Ömür Boyu Hapis Cezası Aldıktan Sonra SUÇSUZ Bulunan 10 İnsan


Haksız yere hapis cezasına çarptırılmak dünyada bir insanın başına gelebilecek en kötü şey olabilir. Maalesef dünya çapında bu haksızlığı yaşamak zorunda olmuş insanlar var. Neyse ki bazılarının suçsuzluğu her ne kadar üzerinden yıllar geçse de ortaya çıkmış ve özgürlüklerine kavuşmuşlar. İşte karşınızda ömür boyu hapis cezası aldıktan sonra suçsuz bulunan insanlar.

1. John Bun :

Suçsuz yere yıllarca hapis yatan ilk kişi John Bunn. John, 14 yaşında hapse atılıp suçsuzluğu kanıtlanınca 41 yaşında temize çıkmış. 1991 yılında 14 yaşında olan John Bunn ve 16 yaşındaki arkadaşı Rosean Hargrave; polis memurları Rolando Neischer ve Robert Crosson'ı arabalarından zorla indirmek, vurmak ve arabalarını çalmakla suçlanıyorlarmış. Olayın ardından polis memuru Rolando hayatını kaybetmiş ve tek tanık Robert Crosson'muş. New York Polis Teşkilatı dedektifi Louis Scarcella bazı fotoğrafları delil olarak olay yerine yerleştirmiş. Hayatta olan polis memurunun suçluların siyahi olmadıklarını söylemesi ve olay yeriyle parmak izlerinin eşleşmemesine rağmen Bunn, 17 yıl boyunca hapis yatmış. 17 yılını hapiste geçiren John, 2009 yılına şartlı tahliye edilmiş. Hala suçsuzluğu ispatlanmamış olsa da bu süreçte kar amacı gütmeyen ve hapishanelerde kitap okumaya teşvik eden A Voice 4 The Unheard'ı kurmuş. Tam 27 yıl sonra gerçekleştirilen duruşmada ise olaya sahte deliller karıştığı ve yıllarca yanlış kişinin suçlandığı ortaya çıkmış. Duruşmaya kuzeni ve kız arkadaşıyla katılan John Bunn gözyaşlarını tutamamış. Dedektif Louis Scarcella ise daha önce başka kişilerin de suçsuz yere hapis yatmasına neden olmuş. Tüm salon açıklanan kararı alkışlarken John, hakimin ellerine sarılarak ağlamış. 27 yıldır bu anı beklediği ve bunun için dua ettiğini söylemiş.

2. Kirstin Lobato :

8 Temmuz 2001'de, saat 10: 15'de Las Vegas arka sokaklarındaki bir çöplük alanında acımasızca öldürülen bir evsiz adam bulunmuş. 18 yaşındaki Kirstin Lobato adındaki kadın ise şüpheli olarak kabul edilmiş. Çünkü birkaç saat önce genç kadın evsiz adamın saldırısına uğramış ancak herhangi bir yere şikayette bulunmamış. Bu saldırı esansında ise Kirstin kendini bir bıçakla korumaya çalışmış. Yaşananlardan sonra ise bunu sadece arkadaşlarına anlatmış. Birkaç saat sonra ise kendisine saldıran adamın hayatını kaybettiğini öğrenince şok geçirmiş. Kirstin'i baş şüpheli yapan da bu yaşananlar olmuş ve genç kadın işlemediği bir suçtan dolayı tam 16 yıl hapis cezası almış. Kirstin hapisten çıktığında ise 40 yaşındaymış ve hala daha hayatında kimseye zarar vermediğini söyleyerek suçsuzluğunu anlatıyormuş.

3. Kwame Ajamu :

Sırada 12 yaşındaki bir görgü tanığının ifadesine göre verilen hükümle suçsuz yere 30 yıl hapis yatan Kwame Ajamu var. 1975 yılında Kwame Ajamu, Wiley Bridgeman ve Ricky Jackson soygun ve cinayet suçundan mahkum olmuşlar. Ricky Johnson'ın hikayesinden bir sonraki maddede daha ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz. Bu 3 genç adam 1975 yılında bir cinayetten 12 yaşındaki bir çocuğun tanıklığı ile sorumlu tutulmuşlar ve tam 40 yıl haksız yere hapis yatmışlar. Üç Amerikalının masumiyeti ise tanığın polis tarafından ifadeye zorlandığını 2011 yılında itiraf etmesi üzerine ortaya çıkmış. Mahkemenin 3 yıllık bir süreçten sonra masumiyetlerine karar verdiği mahkumlar 2014'te özgürlüğüne kavuşmuş ve tazminatlarının belirlenmesi için bir jüri görevlendirilmiş. Suçsuz oldukları kesinleşen mağdurların boş yere on yıllarca katil suçlaması ile yaşamasını göz önünde bulunduran yetkililerinin ise jüriye gerek görmeyerek 3 kader ortağına toplam 18 milyon dolar ödenmesi teklifi kabul edilmiş. Suçsuzluğu mahkeme tarafından açıklanan Kwame Ajamu ise o anlarda gözyaşlarına hakim olamamış. Suçsuz yere yıllarca hapis yatmak hayatta yaşanabilecek en acı şeylerden biri öyle değil mi?

4. Ricky Jackson :

 Kwame Ajamu ile aynı suçtan yargılanan Ricky Jackson gerçek ortaya çıkmamış olsaydı belki de Amerika'da suçsuz yere idam edilenlerden biri daha olacaktı. 1975'te bir otobüste işlenen cinayetin tek tanığı 12 yaşındaki Edward Vernon, cinayeti Ricky Jackson'ın işlediğini söylemiş. Jackson önce idam, ardından hapis cezasına çarptırılmış. Tam 39 yıl sonra ise Vernon cinayeti görmediğini itiraf etmiş. 51 yaşına geldiğinde tanık Eddie Vernon yıllar sonra, saldırıyı görmediğini ve polisin ailesini tutuklama tehdidi üzerine bu ifadeyi verdiğini açıklamış. Jackson da serbest bırakılmış. Hapishanedeyken annesini, erkek kardeşini ve bir kız kardeşini kaybeden Ricky Jackson'ın geç gelen adalete rağmen özgür kaldığı için mutlu olduğu gözlenmiş. Jackson'ın beraat kararının ardından telefonla ailesini arayıp 'artık bitti' diye bağırdığı da kaydedilmiş. Jackson, o anlarda buruk bir mutluluk yaşıyormuş. Sonuçta hapiste boşuna geçen onlarca yıl. Öyle değil mi?

5. Lawrence McKinney :

 Amerika'da yine işlemediği bir suç nedeniyle 31 yıl hapis yatan Lawrence McKinney ile videomuza devam ediyoruz. McKinney Ekim 1977'de, bir kadının dairesinde kendisine tecavüz eden iki kişiden biri olduğunu söylemesi üzerine Memphis'te tutuklanmış. Tecavüz ve birinci derece soygun suçlamaları yöneltilen McKinney haziran 1978'de daha 22 yaşındayken 115 yıl hapis cezasına çarptırılmış. 30 yıl sonra, Ağustos 2008'de kurbanın çarşaf takımları üzerinde yapılan incelemede üç farklı erkeğe ait DNA bulunmuş ve bunların hiçbiri McKinney'e ait değilmiş. Bunun ardından mahkumiyeti hükümsüz kılınmış ve Temuz 2009'da serbest bırakılmış. McKinney 31 yıl 9 ay 18 gün 12 saat hapiste kaldığını söylüyor. 2009 yılında serbest bırakılan ve Aralık ayında da resmen aklanan McKinney bu zamana kadar Tennessee eyaletinin ödediği en yüksek miktardaki tazminatı kazanmış. Tennessee eyaleti işlemediği bir suç nedeniyle 31 yıl hapis yatan 61 yaşındaki Lawrence McKinney'e 1 milyon dolar tazminat ödemiş. Tazminat ise McKinney'e taksitlerle verilmiş. Önce borçlarını ve avukat ücretlerini ödeyebilmesi için kendisine 353 bin dolar verilmiş. Tazminatın kalanı ise en az 10 yıl boyunca aylık 3350 dolarlık taksitlerle ödenecek. McKinney bu süre için hayatını kaybederse, ödeme eşi veya mirasçılarına yapılacak.

6. Wilbert Jones :

Amerika'nın Louisiana eyaletinin başkenti Baton Rouge'da, 1971'de 19 yaşındayken Wilbert Jones bir hemşireyi silah zoruyla kaçırma ve tecavüz etme suçlamalarıyla tutuklanmış. 1974'te ise Jones ömür boyu hapse mahkum edilmiş. Suçsuzluğu ise tam 46 yıl sonra anlaşılmış. 2017 yılında mahkemede, 65 yaşındaki tutukluyu temiz çıkaracak delillerin yetkililer tarafından yıllardan beri saklandığını kaydeden bölge hakimi, Jones'un 2 bin dolar kefaretle serbest bırakılmasına hüküm vermiş. Tecavüzden 27 gün sonra, şehirdeki bir başka hastanede tecavüz ve zorla alıkoyma suçlarının işlendiğini ve sabıkalının hemşirenin tarifine uyduğu ortaya çıkmış. Onlarca yılını suçsuz yere geçirdiği hapishaneden salıverilen Jones'u, kapıda yakın akrabaları ve sevenleri karşılamış. Wilbert Jones '45 yıl 10 aydan sonra özgürlük. Aklımdan bu geçiyor' ifadeleriyle yaşadıklarını özetlemiş. Yanlış mahkumiyete dair soruları ise 'Affedildim ve affediyorum' ifadeleriyle yanıtlayan Jones, 'Kendimi çok iyi hissediyorum. Tanrı'ya bu fırsat için şükrediyorum' demiş.

7. Richard Phillips :

Yine 1971 yılında Detroit'te henüz 27 yaşındayken silahlı saldırı suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Richard Phillips, şartlı tahliye olmaksızın müebbet hapis cezasına çarptırılmış. Philips aynı dönemde silahlı soygun suçundan da mahkum edilmiş. Savcılar, yıllar sonra 72 yaşında olan eski oto tamircisi Phillips'in yalan ifade veren bir görgü tanığının kurbanı olduğunu belirtiyor. 45 yıl suçsuz yere hapis yatmak zorunda kalan Phillips yıllar sonra gerçeğin ortaya çıkmasıyla özgürlüğüne kavuşmuş. Michigan Üniversitesi Masumiyet Kliniğinin davasını üstlenmesiyle 2018 yılında suçsuz olduğu ortaya çıkan ve Amerika tarihinde masum olduğu halde en uzun süre hapiste kalan kişi olarak anılan Richard Phillips'e, devlet tarafından bir buçuk milyon dolar tazminat ödenmesi bekleniyor. Hapishanede geçirdiği 45 yıl içinde masum olduğunu iddia etmeyi sürdüren Richard Phillips, basına yaptığı açıklamada, 'İşlemediğim bir suçu kabul etmektense hapiste ölmeyi tercih ederim.' demiş. Hapisten çıktıktan sonra ise Phillips geçimini hapiste çizdiği resimleri satarak sağlıyor.

8. Craig Coley :

Craig Coley, 1978'de Rhonda Wicht adlı 24 yaşındaki bir kadını ve dört yaşındaki oğlunu öldürmekten suçlu bulunarak eyaletteki en ağır cezaya çarptırılmış ve 13 bin 991 gün hapis yatmış. Dava, deliller ve ifadelerdeki tutarsızlıklar nedeniyle Coley'nin masum olduğuna inanan kentin polis müdürü Michael Bender'ın yardımıyla yeniden açılmış. Olay mahallindeki DNA'larla Corey'nin DNA'sıyla uyuşmamış. Ayrıca cinayet sabahı Corey'yi ve arabasını evin önünde gördüğünü söyleyerek davanın kaderini belirleyen komşu da 'Çok net göremedim' diyerek ifadesini değiştirmiş. Ayrıca cinayetin işlendiği saatlerde Corey'in restoranda olduğu ortaya çıkmış. Örnek bir mahkum olduğu söyleyen Corey'nin, hapishanede kendisini dine verdiği, üniversiteyi bitirdiği ve yüksek lisansa başladığı belirtiliyor. 22 Kasım 2017'de affedilerek hapisten çıkan Corey, Şükran Günü'nü polis müdürü ve ailesiyle birlikte geçirmiş. Corey'e de diğer haksız yere hapis yatan kişilere verilen tazminat verilmiş. Corey açılan tazminat davası sonrası 2 milyon dolar kazanmış.

9. Mark Denny :

Yazımızı Mark Denny ile bitiriyoruz. Mark, 1987 yılında henüz 17 yaşında bir gençken Brooklyn'deki bir lokantayı soymuş ve orada yaşayan 18 yaşındaki bir kadına saldırmış. 57 yıl hapis cezası alan ve hayatının 30 yılını parmaklıklar arkasında geçiren Denny, sürekli masum olduğunu söylüyor ve bu suçları işlemediğini dile getiriyormuş. Fakat kimseyi kendine inandıramayan Denny için soruşturma tekrar açılınca gerçek ortaya çıkmış. Denny'nin saldırı sırasında başka bir yerde olduğunu tespit eden yetkililer polislerin kasten genç adamı hedef gösterdiğini anlamış. Yaşananların ardından serbest kalan Denny yasal yola başvurmuş. Amerikalı makamlar dava sonucunda Denny'e 9.75 milyon dolar tazminat ödeme kararı vermiş.
Haksız yere hapis cezası almış masum insanlardan bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki siz haksız yere hapis cezasına mahkum edilseniz ve yıllarca hapis yatmak zorunda kalsanız nasıl hissederdiniz? Cevaplarınızı ve yazımızdaki masum mahkumlarla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Corona'dan Sonra Sızdırılan UFO Görüntüleri Damga Vurdu başlıklı makalemizde bitmeyen felaket, gerçek ufo görüntüleri ve story hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds