Ne Kadar Süt Verdiğini Duyunca Çok Şaşıracaksınız // Dünyanın En Çok Sağımlık İneği


Dünyanın en büyük inekleriyle tanışmaya hazır mısınız? Dünya üzerinde yer alan en büyük inek ve inek türlerinden bahsedeceğimiz yazımıza gelin vakit kaybetmeden geçelim.

1. Chilli :

Listemizin ilk sırasında Chilli adındaki bu dev inek var. İngiltere'de 1999 yılında bir kasabada bulunan hayvan barınağından sahiplenilen küçük Chilli o zaman 6 yaşında küçük bir inekmiş. Fakat yeni sahipleri tarafından iyi beslenen Chilli zamanla devleşmeye başlamış. Chilli'nin en son kilosu 1315 kgmış fakat Chilli'nin her yıl yaklaşık 50 kg alma gibi tuhaf bir özelliği de bulunmakta. Bu özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabına giren bu dev ineği eminiz sinirlendirmek istemezsiniz. Yoksa sonuçlarını hayal etmek dahi istemiyoruz.

2. Lurch :

Afrikaya özgü iri boynuzlarıyla tanınan Watusi cinsine mensup Lurch Amerika Arkansas'ta bir çiftlikte yaşamakta. Ancak 92.25 cm uzunluğunda ve her biri 45 kg ağırlığındaki boynuzlarıyla Lurch kesinlikle diğer Watusi boğalarına benzememekte. Lurch'ın en sevdiği şey ise diğer atlar tarafından rahatsız edilen sakat bir ata korumalık yapmak. Kendine has devasa boynuzlarıyla Lurch Guinness Rekorlar Kitabına da girmeyi başarmış.

3. Chianina :

Chianina sığır ırkı ise dünyanın en büyük ve en eski sığır ırkıdır. İtalya'nın Toskana bölgesinde ortaya çıkan bu ırkın geçmişi her ne kadar 2000 yıl öncesine dayansa da 1970li yıllardan sonra yurt dışına açılmıştır. İlk başlarda çekim işçi hayvanı olarak kullanılan bu büyük ırk etinin lezzetli ve kalitesi sayesinde zamanla insanların çokça tercih ettiği bir et ırkı haline gelmiştir. Güçlü kas yapısına sahip olan Chianina'ların dayanıklı bir yapısı vardır. 1955 yılında ise bu ırka mensup bir inek 1740 kg ağırlığıyla rekor kırmıştır.

4. Field Marshall :

1.6 ton ağırlığındaki Field Marshall adındaki bu inek her geçen gün kilo almakta ve büyümektedir. Sakin ve uysal bir karaktere sahip olan Field Marshall'ın en büyük zevki gün boyu özgürce otlamakmış. Sahibinin en yakın dostu ve arkadaşı olan Marshall geleceğin yeni rekortmen ineği olarak görülmektedir. Günümüzde ise hem o hem de sahibi Guinness Rekorlar Kitabından gelip kendisini rekortmen inek ilan etmelerini beklemektedirler.

5. Bazadais :

 Fransa kökenli olan Bazadais sığır ırkı 1895 yıllarında Fransa'nın güney batısında olan Bazas kasabasından ismini almıştır. Bazadais sığır ırkı benzersiz büyüme oranları, oldukça dayanıklı yapıları ve çevresel şartlara olan uyumları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 1989 yılında embriyoların İngiltere'ye ithal edilmesinden sonra Avustralya, Belçika, İspanya ve Hollanda gibi ülkeler de bu ırkı tercih etmişlerdir. Bu ırkın düveleri süt veriminde oldukça iyi sonuçlar verirken boğaları da kaliteli sığır eti üretimi amaçlı pazarda etkin bir rol oynamaktadır. Ortalama 1 metre 40 cm yüksekliğinde olan Bazadais sığırlarının boğaları ortalama 1200 kg ağırlığında olurken inekleri 800 kg ağırlığındadır.

6. Blosom :

 Guinness Rekorlar Kitabı'na göre Dünya'nın en büyük ineği olan Blosom yerden 190 santimetre yüksekliktedir ve yanındaki 147 santimetrelik bakıcısına nazaran epey uzun durmaktadır. Fakat tabii ki ineği etkileyici yapan sadece bakıcısına nazaran büyüklüğü değil aynı zamanda 940 kilogram ağırlığında olmasıdır. Fakat bu dev ve sevimli inek ayağa kalkmasını engelleyen Artrit hastasıdır ve bu sebeple de hareket edemediği için ayaklarına kan gitmemeye başlamış bu da ardından birçok rahatsızlığı beraberinde getirmiştir. Blosom'un içler acısı halini gören uzmanlar ise sahiplerinin de onay vermesiyle rekortmen dev inek Blosom'u uyutmaya karar vermişlerdir.

7. Trigger :

 1.98 boyunda ve 1.2 ton ağırlığındaki Trigger her ne kadar karşıdan ürkütücü ve tehlikeli de görünse listedeki diğer ineklerin aksine gayet uysal ve sakin bir karaktere sahiptir. Tüm gününü ot ve elma yiyerek geçiren Trigger doğduğu andan itibaren kimseye fiziksel anlamda bir zarar vermemiştir. Burnundan kuyruğuna kadar 4.2 metre uzunluğundaki Trigger yaşadığı bölge sakinlerinin de ilgi odağıdır.

8. Donetto :

 İtalyan yarımadasına özgü Chianina ırkına mensup Donetto adındaki bu dev inek görenleri hayli şaşırtmaktadır. Beyaz renkteki bu dev ineğin kilosu 1741 kg, boyu ise 1.90 cm'dir. Donetto'nun nasıl bir cüsseye sahip olduğunu sahibi yanındayken çekilmiş bu fotoğraftan rahatça anlayabilirsiniz. Sahibi Donetto'nun yanında tıpkı şirinler gibi kalmış.

9. Montbeliard :

Sırada listemizin en büyük sağım inek türü var. Montbeliard sığır ırkı yüksek süt verimiyle dünyada bilinen bir ırktır. Erkeklerde 1100 kg, dişilerde 700 kg'a kadar ulaşabilen bu sığır ırkının yüksekliği ise erkeklerde 150 cm, dişilerde ise 140 cm'dir. Genelde süt sağımı için tercih edilen bu türün süt verimi laktasyon döneminde yaklaşık 10.000 ton civarındadır. Yanlış duymadınız bu inekler sağım dönemlerinde ortalama 10.000 ton süt verimine sahiptirler. Bu da onları diğer inek türleri arasında en verimli süt ineği yapmaktadır.

10. Hereford :

Kırmızı rengiyle tanınan sıradaki sığır türü ismini İngiltere adasının güneyinde bulunan Hereford bölgesinden almıştır. Bu ırkın yeni doğan dişi buzağı ağırlığı 33 kg, erkek buzağı ağırlığı ise 36 kg ortalamasındadır. Hereford sığırlarının yetişkinlerindeki ortalama ağırlık ise erkeklerde 800 kg, dişilerde ise 600 kg civarındadır.

11. Marchigian :

1932 yılından beri varolan Marchigian sığır türü, et için mükemmel bir türdür. Melez bir ırk olan Marchigian İtalya'da en popüler 3. et sığırıdır. Çok güçlü ve dayanıklı bacaklara sahip olan bu sığır ırkı et tüketimi için çokça tercih edilmektedir. Orta irilikteki boynuzlara sahip olan bu büyük sığır ırkının rengi de genellikle beyaz gri arasındadır.

12. Şarole :

 Dünyanın en büyük boğa ırkı olma özelliğine sahip olan Şarole güçlü yapısı sayesinde her türlü hava koşuluna kolayca adapte olmaktadır. Hızlı kilo alan bir vücut yapısına sahip olan şarolelerin kas yapıları da çok gelişmiştir. İyi beslendikleri zaman 1200 kg'a kadar çıkabilen şarole sığır ırkı iri yapısıyla görenleri şaşırtmaktadır.

13. Belçika Mavisi :

 Sırada heykelimsi yoğun kaslı görünüme sahip bir sığır türü var. Belçika mavisi adındaki bu tür Belçika menşelli olup, çift kaslı olarak bilinmektedir. Kas hücrelerinin hacminin artmasının yerine kas hücrelerinin sayısının artması sonucu oluşan bir kalıtsal rahatsızlığa sahip olan bu iri boğa ırkı gören herkesi şaşırtmakta. Melezleştirildikten sonra et üretiminde ciddi artışlar görülen Belçika Mavisi ırkında erkeklerde ağırlık ortalama 1000 dişilerde ise 800 kg'dır.

14. Alman Sarı Irkı :

 Kalın ve iri bir gövdeye sahip olan Alman sarı ırkı oldukça dirençli ve güçlü bir türdür. Ülkemizde de yetiştirilen Alman sarı ırkı, sığır türleri arasında en fazla tercih edilendir. Uzun ve iri bir gövdeye sahip olan alman sarı ırkının kemikleri de çok sağlamdır. Ayrıca bu ırkın buzağıları diğer türlere göre daha hızlı yetişmekte ve gelişmektedir.

15. Kuşaklı Galloway Sığırı :

 Güney batı İskoçya'da Galloway'e ait olan sığırlar bölgenin çorak ve rüzgarsız çayırlarında yetişmeleri için üretilmişlerdir. Bu beyaz kuşaklı sığır ırkının kaynağıyla ilgili etrafta çeşitli teoriler dolaşsa da tam olarak ırkın nasıl oluşturulduğu bilinmemektedir. Kaliteli sığır etinden dolayı yetiştirilen Galloway'in ağırlıkları ise 700 ile 1000 kg arasında değişmektedir.

16. Salesr Sığırı :

 7000 yıllık bir geçmişinin olduğu düşünülen Salesr sığır ırkı, Fransız sığır ırkları arasında en güçlüsü olarak gösterilmektedir. Safkan ırklar arasında en eski geçmişe sahip olan Salesr her yıl Fransa'da düzenlenen en büyük boğalar yarışında hep üst sıralarda yerini almıştır. 1200 kg'ı rahatça geçen bu büyük sığırlar cüsseleriyle gören herkesi şaşırtmayı başarmaktadırlar.

17. Bizon :

Yerden yükseliği 2 metre, uzunluğu ise 3 metreyi bulan bizonlar tarihin gelmiş geçmiş en uzun sığır ırkı olarak bilinmektedir. Günümüzde ise bu türün sadece Amerika ve Avrupa bizonu varlığını sürdürmektedir. Eskiden Missisipi vadisinde büyük sürüler halinde dolaşan bizonların o yıllarda daha büyük cüsseye sahip oldukları söylenmektedir. Kızılderililerin en kıymetli yiyecekleri olan bizonlar günümüzde de et tüketiminde çokça tercih edilmektedir.

18. Romagnola :

Adını İtalya'nın doğusundaki Romagnola bölgesinden alan sığır türü 1900lere kadar kombine verimli sığır ırkı olarak yetiştirilmişlerdir. Ancak daha sonra etçil ırk olarak tercih edilmişlerdir. 158 cm uzunluğunda olan romagnola sığır ırkı çok rahat bir şekilde 1000 kg ağırlık sınırını aşabilmektedirler. Maalesef geçmiş yıllara göre nesli gitgide azalan bu güçlü sığır ırkının ortalama ömürleri 20 yıldır.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
2
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds