Okyanusların Neden Çözülemediğini Gösteren 5 Şey


Okyanuslar uçsuz bucaksız masmavi boşluklar. Okyanusların derinlikleri, karanlık dünyası içerisinde birçok sırrı ve gizemi barındırmakta. Geçmişten günümüze insanlığın ilgisini çeken okyanuslar sizi de büyülemiyor mu? Biz de bugün sizlere okyanusların en ilginç gerçeklerinden bahsedeceğiz. İşte karşınızda okyanuslar hakkında en ilginç 6 gerçek.

1. Karanlık :

Öncelikle ışık okyanus yüzeyinden sadece 200 metre kadar derinliğe inebilir. Okyanuslardaki 200 metreden sonraki derinliklerde karanlık hakimdir. Aslında okyanuslarla ilgili gizemin bir nedeni de bu karanlıktır. Çünkü karanlık nedeniyle kimse derinlere iniş yapmaya cesaret edememektedir. Bu yüzden okyanusların hala %95'i keşfedilememiştir. Bildiğiniz gibi dünya yüzeyinin yüzde 80'i su, tüm sularında yüzde 97'si deniz ve okyanuslardan oluşturmaktadır. Araştırmalar sürekli devam etse de okyanusların büyüklüğü nedeniyle henüz daha %5'i keşfedilebilmiştir.

2. Basınç :

Yeryüzünün %71'ini kaplayan okyanuslarda araştırma yapmayı zorlaştıran en önemli etkenlerden birisi de, suyun basıncıdır. Zira dalgıçların belli bir derinlikten sonra yüzebilmeleri mümkün değildir. Öyle ki okyanusun en derin noktasındaki su basıncı kafanıza dizilmiş 50 jumbo jet ağırlığına eşdeğerdir. Teknoloji geliştikçe yeni yeni ve giderek daha nitelikli keşif araçları imal edilmektedir. Ancak henüz yeterli değildir.

3. Canlı Çeşitliliği :

Okyanuslar canlı çeşitliliği açısından da çok zengindir. Bitkiler, resifler, mercanların yanı sıra okyanuslar canlı bakteriler ile doludur. Bu bakteri ve virüslerin birçoğu ise zararsızdır. Ancak her konuda olduğu gibi canlılık konusunda da okyanuslarda gizem sürmekte. Çünkü okyanusta yaşayan canlıların %86'sı hala keşfedilememiştir. Okyanusta keşfedilememiş dev yaratıklar olduğu efsaneleri de çok yaygındır. Örneğin birçok kişi dev kalamarların yaşadığına inanmakta. Bilim insanları başlarda bunun gerçek olmadığını düşünseler de 2013 yılında yapılan bir keşifte dev kalamarların görüntülerine ulaşılmıştır.

4. Çöpler :

Doğanın bir mucizesi olan okyanuslar maalesef biz insanlar nedeniyle git gide çöp yığınına dönüşmekteler. Okyanuslarda bulunan milyonlarca ton çöp ve atık zararlı bakterilerin artmasına neden olmakta. İnsanların doğaya zarar vermesiyle birlikte okyanuslar da bu zalimlikten maalesef nasibini almış durumda. Okyanuslarımızdaki PH hızla azalmaktadır. 1751 yılından bu yana okyanuslar %30 daha fazla asidik hale gelmiştir. Amerika ise 64 milyon kilo sinir gazı, kara mayınları, 400.000 bomba, 500 tondan fazla radyoaktif atığı okyanusa bıraktığını itiraf etmiştir. Aynı zamanda her yıl 10,000 nakliye konteyneri denizde kayboluyor ve %10'u okyanusa sızabilecek zehirli kimyasallarla dolu. Son olarak araştırmacılar 30 yıl içinde, okyanuslarda ağırlık açısından bakıldığında, balıklardan daha fazla plastik atık olacağını öne sürüyor.

5. Oksijen :

Soluduğumuz oksijenin %70'i okyanuslar tarafından üretilmektedir. Bu da okyanusların biz insanlar için ne kadar önemli ve hayati olduğunu kanıtlamakta. Bu yüzden okyanusları ellerimizle kirletmeden önce bir kez daha düşünmeliyiz. Çünkü kirlilik okyanuslardaki oksijen seviyesini ciddi oranda düşürmektedir. Okyanuslardaki oksijen seviyesini düşüren bir diğer etmen ise küresel ısınma. Yapılan araştırmaya göre 1960 yıllarında okyanuslarda oksijenin az olduğu nokta sayısı 45 iken, günümüzde bu sayının 700'e kadar çıktığı tespit edilmiş. Genel olarak okyanuslardaki oksijen seviyesi 1960 ile 2010 yılları arasında yaklaşık yüzde 2 azalmış. Uzmanların yaptıkları bir diğer açıklamada ise okyanuslardaki oksijen miktarında 2019 ila 3019 yılları arasında ciddi oranda fark olacağı belirtilmiş.

6. Hazine :

Peki okyanusların 20 milyon tondan fazla altın içerdiğini biliyor muydunuz? Söz konusu altınlar, örneğin filmlerdeki gibi hazinelerden ibaret değil. Zaten okyanuslardan altın elde edebilmek oldukça maliyetli bir iş. İşlenmemiş altının dışında okyanusların dibinde oturan neredeyse 60 milyar dolarlık batık hazineler bulunmakta. Bu hazinelerin çoğu ise geçmişte batan gemilerin enkazına ait.
Okyanuslara ait 6 ilginç gerçekten bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki sizin okyanuslarla ilgili bildiğiniz başka sıra dışı bilgi var mı? Varsa yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds