Sakın Sokulmayın…! En Tehlikeli Ve Ölümcül Sonuçları Olan 10 Böcek


Sizi en çok hangi hayvan korkutuyor? Vahşi hayvanlar mı yoksa böcekler mi? Muhtemelen birçoğunuzun cevabı vahşi hayvanlardır. Ancak, çok sayıda böcek türü de en az vahşi hayvanlar kadar ölümcül olabilmektedir. Biz de bugün sizlere dünyanın en tehlikeli ve ölümcül böceklerinden bahsedeceğiz.

1. Mermi Karınca :

Mermi karıncası dünyanın en büyük karıncasıdır ve genellikle Nikaragua'nın ve Paraguay'ın yağmur ormanlarında yaşamaktadırlar. Soktuklarında insan vücudunda sanki silahla vurulmuş gibi bir acı hissine sebep oldukları için mermi karıncası ismini almışlardır. Herhangi bir eşek veya bal arısının yaşattığı acının tam 30 katını yaşatan mermi karıncalarının acısı ise tam bir gün boyunca sürüyormuş. Genellikle büyük ağaçların dibine yuva yapan mermi karıncaları avcı hayvanların yaklaştığını hissettiklerinde kötü koku bırakmakta, hala daha avcı yaklaşıyorsa bu sefer saldırıya geçmektedirler.

2. Bot Fly :

Botfly, larvalarını insan ve hayvanların deri altına bırakarak üreyen bir sinek türüdür. Genellikle tropikal bölgelerde yaşayan botfly'ın aynı zamanda Afrika ve Güney Amerika'da yaşayan çeşitli türleri mevcuttur. Botfly larvaları, derisine yerleştirildikleri hayvanın etiyle beslenip kocaman kurtçuklara dönüşene kadar kurbanlarını delik deşik ederler. Son olarak bu tehlikeli böcek türünün beyin yemekte üstlerine yoktur.

3. Pireler :

Pireler, insan, kuş, sürüngen, vahşi ve evcil hayvanların kanını emen dış parazitlerdir. Dünya genelinde 2000 farklı türe sahip olan pireler vücüut ağırlıklarının tam 15 katı kadar fazla kan emebilmektedirler. İnsan vücudunda pire ısırması kırmızı yumrulara neden olmakta ve genellikle bel, diz ve dirsek çevresini ısırmaktadırlar. Son olarak pire ısırığı çok kaşıntılı olup enfeksiyona yol açabilirler.

4. Ateş Karıncası :

Dünya genelinde toplam 285 farklı tür ateş karıncası bulunmaktadır. Genellikle büyük koloniler oluşturan ateş karıncaları küçük olmalarına karşın son derece agresiflerdir ve tüm karıncalar arasında en saldırgan türlerden biri olarak görülürler. Saldırı tehdidi karşısında kurbanlarına koordine bir şekilde saldırırlar ve tatlı ürünler ve protein açısından zengin diğer ürünleri bulmak için evleri istila ederler. Zehirleri ciddi cilt problemlerine neden olabilirken alerjik reaksiyonlarda görülebilmektedir.

5. Öpücük Böcekleri :

Öpücük Böceğinin ismi her ne kadar zararsız olabileceğini bize düşündürse de ısırığı ölümcül tehlikelere neden olabilmektedir. Gece boyunca kan emmek için dolaşan öpücük böcekleri insanları çoğunlukla uykusunda ısırmaktadır. İsimlerinin öpücük böceği olmasının sebebi ise insanları genelde dudak bölgelerinin etrafından ısırmalarıdır. Isırdıktan hemen sonra o bölgeye dışkısını bırakması ölümcül bir hastalık olan Chagas'a neden olmaktadır. Daha çok yoksulluğun fazla olduğu bölgelerde görülse de Avrupa ve Amerika'da da görülen bu hastalığın belirtileri ve sonrası;  göz kapaklarının şişmesi, ateş ve ağrı, sonrasında beslenme bozukluğu, kalp hastalıklarına ve hatta kalp yetmezliğine doğru sürmektedir.

6. Dev Japon Arısı :

Dünyadaki eşek arısı türleri arasındaki en büyük türlerden biri olan Dev Japon Arıları 5 cm büyüklüğe ulaşabiliyorlar. Diğer arılardan farklı olarak bu tehlikeli arılar bir canlıyı soktuktan sonra iğneleri vücutlarından ayrılmıyor. Bu da aynı canlıyı üst üste defalarca sokabilmeleri anlamına geliyor. Dev Japon arısının zehri kalbinizin durmasına yol açabilir ve hatta organ yetmezliğine neden olarak sizi öldürebilir. Oldukça agresif ve saldırgan bir yapıya sahip olan Dev Japon Arılarına genellikle Doğu Asya'da rastlanıyor.

7. Çeçe Sineği :

Uyku hastalığına sebep olan paraziti taşıyan Çeçe Sineği Orta ve Batı Afrika'da ırmak kenarlarında yaşamaktadır. Normal  bir sineğe göre biraz daha iri yapılı, seyrek ve sert tüylü olan bu sineğin boyutları 6-16mm arasında değişmektedir. Kahverenginin değişik tonlarında olabilen bu sineğin ortalama ömrü 1-3 ay kadardır.  Bu sineğin ısırması sonucunda uyku hastalığına yakalanan kişiler tedavi edilmezse hayatlarını kaybedebilirler.

8. Katil Arılar :

 Afrikalı Bal Arıları olarak da bilinen bu arı türü yuvalarını ve bölgelerini korumak için sürü halinde saldırırlar. Sürü halinde saldırdıkları ve aynı anda iğnelerini batırdıkları için diğer arılardan daha zehirli olmamalarına rağmen ölümcül olabilmektedirler. Genellikle insan yüzünü ve gözünü hedef alan Katil Arılar kurbanlarını 1,5 km uzaklıktan bile takip edebilirler.

9. Sürücü Karıncalar :

Dünyanın en kalabalık sürüsüne sahip olan Sürücü Karıncıların bir kolonisinde yaklaşık 22 milyon karınca bulunmaktadır. Böcek dünyasının en yırtıcı üyeleri olan Sürücü Karıncalar filleri bile korkutup kaçırmaktadırlar.  Son derece organize hareket eden koloniler av bulmak için her türlü engeli aşabilir. Kendi bedenleriyle kurdukları köprü ve rampa benzeri yapılarla karşılarına çıkan su ve tümsekleri kolaylıkla geçebilirler. Kıskaçlarından salgılanan toksik sıvı sadece avlarına değil; ısırdıklarında insan ve hayvanlara da zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Karınca dünyasının en güçlü kıskaçlarına sahip olan sürücü karıncalar en sert yiyecekleri kolaylıkla parçalayabilirler.

10. Sivrisinek :

Yaz aylarının en büyük düşmanları olan sivrisinekler çok tehlikeli ve ölümcüldürler.  Aslında ısırığı acı verici olmasa da taşıyıcı sivrisineklerin bir ısırığı buluşıcı hastalıklara sebep olan Batı Nil virüsü, Deng humması ve sıtma yaymaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünyada her yıl 500 milyon insan sivrisineklerin bulaştırdığı sıtma hastalığına yakalanmaktadır ve yine aynı rapora göre her yıl 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
23
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
5
Üzücü
Trend Trend
5
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds