Norveç’te Bu Şeyler Geceleri Olmaz – Norveç Hakkında İlginç Gerçekler


Bugün rotamızı İskandinav Yarımadasının en güzel ülkesi Norveç’e çeviriyoruz. Doğal güzellikleriyle, muhteşem yapılarıyla Norveç mutlu sahil kasabası tadında. Dünya Mutluluk Raporu’nda üst sıralardaki yeri, düşük suç oranı ve çok iyi yaşam şartları ile birçok insanın hayallerini süsleyen Norveç hakkındaki en ilginç gerçeklerden bahsedeceğiz bugün. İşte karşınızda Norveç hakkındaki en ilginç gerçekler.

1.

Norveç aslında 'Kuzey Yolu' anlamına gelen Nordweg olarak adlandırılmıştır ve ulusal sembolü aslandır. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Ülkede ayrıca Norveççe konuşulmaktadır. Yüzölçümüyle Türkiye'nin yarısı kadar olan Norveç'in nüfusu ise yaklaşık 6 milyondur.

2.

Gelin şimdi de Norveç'in şaşırtıcı doğasına bakalım. Norveç'in kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Sognefjorden ise Norveç'teki en büyük fiyort ve dünyanın üçüncü büyük fiyortudur. Bu, dünyanın en uzun buzsuz fiyortudur ve okyanustan 205 km içeride uzanır. Ayrıca Norveç Denizi'ndeki Jan Mayen Adası'nda yer alan Beerenberg, Norveç’in tek aktif yanardağıdır. Son olarak Norveç'in Hardangervidda Yaylası, Avrupa'nın en büyük dağ platosu olup kıtanın en büyük yabani geyik sürüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

3.

 Norveç'te yaşıyorsanız, tüm gıda alışverişinizi en geç cumartesiye kadar bitirmeniz gerekiyor. Olur da misafiriniz gelir ve ek bir alışveriş yapma ihtiyacınız olursa bu mümkün değil. Çünkü Norveç'te tüm gıda pazarları, pazar günleri kapalı. Pazar günleri ufak tefek ihtiyaçlar için sadece benzin istasyonlarındaki marketler açık.

4.

Bu ülkeyle ilgili söyleyebileceğimiz diğer ilginç şey ise ülkede sadece Vinmonopolet isimli mağazalardan alkollü içecekler alınabildiği gerçeği. Bunlardan ise her şehirde iki tane bulunmaktadır. Kırsal bölgelerde ise hiç yoktur. Norveç'in ulusal içeceği ise akevitt veya aquavittir. İçerisinde kimyon tohumu, dereotu,rezene, anason ve portakal kabuğu bulunmaktadır. Peki kimler bu ilginç içeceği içmek ister? Ya da daha önce tadına baktı? Tadına bakanlar yorumlar kısmından bu içecekle ilgili görüşlerini bizimle paylaşabilirler.

5.

Bu kasabada vefat etmek yasak. Yanlış duymadınız. Norveç'te bulunan Longyearbyen köyünde vefat etmek yasak. Bu ilginç kasabada mezarlığa yeni cenaze alımı yıllar önce durdurulmuş. Norveç'in kuzey sahili ile Kuzey Kutbu arasındaki Svalbard takımadalarından birinin üzerinde yer alan köy bir dağın eteğindeki rüzgara korunaklı bir vadiye inşa edilmiş. Ahşap evlerden oluşan Longyearbyen köyü 1500 nüfuslu. Peki ama neden bu köyde vefat etmek yasak? Bu ilginç uygulamanın sebebi köyün aşırı soğuk olması. 1917 yılında çıkan bir salgın bu yasağın temellerini oluşturuyor. O yıllarda çıkan salgında nüfusun önemli bir kısmının hayatını kaybetmesi üzerine yapılan araştırmada bu virüsün sebebinin 70 yıl önce mezarlığa gömülmüş bir ceset olduğu anlaşılmış. Buz gibi hava yüzünden deformasyona uğramayan cesetler halkı salgın tehlikesiyle baş başa bırakıyor. Bu yüzden bilim insanları bu köyde defin işlemlerinin gerçekleştirilmesini yasaklamış. Burada hastalanan kişiler ise hayatlarının son günlerini Norveç'in başka bir yerinde geçiriyorlar. Bu topraklarda hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri ise yine Norveç'in başka bir bölgesine götürülüp gömülüyor. İlginç öyle değil mi?

6.

 Dünyanın en huzurlu en mutlu ülkelerinin başında kesinlikle Norveç geliyor. Bunu biz söylemiyoruz. 2013 Küresel Barış Endeksi'ne göre, Norveç, 162 ülke arasında 11. sırada yer alan dünyanın en barışçıl ülkelerinden biridir. 2014 yılındaki yaşam kalitesi indeksine göre ise Norveç yaşam standardı en iyi olan ülkedir. Buna verilecek örneklerinden biri de suç oranı en düşük ülkelerden biri olması. Düşük suç oranı yetmiyormuş gibi bir de Norveç’teki her mahkumun hücresinden internete girme hakkı vardır. Ayrıca Norveç’te bir kitap yazmaya karar verirseniz en büyük destekçiniz devlet oluyor. Çünkü devlet ülke genelindeki kütüphanelere göndermek için kitabınızdan 1000 kopya satın alıyor. Böylece hem işiniz kolaylaşıyor hem de dünyaya açılıyorsunuz. Bunlar yetmediyse, Norveç üniversiteleri herkes için ücretsizdir, hatta yabancılar için bile. Son olarak Norveç’te 12 yaşından küçük çocukların reklamlarda oynaması yasaktır. Böyle bir ülkenin kalkınması nasıl mümkün olmasın. Öyle değil mi?

7.

Norveçliler hakkında söyleyeceğimiz bir diğer ilginç şey ise dünyada kişi başı en çok kahve tüketilen ülke olması. Ancak bu durumu daha da ilginç yapan bir ayrıntı var. O da kahve yaklaşık 280 yıl önce Norveç'e gelmiş olmasına rağmen 1870 yılına kadar kabul görmemiştir. Günümüzde ise Norveçliler, dünyanın en büyük kahve tüketicileridir. Ayrıca dünyada en çok kitap okunan ülke Norveç'tir. Bu verilere göre kahve-kitap ve Instagram üçlüsü onlarda da vardır diyebilir miyiz sizce?

8.

Norveç, dünyadaki en büyük petrol ihracatçılarından biri olmasına rağmen, dünyadaki en yüksek benzin fiyatları burada uygulanmaktadır. Burada benzin galon başına 9.79 Amerikan dolarıdır. Dünyada gaz fiyatlarının en yüksek olduğu ülke de Norveç’tir.

9.

Medeniyet ve yaşam standartları konusunda örnek bir ülke olan Norveç'te elbette ki kedi ve köpekler de oldukça düşünülüyor. Mesela Norveç'te kedileri ensesinden tutmak, köpekleri ise kısırlaştırmak yasak. Aksi takdirde iki durumda cezalandırma ile sonuçlanıyor. Eğer bir gün yolunuz Norveç'e düşerse hayvanlara karşı nasıl davranacağınıza büyük dikkat edin.

10.

 İskandinav ülkesi Norveç'in Avrupa Birliği ülkesi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Norveç, Avrupa Birliğinin yoğun ısrarlarına rağmen bu birliğin içerisinde yer almıyor. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne red çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB'yi isteyenlerin oranı %50 civarındadır. Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir.

11.

 Norveç'in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı 6 milyon civarındadır ve işgücü eksikliği çekmektedir. Bu yüzden de yurt dışında çalışmak ve yaşamak isteyenler için Norveç güzel bir seçenek olabilir. Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir. Bu Norveç'te yaşamak için hevesinizi kırmasın. Çünkü Norveç, dünyada kişi başına düşen milli gelir sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Asgari ücretin dünyadaki en yüksek olduğu ülkeler arasında yine ikinci sıradadır.

12.

Norveç'le ilgili söyleceğimiz bir diğer ilginç bilgi ise Japonlara şuşi yapımını öğretmiş olmaları. Japonlara Somon balığından suşi yapımını 80’li yıllarda öğretenler Norveçlilerdir. Ayrıca Norveç, dünyanın en büyük somon ihracatçısıdır. Bunun dışında Norveç'teki Troldhaugen, Avrupa'nın en büyük tuzlu su balığı koleksiyonuna sahip akvaryumlara ev sahipliği yapmaktadır.

13.

 Gelin şimdi de bu sıra dışı İskandinav ülkesiyle ilgili şaşırtıcı gerçeklerden kısa kısa bahsedelim. İlk olarak peynir dilimleyici 1925 yılında Norveç'te Thor Bjørklund tarafından icat edilmiştir.

14.

Peki İrlanda ve Dublin'i kim kurmuştur? İngilizler'in kurduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü Norveçliler, İrlanda ve Dublin'i, milattan sonra 836'da kurmuşlardır.

15.

Kanepe ve kitaplık adlarının İsveç’teki, halı adlarının Danimarka’daki yerleşim yerlerinden geldiği Ikea’da yatak ve gardrop adları Norveç’teki yerleşim yerlerinden gelir. Peki siz bu bilgiyi biliyor muydunuz?

16.

 Lærdal Tüneli ise dünyanın en uzun yol tünelidir ve 24,5 kilometre uzunluğundadır. Norveç'teki bu uzun tünel 2000 yılında kullanıma açılmıştır.

17.

Londra'daki Trafalgar Meydanı'ndaki resmi Noel ağacı, 1946 yılından beri her yılbaşında Norveç’ten getirtilmektedir. Bunun nedeni ise Norveç'in bozulmamış ve herkesi kendine hayran bırakan doğası olabilir. Zaten Norveç küresel ısınmadan en az etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Küresel ısınmanın her geçen gün kendini hissettirdiği şu günlerde Norveç, adeta saklı kalmış bir ülke gibi.

18.

Kayak sporunun doğum yeri ise Norveç’tir. Muhtemelen Norveç'in iklimini göz önünde bulundurunca bu birçoğunuzu şaşırtmayacak. Kayak anlamına gelen 'ski' kelimesi Norveççe 'odun parçası' anlamına gelir.
Dünyanın en huzur dolu, en gelişmiş, en mutlu ülkesi Norveç hakkındaki ilginç gerçeklerden bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki siz İskandinav ülkesi Norveç hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu ülkede yaşamak ister miydiniz? Cevaplarınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Okyanusların Neden Çözülemediğini Gösteren 5 Şey başlıklı makalemizde ilginç gerçek, okyanuslar ve story hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.