Vücudumuzun En İşlevsiz ve Gelecekte Ortadan Kaybolması Beklenen 10 Yeri


Vücudumuz yüzlerce parçanın bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Ancak tüm bu parçalar vücudumuz için gerekli değildir. Darwin’de vücudumuzda birçok bölgenin kullanışsız olduğundan bahsetmiştir. Bu videomuzda Darwin’in vücudumuzda kullanışsız olduğunu söylediği bölgelerden bahsediyor olacağım.

1- Vücut Tüyleri

1-26

Bir insan vücudunun birçok yerinde tüyler bulunmaktadır. Bunların bazıları birçok görevi yerine getirirken bazıları oldukça işlevsizdir. Mesela kaşlarımız gözlerimize ter gelmesini engellemektedir. Aynı zamanda erkeklerin sakalları karşı cinsi cezbetmek için önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bunların haricinde diğer tüylerin önemli bir görevleri bulunmamaktadır.

2- Paranazal Sinüzler

2-22

Kimse bu sinüslerin vücudumuzda hangi işlevi yerine getirdiğini bilmiyor. Belki de tek işlevi kafamızı daha aydınlık yapmasıdır.

3- Dışarıdaki Kulak Kasları

3-25

Tavşan ve köpek gibi hayvanlar kulak kasları sayesinde bağımsız bir şekilde kulaklarını oynatabilmektedirler. Bizde bu kaslara sahip olmamıza rağmen sadece çok az sayıda insan kulaklarını oynatabilmektedir. Bu da bu kasların hiçbir amaçlarının ve görevlerinin olmadığını bize göstermektedir.

4- Yirmi Yaş Dişleri

4-23

İlk çağlarda insanlar hayatta kalabilmek için bol bol ot yemekteydiler ve ot çiğnemek için de 20 yaş dişleri oldukça önemliydi. Ancak günümüzde dünya nüfusunun sadece %5'i sağlıklı dişlere sahiptir ve aynı zamanda eskiye nazaran 20lik dişlere ihtiyaç kalmamıştır. Bu sebeple 20lik dişlerden kurtulmak için doktorlara verdiğimiz paralardan ve bu işlevsiz 20lik dişlerden sonsuza kadar kurtulmalıyız.

5- Boyun Kemiği

5-22

İnsanlara sürüngen çağdan kalma servikal kaburga kümesi hâlâ nüfusun % 1'inde görülmektedir. Bazı insanlar yalnızca sol veya sağ tarafında, bazıları ise iki tarafında da bu kemiğe birden sahiptir. Vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi bu kemik bir de vücutta sinir ve arter problemlerine neden olmaktadırlar.

6- Palmaris Kası

6-21

Bu uzun ve ince kas el bileğinden başlayarak kol boyunca uzayıp gitmektedir. Günümüzde dünya nüfusunun %11'lik kısmında bu kas bulunmamaktadır. Eğer dövüş sporlarıyla veya dağcılıkla ilgilenmiyorsanız bu kasa hayatınız boyunca ihtiyaç duymazsınız.

7- Erkek Göğüs Uçları

7-19

Anne karnında cenin gelişmesinin ilk evrelerinde, bebekler cinsiyetsizdir ve bu sebeple hem kadınlar da hem de erkeklerde meme uçları oluşmaktadır. Ancak kadınlarda birçok işlevi yerine getiren göğüs uçları erkekler süt üretmedikleri için onlarda tamamen işlevsizdir.

8- Arrector Pili Kası

8-20

Bu küçük kaslar hayvanlarda izole olmaları için kürklerini şişirmelerine veya başkalarına gözdağı vermelerine izin vermektedir. Ancak aynı kaslar insanlarda da bulunmasına rağmen tamamen işlevsizdir. Çünkü zaman içerisinde insanlar tüylerini kaybetmişlerdir ve bu kaslar işlevsizleşmiştir.

9- Apandis

9-16

Bir diğer işlevsiz ve önemsiz vücut bölgemiz apandistirBu bölge iltihaplandığı zaman kişilere dayanılmaz ağrılar vermektedir hatta patlaması durumda ise hayati tehlike yaşatmaktadır. Kalın bağırsakla ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan apandist açıkcası vücudumuza yarardan çok zarar vermektedir.

10- Ayak Parmakları

10-17

Hiç ayak parmaklarınızın olmadığı bir hayat düşünüyor musunuz? Bilim insanlarına göre insanlar yürümek ve dengelerini sağlamak için ayak parmakları yerine ayaklarının orta hattını kullanmaya başlamışlardır. Ve araştırmalar aynı zamanda denge merkezimizin içe doğru ilerlediğini göstermektedir. Bu da, insanların dengelerini sağlamak için ilerleyen günlerde ayak parmaklarına ihtiyaçlarının olmayacağını göstermektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Harika Harika
10
Harika
Üzücü Üzücü
3
Üzücü
Trend Trend
4
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals