Sadece Japonya’da Mümkün Olan 22 Çılgın Kural | Sadece Japonya’da Mümkün Olan En Çılgın Şeyler


Teknolojik yeniliklerin ve gelişmelerin merkezi kabul edilen Japonya aynı zamanda inanılmaz olayların, garip geleneklerin ve çılgın kurallarında merkezi. Biz de bugün sizler için Japonların günlük hayatlarında yaşadıkları 22 ilginç ve garip olayı derledik.

1. Tavşan Adası :

Japonya'da tavşanlar tarafından yönetilen bir adanın olduğunu biliyor muydunuz? 2. Dünya Savaşı sırasında çok sayıda tavşan gizli bir deneyde kullanılmak üzere bu adaya getirilmiş. Ancak daha sonra deneyin iptal edilmesi üzerine tavşanlar salıverilmiştir.  Günümüze kadar yaşayan ve gitgide sayıları artan bu tavşanlar orada kendi yaşam alanlarını kurmuşlardır. Bu ilginç tavşan adasına ise her yıl yüzlerce turist akın etmektedir.

2. Robot Evcil Hayvanlar :

 Japonya'da hayvan sahiplenmek bir araba almak kadar pahalı. Bu yüzden de aileler çocukları için köpeklere çok benzeyen bu robotları almaktalar. Gerçek köpekleri taklit eden robotların çeşitli sensörleri, bir kamerası ve bir mikrofonu var. Hatta bu robot köpeklerin en son versiyonu konuşabiliyor. Beslenme ihtiyacı olmayan robotlar aynı zamanda tuvaletlerini de yapmıyorlar. Yani gerçek köpeklerden daha az masraflı ve temizler. Peki siz evcil hayvan olarak bu köpekleri beslemek ister miydiniz?

3. Çarpık Diş :

 Dünyanın birçok ülkesinin aksine Japonya'da inci gibi bembeyaz dişler moda değil. Aksine Japonya'da güzel kadın demek 'yaeba' yani eğri dişlere sahip olan kadın demektir. Ayrıca Yaeba sadece kadınlarla da sınırlı değildir. Japonya'da hem genç erkekler hem de kadınlar eğri dişlere sahip olmak istemektedir. Yaeba ise birkaç dişin, özellikle köpek dişlerinin yamuk olduğu bir gülüşün çekici olmasıdır. Çocuklukta meydana gelen bu çarpıklık süt dişlerin dökülmesiyle yerine gelen gerçek dişler yer bulamayınca oluşmaktadır. Gençlik belirtisi olarak görülen çarpık dişlere sahip olmak için çok sayıda Japon diş hekimlerine gitmektedir.

4. Çok Fonksiyonel Umumi Tuvaletler :

 Çoğu kişinin çok fazla şey beklemediği tuvaletler Japonyada çok fonsiyonlular. Müzik çalabilen, duşa dönüşebilen ve ısıtmalı olabilen bu tuvaletler Japonyoda çok tercih edilmekte. Siz dokunmadan klozet kapağını açan, sifonu çeken bu gelişmiş tuvaletlerin tıpkı uçaklarınkine benzer bir kontrol paneli var. Kişilerin sağlıklı olup olmadıklarını kontrol eden akıllı tuvaletler, kan şekerini ve kan basıncını da ölçebiliyor. Kısaca keyiflerine düşkün Japonlar tuvaletlerine de bunu yansıtmışlar.

5. Değişik Lezzetlerde Dondurmalar :

Japonyanın dondurmaları da farklı. Etli, noodle'lı, biralı veya karidesli olabilen dondurmalar sizce lezzetli midir? Muhtemelen birçoğunuzun cevabı hayır olacaktır. Ama çok sayıda gurme Japonya'da hemen hemen her köşe başında satılan bu değişik dondurmaların çok lezzetli olduğunu söylüyorlar. Japonların favori lezzetlerinden biri olan bu ilginç dondurmaların ülkemizde de satılmasını ister miydiniz?

6. Çeşit Çeşit Trenler :

Eğlence konusunda kendilerine has özellikleri olan Japonlar bunu çeşit çeşit renkte ve desendeki trenleriyle bir kez daha kanıtlıyor. Japon topraklarında işleyen trenler oldukça çeşitli. Kimi zaman çizgi film karakterlerine benzeyen trenler kimi zaman iki katlı kimi zaman ise makinisti olmadan hareket etmekte. Tüm her şey Japonların keyfi ve rahatı için düşünülüp tasarlanmış.

7. Kapsül Otel :

 Kendinizi çok yorgun hissediyor ve uygun fiyata otel odası arıyorsanız, Tokyo'ya gitmelisiniz. Neden mi? Çünkü Japonya'da bulunan kapsül oteller ucuz oldukları kadar bir otel odasında bulunması gereken her şeye sahipler. Ama bu küçük odalarda kalmak için kapalı alan korkunuzun olmaması gerekiyor. Tek bir kişinin sığacağı şekilde tasarlanmış kapsül oteller sizce nasıl fikir?

8. Plastik Sebzeler :

 Japonya'da eğer bir şeyler yemek veya içmek isterseniz kesinlikle beklentileriniz gerçekleşecektir. Çünkü Japonya'da hemen hemen her restoran menülerindeki yiyeceklerin porsiyonlarını bu şekilde vitrinlerinde sergilemekteler. Bu sayede müşteriler yiyecekleri yemekle doyup doyamayacaklarını önceden tahmin edebiliyorlar.

9. Bikini Pantolonlar :

Kot pantolonla bikini modelini birleştiren bu giysi Japonya'da çok popüler. Düşük bel pantolon giyenlerin karşılaşabileceği bazı olumsuzlukları önlemek üzere farklı bir çözüm yolu aradığını söyleyen Japon tasarımcı en sonunda bikini ve kot pantolonu birleştirerek yeni bir moda akımı başlatmış. Haklı olarak herkesin tercih edemeyeceği bu ilginç pantolon şimdilik sadece Japonya'da satılıyor. Peki böylesine ilginç bir pantolonun ülkemizde moda olmasını ister miydiniz?

10. Tuvalet Müzesi :

 Dünyanın en ilginç müzelerinden biri olan bu müzede hem küçükler hem de büyükler için dışkı şeklinde şapka ve kaydıraklar bulunmakta. Bu ilginç müzeyle söyleyeceğimiz şeyler elbette bununla sınırlı dğeil. Küçük büyük herkesin içine girebileceği büyüklükte tuvaletlerin olduğu müzede hayvan ve insan dışkılarının örnekleri de bulunuyor. Daha çok küçüklerin ilgisini çeken müzede bir de onlar için eğlenceli kaydıraklar da var.

11. Toplu Taşımalarda Görgü Kurallarına Hayır :

Japonyada toplu taşımalarda ilk kim gelirse o oturur anlayışı hakimdir. Yani bu da kadınlara, çocuklara ya da yaşlılara herhangi bir öncelik tanınmadığı anlamına gelmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde tam tersi bir durum geçerli olsa da Japonlarda toplu taşımalarda görgü kuralları pek geçerli değil. Peki ülkemizde böyle bir kuralın olmasını ister miydiniz?

12. Çene Desteği :

Uzun saatler gerçekten ağır şekilde çalışan Japonlar tahmin de edeceğiniz gibi sabah işe giderken ve akşamları işten dönerken toplu taşımalarda uyumaktadırlar. Ancak sürekli kafalarının düşmesi nedeniyle uykuları dağılan Japonlar bu konuda da oldukça ilginç bir şey icat etmişler. Çene desteği adı verilen bu sopa ile Japonlar artık toplu taşımalarda rahatça uyuyabiliyorlar. Böylesine kullanışlı çene desteği keşke ülkemizde de olsa öyle değil mi?

13. İşte Uyumak :

 İş yerinizde uyuyor musunuz? İş yerinde uyumak ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde hoş karşılanmamaktadır. Ancak Japonya'da iş yerinde uyumak çok fazla çalışmanın bir belirtisidir. Bu yüzden Japonya'da iş başında uyumak çok normal kabul edilmektedir. Mesela bir patron çalışanını uyurken gördüğünde çok çalıştığını düşünerek ona saygı duymaktadır.

14. Kancho :

 Japonların mizah anlayışını sergileyen en tuhaf alışkanlıklardan biri Kancho'da sıra. Bir şakalaşma biçimi olan kancho, elleri bir silah tutuyormuş gibi yaparak, birisine özellikle de o kişinin poposuna doğrulatarak yapılıyor. Bunun neresi bu kadar eğlenceli diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bunun cevabını biz de bilemiyoruz. Fakat kancho Japonya’da o kadar yaygın ki bunun heykeli bile var. Kısaca, Japonya’ya gittiğinizde, arkanızı kollamanızda fayda var.

15. Hediye Açmak :

 Japon kültüründe hediye almak ve vermek karşı tarafa olan saygıyı ifade eden önemli bir ritüel. Bu yüzden hediyenin açılması bile oldukça önemli. Eskiden hediyelerin açılması, özel bir kıyafetin giyilmesinden sonra, özenle hediye paketinden çıkartarak gerçekleştirilirmiş. Şimdi eskisi gibi geleneksel kıyafetler giyilmese de, hediyelerin açılması halen Japonlar için önemli. Aklınızda bulunsun, Japon biri tarafından hediye alırsanız, sakın paketi yırtarak açmayın.

16. Birlikte Uyuma Kafeleri :

Yapılan araştırmalar sonucunda Japonya'daki insanların çoğunun sarılma, sohbet, ilgi, alaka gibi insan kaynaklı ilişkiler için büyük paralar harcayabileceği ortaya çıkmıştır. Böyle bir ihtiyaçtan dolayı hemen bu işi yapan yerler açılmıştır. Para karşılığı sarılma ve sohbet kafeleri, odaları Japonya'da çokça tercih edilen hizmetlerin başında gelmekte. Peki kimler ülkemizde böyle bir hizmet olsun isterdi?

17. Kararmış Yüz Modası :

 Japon kadınları arasında yeni ve tuhaf bir moda akımı hüküm sürmekte. Ganguro adı verilen bu akımda, cilt makyaj ya da solaryum vasıtasıyla en yanık haline getirilmekte; gözlere siyah ya da koyu tonlarda makyaj yapılmakta ve birbirinden renkli, neon kıyafetlerle bu makyaj tamamlanmakta. Rüküşlüğün dibi sayılabilecek bu akım umarız ülkemize asla gelmez.

18. Bagaj :

Dünyadaki en organize ve düzenli bagajlarıyla Japon havaalanlarında karşılaşabilirsiniz. Çünkü görevliler uçak içerisine bagajları renklerine ve büyüklüklerine göre yerleştirmektedirler. Aynı zamanda yolcuların bagajlarını aldıkları bantta ise yolcular zorlanmasın diye bagajların tutacak yerleri aşağıya dönük şekilde durmaktadır. Bu nedenle dünyanın birçok havaalanında karşılaşılan bagaj kaybolma vakaları Japonya'da yok denecek kadar azdır. Umarız Japonya bu alışkanlığıyla tüm ülkelere örnek olur.

19. Sanal kız arkadaş :

 Teknoloji alanında dünyada çığır açan Japonya'da günlük hayata ilişkin her şeyin bir yansıması teknolojide bulunmaktadır. Bunlardan en ilginci de sanal kız arkadaştır. Sanal ortamda yaratılan kız arkadaşlar sayesinde erkekler gerçek bir sevgiliyle neler yapabiliyorlarsa onunla da yapmaya başlamışlardır. Mesela Japon erkekler sanal sevgililerine hediyeler alıyor, onlarla sohbet ediyor ve hatta onlarla evleniyorlar.

20. Bahşiş Bırakmak :

 Japonlara özgü bir diğer tuhaf alışkanlık ise bahşiş bırakmayı hoş karşılamamalarıdır. Türkiye'de ve diğer birçok ülkede dışarıda yenen bir akşam yemeğinden sonra garsonlara bahşiş bırakmak güzel bir davranış olarak görülmektedir. Hatta ülkemizdeki bazı restoranlarda bahşiş ücreti gelen hesaba eklenmektedir. Ancak Japonya'daki durum bundan oldukça farklı. Ülkemizdekinin aksine Japonya'da garsonlara bahşiş vermek mümkün değildir. Çünkü bahşiş bıraktığınız anda arkanızdan paranızı unuttunuz diyerek koşacak garsonları görebilirsiniz.

21. Hamburger Paketleri :

 Japonya'da kadınların halka açık yerlerde hamburger gibi yiyecekler yemesinin ayıp olduğunu biliyor muydunuz? Bu ilginç durumun nedeni ise Japon kadınların küçük bir ağız yapısına sahip olması ve hamburger yerken ağızlarını çok açtıklarında etraflarına kabalık yaptıklarını düşünmeleridir. Japonya'nın en büyük hamburger zincirlerinden birisi de bu problemi saptayarak hamburgerleri kadın müşterileri için resimdeki gibi paketlemeye başlamıştır. Böylece başkalarının yemek yiyen Japon kadınlarının ağızlarını görmeleri engellenmiştir.    

22. Ev Sahibinin Soyismi ve Binalar :

 Japonya'da adres bulmak oldukça zordur çünkü Japonya'da çoğu sokağın ismi yoktur ve bina numaraları yerine de binanın inşa edildiği yıl yazmaktadır. Bu yüzden Japonya'ya gittiğinizde evlerin girişlerinde ev sahiplerinin soyismini sıklıkla görebilirsiniz. Japonlar kendilerince bu zor adres bulma olayına böylesine ilginç bir çözüm bulmuşlar.
Peki Japonlar hakkında sizin bildiğiniz başka tuhaflıklar var mı? Bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.
Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
3
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds