Hapishaneden Kaçan Mahkumların Neden Cezalandırılmadığını Biliyor Musunuz?


Dünya genelinde tüm hapishanelerde ortak olarak uygulanan belli başlı kurallar bulunmaktadır. Ancak bu kuralların dışında bazı hapishaneler kendi kurallarını geliştirmişler ve bu sıra dışı kurallarla gören, duyan, bilen herkesi şaşırtmayı başarmışlardır. Biz de bugün sizlere dünyanın çeşitli hapishanelerinde uygulanan en sıra dışı 7 kuraldan bahsedeceğiz.

1. Pembe İç Çamaşırı :


 Amerika'nın en sert şerifi olarak bilinen Joe Arpaio'nun bu unvanı almasının çok haklı sebepleri var. Görev aldığı hapishanelerde sigara, kahve içmeyi, televizyon ve film izlemeyi yasaklayan Arpaio'nun son yasağı ise duyanları hayretlere düşürüyor. Arpario, çalıştığı hapishanedeki tüm suçluların pembe renkli iç çamaşırı giymeleri için zorluyormuş. Bunun sebebi ise kendi iç çamaşırlarının sürekli olarak çalınması ve artık buna bir son vermek istemesiymiş.

2. Vejetaryen :

 Yine aynı şerif bu sefer Arizona hapishanesinde et yenilmesini yasaklamış. Vegan yemeklerin yenmesi için et yerine soyayı getiren Şerif aynı zamanda mahkumlara günde sadece 2 kez yemek servisi yapılması kuralını da koymuş. Mahkumlar ise bu durumdan hiç memnun değiller.

3. Zincir Çeteler :


 Tartışmalı Şerif aynı zamanda zincir şekilde birbirine bağlı çeteleri bastırmak için çok ilginç bir yola başvurmuş. Çete mensubu mahkumları yaz aylarında her gün 45 santigrat sıcaklık altında bir çadırın içinde uyutuyormuş. Mahkumlar sıcaktan şikayet ettiklerinde ise Irak'ta yüksek sıcaklık altında çadırlarda uyumak zorunda olan suçsuz Amerikan askerlerini örnek göstererek, çenelerini kapatmalarını söylüyormuş.

4. Dans :

 Filipinlerdeki Cebu Hapishanesi ise mahkumların sergiledikleri dans gösterileriyle dünyada birçok kişi tarafından tanınmaktadırlar. Hatta bir dans gösterileri YouTube'da 53 milyondan fazla izlenmiştir. Günlerinin çoğunu şarkı söyleyerek ve dans ederek geçiren çoğu katil, tecavüzcü ve uyuşturucu kaçakcısı olan Cebu mahkumlarına Filipin hükümeti ve Hapishane yönetimi de tam destektir.

5. Hücreyi Satın Almak :

 Bolivya'daki San Pedro hapishanesi ise sıradan bir hapishaneden ziyade kapalı bir toplum gibidir. Çünkü mahkumlar kendi hücrelerini satın almak zorunda olduklarından birçoğu hapishane içerisindeki büfelerde çalışmaktadırlar. Yeterli parayı toplayınca ise özel banyolu, televizyonlu ve mutfaklı geniş bir hücreye sahip olabiliyorlar. Aksi takdirde küçük hücrelerde çok sayıda mahkumla kalmak zorundalar.

6. Restorant :


 İtalyanların damak zevklerine ne kadar düşkün olduklarını hepiniz biliyorsunuzdur. Bu yüzden hapishanelerde dahi mahkumları iyi bir şef olmaları için zorlamaktadırlar. Örneğin; Fortezza Mediea hapishanesinde mahkumlar hapishanenin  4 yıldızlı restoranında çalışıp, halka hizmet etmektedirler.

7. Yemek Ücreti :


Yine gaddar şerif Joe Arpaio ve uygulamaya soktuğu bir diğer yasa. Arpaio'nun görev yaptığı tüm hapishanelerde mahkumlar yemeklerini dışarıdan yakınlarının gönderdiği parayla almak zorundalar. Bunu beğenmeyen mahkumlara ise Şerif eğer beğenmediysen, hapse gelmemeni şiddetle tavsiye ederim demektedir.

8. Aile Hayatı :

İspanya'daki Aranjuaz hapishanesinde ise dünyada eşi benzeri olmayan bir uygulama bulunmaktadır. Bu sıra dışı hapishanede kalan mahkumlar hücrelerde çocuklarıyla birlikte kalabilmektedirler. Çocuklar 3 yaşını geçtikten sonra ise akrabalarına veya sosyal hizmetlere temsil edilmektedir. Bu benzersiz uygulamanın aması ise çocukların hapishane ortamından etkilenmemelerinin istenmesidir.

9. Hapishaneden Kaçış :


Almanya ve komşusu Avusturya'da hapishaneden kaçışın cezalandırılmadığını biliyor muydunuz? 19. yüzyılın başlarında Alman yasaları özgür olmayı temel bir insan içgüdü olarak kabul etmiş ve hapisten kaçmanın cezalandırılamaz bir eylem olduğuna karar vermiştir. Ancak kaçış sırasında işlenen suçlar bu yasanın kapsamına girmemekte. Bu yüzden hapisten kaçarken çevreye zarar vermemek çok önemli.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
2
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals