD’nin 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su' arasında göstermiş.
Aynı zamanda dünyaca ünlü fantastik film serisi Iron Man'in yönetmeni Jon Favreau, verdiği röportajda filmin baş kahramanı Tony Stark karakterinin oluşumunda Elon Musk’tan ilham aldıklarını açıklamış. Daha sonra Iron Man serisinin ikinci filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak kullanılmıştır.
Günümüzde ise Musk, Mars’ta koloni kurma projesiyle manşetlerden düşmüyor. Otonom arabaları dünyamıza kazandırmayı başaran, elektrikli araçlar, güneş enerjisi ve uzay teknolojileri gibi ve geleceğin teknolojisini bizlerle buluşturan Elon Musk, gözünü uzayın derinliklerine dikti. Sıradan insanları, geliştirmiş olduğu roketlerle Mars’a gönderme planlarında da sona yaklaştı. Fakat Musk, bu başarılarla yetinmiyor ve daima daha fazlasını istiyor. Yapay zeka konusundaki çalışmaları da halen devam ediyor.

Elon Musk sadece yaptığı işler veya özel hayatıyla değil aynı zamanda hayır işleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Mesela Musk'ın başkanı olduğu Musk Vakfı, bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işlerine yoğunlaşmış durumda. X Prize Foundation ise yenilebilir enerjiyi teşvik etmekte. Bunların yanı sıra Musk, uzay, mühendislik, havacılık ve gezegen konularına yoğunlaşan birçok vakfın yönetim kurulu üyesidir.
SpaceX ve Tesla Motors başta olmak üzere birçok ilke imza atan Elon Musk, ise şimdilerde Cybertruck adını verdiği son aracıyla gündemde. Tesla'nın ilk pick-up aracı olan Cybertruck'ın tanıtımında hayli ilginç bir olay yaşanmış. Musk'ın kırılmaz cam olduğunu iddia ettiği aracın camları tanıtım esnasında yapılan testte kırılmış. Elbette bunun ardından birçok teori ortaya atılmış. Kimileri bunu başarısızlık olarak görürken kimileri de Musk gibi zeki bir adamın tanıtım esnasında böyle basit bir hata yapamayacağını her şeyin reklamın bir parçası olduğunu iddia etmişler. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Son olarak size Elon Musk’ın Anıtkabir ziyaretinden bahsetmek istiyoruz. 2017’nin Kasım ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelen Musk, görüşmesinin ardından Anıtkabir’i ziyaret etmiş ve bu ziyareti ile ilgili tweetler atmıştır. Bu paylaşımların ardından ise Elon Musk Twitter'da trend topic olmuştur.
Peki siz Elon Musk hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şu an sahip olduğu zenginliği ve başarıyı hak ediyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Bu En Ürkütücü 15 Su Kayırağında Sadece En Korkusuz İnsanlar Kayabiliyor - Sen Kayabilir misin? başlıklı makalemizde eğlence parkı, su kaydırağı ve su parkı hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.