Gemiciler Denizin Ortasındaki Bu Şeyi Fark Ettiklerinde, Her Şey İçin Çok Geçti !!!


2006 yılında Fredrik Fransson ve ekibi Maiken adlı tekneyle çıktıkları okyanus gezintisinde tüm bilim insanlarını kıskandıracak bir şey keşfetmişlerdir. Tonga adasının kuzeyine doğru açılan ekibin yaşadıkları o kadar ender görülen bir olaydır ki o an teknede kim olursa olsun hayatının şokunu yaşayacaktır.

Güney Pasifikte seyreden ekip masmavi okyanus sularında bir an garip bir renk değişimi fark etmişler ve o yöne doğru ilerlemişlerdir. Mavi olması gereken okyanus suyu o bölgede sarı renktedir. Parlak ve sarı taşlardan oluşan bu bölge okyanusun ortasında bir çöl görünümündedir. Ekip çöl görünümlü bölgeye daha da yaklaşmışlar ve gördüklerinin bir hayal olmadığına iyice inanmışlardır. Daha sonra ise çöl görünümlü yere yelken açmışlar ve ilerlemeye başlamışlardır.
Ama okyanusun ortasında onları şaşırtacak şeyler henüz bitmemiştir. Hatta her şey daha yeni başlıyordur. Çölün üzerinden geçtiklerinde sihirli bir asa işlevi gören Maiken adlı yat zemini ikiye bölmüş ve ve teknenin iki yanı kumlarla kaplıyken ön tarafı masmavi okyanus sularıyla kaplıdır.


Bir süre sonra taşların kilometrelerce yayıldığını ve okyanusun neredeyse görünmediğini fark eden ekip bu durumdan tedirgin olmuş ve hızlarını arttırmışlardır. Çöl benzeri yerden uzaklaştıklarında ise denizin altından gelen bir gürleme sesi duymuşlar ve arkalarına baktıklarında ise suyun kabarmaya başladığını görmüşlerdir. Gürültünün ve biraz önce gördükleri taşların kaynağı, suyun altında bulunan ve o an patlayan bir yanardağdır. Volkanın patlamasıyla gökyüzü bir anda dev bir bulut tabakasıyla kaplanmıştır. Duman dağıldığında ise görenleri çok şaşırtan bir doğa olayıyla karşılaşmışlardır. Okyanusun üzerinde esrarengiz bir şey belirmiştir. Gördüklerine inanamayan ekip bir adanın doğuşuna şahit olmuşlardır. Gördüklerine inanabilmek için biraz daha yakına gitmeye karar veren ekip yaklaştıkça her şeyin gerçekliğine daha da inanmışlardır. Biraz önce gözlerinin ortasında oluşan adanın tepeleri oluşmaya başlamış ve kısa süre içerisinde okyanusun ortasında bir ada belirmiştir. Fredrik ve ekibi dünyada çok az kişinin şahit olabileceği bir olaya şahit olmuşlar ve hayatlarının sonuna kadar anlatabilecekleri nadir bir şey yaşamışlardır.

Peki ama Güney Pasifiğin ortasında volkanik patlama ile ortaya çıkan ve Home Reef adı verilen bu ada tam olarak nasıl oluşmuş? Gelin Home Reef adındaki bu benzersiz adaya biraz yakından bakalım.
Öncelikle Tonga Krallığı, Pasifik Okyanusu'nun güneyinde bulunan bir ada devletidir. Ada Krallığı'na 169 ada ve mercan adası bağlıdır ve bu adalardan sadece 36 tanesinde nüfus vardır.
Tonga Krallığının kuzeyinde yer alan Home Reef adası ise geçici bir adadır. Yani su altında gerçekleşen volkanik patlamalar sonucu yüzeye çıkan daha sonra ise tekrardan sular altında kalan bir adadır.
Home Reef 1852, 1857, 1984 ve 2006 yıllarında volkanik patlama nedeniyle yüzeye çıkmış ve daha sonrasında tekrar sular altına gömülmüştür. Fredrick ve ekibi tarafından ise sonuncusu 8 Ağustos 2006 yılında gerçekleşen patlamada keşfedilmiştir. Patlamayla birlikte büyük miktarda sünger taşı okyanus sularında yayılmaya başlamıştır. Fredrick ve ekibinin okyanus suları üzerinde gördükleri ve çöle benzettikleri bölge de sünger taşlarından oluşmaktadır. Öyle ki sünger taşları

Fiji adaları kıyılarına yani 350 kmlik alana kadar yayılma göstermiştir. Hatta sünger taşlarının Avustralya kıyılarına kadar ulaştığı bile kayıtlara geçmiştir.
Fakat ada sadece birkaç ay yüzeyde kalmış daha sonra ise tekrardan sular altına gömülmüştür. Bu elbette ada üzerinde araştırma yapmak isteyen birçok denizbilimcisini üzmüştür. Fakat yapılan kısa araştırmalar sonucunda adanın ardında bıraktığı sünger taşları ve diğer kalıntıların biyolojik çeşitliliği artıracağı ve yeni türlerin oluşmasını sağlayacağı düşünülmektedir. Özellikle, algler, mercanlar, istiridyeler için adanın gerisinde bıraktığı kalıntılar çok değerlidir.
Şans eseri Fredrick ve ekibi tarafından gözlemlenen bu geçici ada Home Reef deniz bilim dünyasına çok büyük katkılar sağlamıştır.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals