Hayatınızda İlk Kez Göreceğiniz 7 İnanılmaz Şey


Bugünkü yazımızda birçoğunuzun belki de hepinizin hayatınızda ilk kez göreceği, duyacağı ve öğreneceği şeylerden bahsedeceğiz. Gelin vakit kaybetmeden hayatta ilk kez karşılaşacağınız en ilginç şeylerden bahsettiğimizyazımıza geçelim.

1. Origami Robotu :

Yazımızın ilk sırasında mideye girince açılan ve midedeki yabancı cisimleri çıkarabilen origami robotu var. Öncelikle robot vücudun içine yerleştikten sonra dışarıdan manyetik alan ile kontrol edilebiliyor. Ayrıca robotun herhangi bir yere bağlı olmadan hareket edebiliyor olması araştırmacılar için büyük kolaylık sağlıyor. Bu sıra dışı robot stick-slip yani tutun-kay mekanizması ile hareket ediyor. Robotun içinde bulunan mıknatıs ise dışarıdan kontrol edilebilmesine olanak veriyor. Kendi başına ileri doğru hareket edebilen robotun yönü mıknatıs ile değiştirilebiliyor. Eğer robotun yönü hızla değiştirilirse kendi etrafında dönmesi sağlanabiliyor. Robotun içinde bulunan mıknatıs ayrıca yanlışlıkla yutulan metal maddelerin mideden çıkarılması için de kullanılıyor. Peki siz daha önce origami robotu görmüş müydünüz?

2. Köstebek Kertenkelesi :

 Sadece Meksika ve Kalifornia'da görülen bir canlı türü olan Mexican Mole Lizard, yani köstebek kertenkelesi, el ve ayaklarıyla sevimli bir solucanı andırıyor. Yağmurdan sonra ve gece dışarı çıkmalarından dolayı bu kertenkelelere köstebek adı verilmiş. İlk bakışta köstebek kertenkelenin, solucan gibi halkalara sahip olduğu görülse de yakından bakıldığında halkaların pürüzsüz bir cilt yerine pullardan oluştuğu görülüyor. Köstebek kertenkelenin, ön ayakları ise küçük ve iyi gelişmiş. Ayrıca ön ayaklardaki ayak parmaklarında pençeler bulunuyor.

3. Duman Yutan Kule :

Çin, hava kirliliği konusunda dünyada rakipsiz bir ülke. Durum öyle vahim ki ki Çin'de yılın bazı zamanları nefes almanın karşılığı günde 21 sigara içmeye eşit hale geliyor. Hatta ülkedeki hava kirliliği Pasifik okyanusunu aşıp San Francisco'ya ulaşarak, şehir kirliliğinin üçte birini oluşturuyor. Aynı zamanda ülkede hava kirliliğinin artması, Kaliforniya’daki yıllık kar yağışını da artırıyor. Ancak Çinliler bu probleme duman yutan kule inşa ederek bir çözüm bulmuşlar. Çin'in Xian şehrinde bulunan 100 metre uzunluğundaki hava temizleme kulesi, dünyanın en uzun hava temizleyicisi olarak rekoru elinde bulunduruyor. Bu kule ise günde 10 milyon metreküp temiz hava sağlıyor.

4. Gökkuşağı Katil Balina :

 Gökkuşağı ile katil balina nasıl yanyana gelir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak katil balinalar denizin üzerinde gökkuşağı meydana getiriyorlar. Nefes alırken ortaya gökkuşağı çıkartan katil balina sürüsü ise yakından görüntülenmiş. Suyun üstüne çıkarak nefes alan katil balina sürüsü, havada gökkuşağı yaratmış. Yakından çekilmeyi başarılan bu görüntü, Katil Balinaların sürü halinde kayıt altına alınabildiği nadir görüntülerden.

5. Jetfoiler :

 Eski profesyonel rüzgar sörfçüsü olan Don Montague ve mühendislik ekibi Kai Concepts'in ortak çalışması sonucu ortaya çıkan motorlu sörf tahtası olan Jetfoiler görenleri şaşırtıyor. Su yüzeyinin üstünde, sihirli halı tarzında seyir için elektrikli bir hidrofoil kullanılan Jetfoil uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir. Alaaddin'in uçan halısında gibi hissedeceğiniz bu sıra dışı araca binmek ister miydiniz?

6. Kalp :

Vücudumuzun en önemli organı beyin, ikinci önemli organı ise kalptir. Kalp, vücudumuza gerekli besin maddelerini ve oksijeni sağlayan kanı, dolaşım sistemimiz içinde hareket ettiren, çok dayanıklı kas grubundan oluşan bir pompa. Peki insan kalbini daha önce hiç içi boş bir şekilde görmüş müydünüz? Görmediyseniz size yine bir ilki yaşatacağız. İşte karşınızda kalbin kanı tamamen boşaltılmış tuhaf ama gerçek hali. Hücrelerinden ve kandan arındırılmış kalp sizce de çok ilginç görünmüyor mu?

7. Musluktan Akan Şarap :

 İtalya'nın kuzeyinde bir köyün sakinleri 4 Mart'ta su içmek için musluğu açtıklarında pembe bir sıvı aktığını görmüşler. Köylüler, tadına bakınca, bunun yörenin pahalı şaraplarından Lambrusco Grasparossa olduğunu anlamışlar. Daha sonra ise elde ne kadar şişe ve kap kaçak varsa musluktan akan Lambrusco Grasparossa ile dolduran köylüler, diğer yandan yanına gidecek yöresel yemekleri hazırlama telaşına düşmüş. Bu arada musluklardan şarap akmasının, yakınlardaki Settecani'de bir şarapevinde yaşanan teknik arızadan kaynaklandığı fark edilmiş.
Hayatınızda ilk kez gördüğünüz en şaşırtıcı olaylardan bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki en çok şaşırdığınız olay hangisiydi? Cevaplarınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın

Bir önceki yazımız olan Bu Kaplan Tek Başına Terk Edildi, Sonrasında Beklenmedik Bir Şey Yaşandı.. başlıklı makalemizde hayvan kurtarma, hayvanlar ve story hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds