Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Hayvan Robot


Gelecekte insanların yerini alması beklenen robotlar günümüzde de oldukça yaygındır. Hayatımızı kolaylaştırdıkları kadar bize arkadaşlık eden hayvan robotlarda vardır. Ancak bu sefer köpek, kedi gibi evcil hayvan robotlardan değil daha ilginç hayvanların robotlarından bahsedeceğiz. İşte mutlaka görmeniz gereken 10 hayvan robotu.

Scorpion Hexapod Robot

1-81

Akrebe benzeyen bu ilginç robot  Gent üniversitesinde okuyan 3 öğrenci tarafından icat edilmiştir. Bu robotu yapmak için modern teknolojiyi kullanan 3 öğrenci robotun ayakları ve kuyruğu için 3d yazıcı kullanmışlardır. Tüm yönlere doğru dönebilen bu robot tüm engelleri aşabilmekte ve aynı zamanda nesneleri kavrayabilmektedir. Kuyruğu hedef alan herhangi bir saldırıda ise tıpkı bir akrep gibi karşısındakine saldırabilmektedir. Bu robota sevgiyle yaklaşırsanız aranızda hiçbir sorun olmayacaktır.

MIRO

2-72

Bu küçük mekanik balık suyun altında 20 metre derinliğe kadar dalıp araştırma yapabilmektedir. Aynı zamanda görünüşünün etkileyici ve ilginç olması sebebiyle birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Suyun altında bulunan bu robat balıklar sanal gözlük takan kişiler tarafından kontrol edilmektedir.

Robugtix T 8x spider Robot

3-72

3D yazıcı kullanılarak tasarlanan bu büyük örümcek robotlar gerçek örümceklere çok fazla benzemesine rağmen duvara tırmanamamaktadırlar. Oldukça esnek vücut yapısına sahip olan bu robotlar 360 derece etraflarında dönebilmekte ve bacaklarını rahatça oynabilmektedirler. Bir konsol tarafından kontrol edilen örümcek robotlar verilen komutlar doğrultusunda ellerini kaldırmakta ve hatta dans bile etmektedirler.

RoboBees

4-1

Bu oldukça küçük arı robotlar dünyanın en küçük ve en hafif makinesi olarak kabul edilmektedir. 0.1 gram ağırlığında olan bu robot hareket eden 2 kanadı sayesinde havada uçabilmektedir. Ancak onu sabit makineye bağlayan bir kabloya sahiptir. Suyun altında ve havada hareket edebilme kabiliyetine sahip bu robot ona gönderilen komutlar doğrultusunda hareket etmektedir.

Flying Bionic Bird

5-74

Drone gibi diğer uçan robotların aksine bu robot kanatlara sahiptir ve bu kanatların yardımıyla havada kalabilmektedir. Gerçek bir kuşa benzeyen bu robot saniyede 12 kere kanat çırpmaktadır. Robot kuşun gövdesi saldırılara karşı dayanıklı olması için elastik sentetik bir maddeden, kanatları ise oldukça dayanıklı bir madde olan karbondan yapılmıştır. 1.6 gram ağırlığında olan bu kuş IOS ve Anroid telefonlarda bulunan ücretsiz mobil uygulamasıyla kontrol edilmektedir ve güç kaynağı ise yumurtasıdır. Yumartasının üzerine koyarak kolayca robotunuzu şarj edebilirsiniz.

Pleurobot

6-68

Semender hayvanına çok benzeyen bu robot oldukça iyi hareket kabiliyetine sahiptir. Su altında rahatça hareket edebilen bu robot aynı zamanda karada da engelleri ve zor görevleri semenderin beyin yapısına benzer beyin yapısına sahip olduğu için hemen üstesinden gelmektedir.

Airacuda

7-62

Dünyada robotlarıyla ünlü olan Festo şirketi geçtiğimiz günlerde yeni robotunu dünyaya tanıttı. Su altında yaşayan bu balık robot gerçek robotların hareketlerini taklit etme becerisine sahiptir. Elastik kaslara sahip olduğu için su altında rahat hareket edebilen bu robotu 30 dakika kullanabilmek için en az 400 litre suya ihtiyaç vardır.

AquaJelly

8

Otonom yapay denizanası herhangi bir çevresel değişime uyum sağlaması için elektrikli yürütme sistemine ve akıllı mekanik sisteme sahiptir. Şeffaf bir yapıya ve 8 kola sahip olan  bu robot şarjı bitmesine yakın kendisini yüzeyde bulunan sisteme götürüyor ve kendini şarj ediyor.

Eelume

9-49

Norveçli bilim adamları tarafından yaratılan bu robot yılan  suyun altında çalışması için üretilmiştir. Bu robotun amacı ise su altındaki petrol  oranını kontrol etmek ve batan gemileri araştırmaktır. Yılana bağlı olan kablo tarafından hareket eden bu robot ilerleyen yıllarda kablosuz şekilde tek başına da hareket etmesi beklenmektedir. Elastik yapısı ve ışığı sayesinde deniz altında keşfedilmemiş yerlerin keşfedilmesinde oldukça faydası olan bu robot su altında daha birçok şey için kullanılmaktadır.

RoboCrab

10

Küçük bacakları sayesinde hareket edebilen bu robot sırtüstü geldiği zaman kendini düz pozisyona getirebilmektedir. Bu robot karada olduğu gibi sudada oldukça rahat hareket etmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Harika Harika
5
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
6
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds