Yakalanmış 20 Gerçek Pokemon Türü


Bir döneme damgasını vurmuş çizgi dizi Pokemon’u muhtemelen birçoğunuz izlemişsinizdir. Japonca’da ‘Cep Canavarları’ anlamına gelen Pokemon ve karakterleri renkli fantastik tasarımlarıyla dünya çapında ünlüdürler. Peki bu Pokemonların gerçek hayatta var olduğunu ve Pokemon tasarımcılarının bunlardan ilham aldığını biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayırsa gelin vakit kaybetmeden gerçek hayatta yakalanmış Pokemon türlerine yakından bakalım.

1. Caterpie :

 Ashe'in yakaladığı ilk Pokemon olma özelliğine sahip Caterpie'ye ilk baktığınızda rahatlıkla bir tırtıla benzediğini fark edebilirsiniz. Ancak o her yerde gördüğümüz tırtıllardan birine benzemiyor. Caterpie, gerçekte kelebeğe dönüşebilen Kaplan kırlangıçkuyruklusu isimli tırtıl türünden ilham alınarak oluşturulmuş. Orijinal tırtılın üzerindeki daire şeklindeki ayrıntıları Caterpie'nin üzerinde de görebilirsiniz. Aynı zamanda tırtılın burnunun hemen üzerinden yükselen kırmızı anten, Caterpie'nin de burnunun üzerinde bulunmakta. Peki sizce Caterpie, orijinaline benzemiş mi?

2. Pikachu :

Pikachu Pokemonun en çok tanınan ve oyunun markalaşmış Pokemonlarından birisidir. Ashe'in baş pokemonu olan Pikachu sevimliliği ile herkes tarafından tanınıyor. Pikachu'yu kediye benzeten de var fareye benzetende. Fakat bu sevimli yaratığın ilham kaynağının adı Pika faresi. Asya'daki bazı dağlarda bulunan ve 23 çeşit türü olan bu hayvan genelde Çin ve Tibet çevrelerinde görünmekte. Doğada çok nadir rastlanılan pika faresinin dünyada 1000 taneden daha az olduğu düşünülmekte.

3. Charmander :

Pokemon'un en popüler karakterlerinden biri olan Charmander'de sıra. Charmender'in kuyruğunun ucunda yanan alev, duygularının bir göstergesidir. Mesela Charmander eğleniyorken, ateşte titreme olur. Eğer Pokémon öfkelenirse, alev şiddetle yanar. Yine adından anlaşılacağı gibi, adını Japonya'da bulunan sevimsiz bir semender türünden almaktadır. Ayrıca bu sevimli Pokemon, evrim geçirdikçe bir ejderhaya dönüşmektedir.

4. Squirtle :

Yine bir diğer popüler Pokemon karakterindeyiz. Squirtle'ın belirgin bir kabuğu bulunmaktadır ve Squirtle’ın kabuğu sadece koruma için kullanılmaz. Dairesel kabuğu ve kabuğunun yüzeyindeki oluklar su direncinin azalmasına yardımcı olur ve bu Pokémon’un daha yüksek hızlarda yüzebilmesini sağlar. Peki ama sizce bu sevimli pokemon karakteri hangi hayvana benziyor? Tabii ki de su kaplumbağasına benziyor. Ayrıca İngilizcedeki squirrel yani sincap ve turtle yani kaplumbağa kelimelerinin karşımı olan Squirtle'ın sincaba benzeyen tek özelliği kuyruğu. Evrim geçirdikçe sincap kulaklarına da sahip oluyor.

5. Gyarados :

Sıradaki Pokemon karakteri Gyarados aslında Magikarp'ın evrimleşmiş hali. Magikarp, Gyarados’a evrimleştiğinde, beyin hücreleri yapısal bir dönüşüme uğruyor. Bu Pokémon’un çılgınca şiddetli mizacına bu dönüşümün sebep olduğu söyleniyor. Gyarados listemizdeki diğer karakterlerden farklı olarak bir hayvandan değil efsanevi bir yaratık olan ejderhadan ilham alınarak tasarlanmış. Sizce de Gyarados bir ejderhaya benzemiyor mu?

6. Sandslash :

Sandslah, sırtında kahverengi sivri tüyleri olan uzun, sarı memeli bir yaratıktır. En dikkat çekici özelliklerinden birisi ise kazmak ve savaşmak için kullandığı büyük pençeleridir. Ayrıca kendini korumak için top haline gelmek gibi bir özelliği vardır. Sandslash oldukça harika görünüyor olsa da, gerçek hayattaki benzeri daha az etkileyici. Sandslah doğanın en ilginç hayvanlarından biri olan Pangolinden ilham alınarak tasarlanmış. Dışardan görünüşü çam kozalağına benzeyen Pangolinler gerçek pullarla kaplı tek memelilerdir.

7. Bulbasaur :

Bulbasaur çim ve zehir Pokemonudur. Ayrıca Bulbasaur pokemonun baş kahramanlarından biri olarak bilinir. Bir sürüngendir ve doğrudan kurbağadan ilham alınmıştır. Vücudu bir kurbağanın vücuduna tamamiyle benzemektedir ve sırtında bir soğan taşır. Bulbasaur'un sevimli hali ve bağırışları onu tüm dünya tarafından bilinen ve sevilen bir Pokemon yapmıştır.

8. Drowzee :

 Gizemli görünüşüyle dikkat çeken Drowsy için Baku isimli bir hayvandan ilham alındığını duymuş muydunuz? Baku kelimesinin Japoncada iki anlamı bulunmaktadır. Birincisi Malezya Tapir'i yani vejeteryan bir domuz. Diğeri ise efsanevi bir Japon yaratığı. Dışarıdan çok korkutucu gözüken bu hayvan aslında gerçekten sevimli bir tür ve zamanının çoğunu genelde uyumakla geçiriyor. İki renkli tapirin ilham verdiği Pokemon olan Drowzee sizce de orijinaline çok benzemiyor mu?

9. Pidgey :

Pidgey’in son derece net bir yön kestirme yeteneği vardır. Alışık olduğu çevresinden ne kadar uzaklaştırılırsa uzaklaştırılsın, hatasız bir şekilde evine, yuvasına dönebilir. Peki ama bu özellikler ve Pidgey size bir yerlerden tanıdık gelmiyor mu? Eğer Pidgey'in özelliklerinden bahsederken sizin de aklınıza güvercinler geldiyse tebrikler doğru tahmin ettiniz. Çünkü Pidgey gerçek bir güvercin baz alınarak birebir tasarlanmış.

10. Miltank :

Peki Miltank adındaki bu Pokemon neyden ilham alınarak tasarlanmış? Eğer cevabınız inekse tebrikler doğru bildiniz. Miltank aslında Pokemon karakterleri arasında en az yaratıcılığa sahip Pokemondur. Cyndaquil'i emzirdiği bu sahne eminiz birçok Pokemon izleyicisinin hafızasındadır.

11. Emolga :

Emolga oyundaki en güzel Pokemonlardan birisi. Kendisi uçan bir elektrik Pokemonu ve bu Pokemon gelişmiyor. Ayrıca hangi Pokemondan geldiği de bilinmiyor. Peki sizce Emolga gerçek hayattaki hangi hayvandan ilham alınarak tasarlanmış olabilir? Emolga'nın ilham alındığı hayvan uçan sincap. Her ikiside havada belli bir süre uçabiliyor ve kanatları ile kuyrukları birbirine oldukça benziyor. Japonya ve Avrupa'da yaşayan bu ilginç sincap türü diğer sincaplar gibi zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirmekten hoşlanmaktadırlar. Ön ve arka ayakları arasındaki tüylerle kaplı zar ya da perdemsi yapı sayesinde uçabilen bu sevimli hayvanların aslında uçtuğunu pek söyleyemeyiz. Uçmak yerine havada 100 metreye kadar süzülmektedirler. Bu özellikleri sayesinde bir ağaçtan diğerine kolaylıkla uçabilmektedirler.

12. Vileplume :

 Vileplume’un zehirli polenleri berbat alerji ataklarını tetiklemektedir. Bu yüzden ne kadar güzel olurlarsa olsunlar asla ormandaki herhangi bir ilgi çekici çiçeğe yaklaşmamak daha mantıklıdır. Şaşırtıcı bir şekilde Vileplume yaratıcı bir tasarımcının hayal ürünü değildir. O da tıpkı videomuzdaki diğer Pokemonlar gibi doğadan esinlenilerek tasarlanmış. Bu Pokemon'a da adını veren, dünyanın en büyük çiçeğine sahip olan Rafflesia bitkisidir. Ceset çiçeği olarak da bilinen bu sıra dışı çiçek sadece bir hafta çiçek açıyor ve ikinci hafta hayatını kaybediyor. Sumatra ve Borneo gibi bölgelerde yetişen çiçeğe ceset çiçeği denilmesinin nedeni ise çürümüş etin kokusuna benzer kokmasıdır.

13. Magikarp :

Magikarp ise bir su pokemonu. 120 yıla kadar yaşayabilen bu balık, tüm dünyadaki en uzun yaşama sahip canlılar arasında. Magikarp'ın ilham alındığı balık ise sarı kaya balığıdır. Fotoğrafa baktığınızda da Magikarp'ın bu balığa ne kadar benzediğini görebilirsiniz. Fakat bir gerçek var ki sarı kaya balığı Magikarp'tan daha fazla sert ve hırçın.

14. Venusaur :

 Venusaur'un belirgin özelliklerden biri kırmızı gözleri ve tepesinde bulunan büyük çiceğidir. Bir çimen ve zehir Pokemonu olan Venusaur aslında Bulbasaur'un evrimleşmiş halidir ve bir kurbağaya benzer. Venusaur'un tepesindeki çicek ise dünyanın en büyük çiceği olan Rafflesia arnoldii çiceğinden ilham alınmıştır. Dünyanın en büyük çiceği olan bu çiçek inanılmaz derecede kötü kokar ve yanına yaklaşmak neredeyse imkansızdır.

15. Victreebel :

 Victreebel ağzı asitle dolu bir zehir pokemonudur. Bu Pokemon'un bir bitki olduğu zaten çok açık. Victreebel'in ilham alındığı canlı ise Suibriğigillerdir. İkisi arasındaki benzerlik ilk bakışta kolayca gözükmektedir ve bu bitki genelde uzak doğuda özellikle Filipinler'de bulunur. Ülkemizde ise suibriği bitkisi doğada kendi kendine yetişmemektedir.

16. Luvdisc :

 Sırada kalp şekline benzeyen bir su pokemonu olan Luvdisc var. Peki sizce bu pokemon sürekli öpüşmeye hazır halde dolaşan öpücük balıklarına benzemiyor mu? Çok benziyorlar çünkü bu sıra dışı balıklardan ilham alınarak tasarlanmışlar. Fakat bu balıklar karşılıklı öpüşürse bunu aşk veya sevgi yüzünden yapmazlar. Bu onların kavga ettiği anlamına gelir. Luvdisc'de bu balıklara benzer şekilde çok tatlı dursa da eğer ona dokunan bir şey olursa kendisini çok iyi bir şekilde savunur.

17. Krookodile :

Sıradaki Pokemon karakterinin ilham alındığı hayvanı tahmin etmek aslında hiç de zor değil. İsminden de anlaşılacağı üzere Krookodile, ingilizcesi Crocodile olan timsahtan ilham alınarak tasarlanmış. Ancak küçük bir farkla. Çünkü Krookodile, Hint Gavyali türü göz önüne alınarak tasarlanmış. Hindistan, Bangladeş, Butan, Nepal, Pakistan ve Myanmar'da sıkça görülen bu timsah türü ağız yapısıyla diğerlerinden ayrılmaktadır. Peki siz Krookodile'i Hint Gavyali'ne benzettiniz mi?

18. Zigzagoon :

Evet bu 3. nesil Pokemon karakteri ilk bakışta bir rakuna benziyor ama birkaç saniye daha Zigzagoon'a bakın. Zigzagoon, kürkünde zikzak desenleri olan ve gözlerinde siyah maske bulunan meraklı bir yaratıktır. Aslında karakter bir rakuna çok benziyor fakat kürkündeki zikzak desenlerin olması, Pokemon yaratıcılarının farklı bir hayvandan esinlendiğini gösteriyor. Bu hayvan ise Doğu Asya'ya özgü olan Rakun köpeği. Evet biraz rakuna benziyor haklısınız. Fakat üzerindeki renkler, Pokemon karakterine ilham veren hayvanın o olduğunu kanıtlıyor. İlginç şekilde bu hayvan bazı ülkelerde potansiyel bir istilacı olarak görülüyor ve bu da Pokemın dünyasında neden bu kadar çok Zigzagoon olduğunu açıklıyor.

19. Poliwag :

 Poliwag karakteri de Pokemonun gerçek hayattan esinlendiğine dair güzel bir örnek. Poliwag büyük başlı bir su pokemonu ve ilham kaynağı yarı saydam olan Tadpoles canlısı. İkisinin başlıca ortak özelliği görünüşleri itibari ile ortalarında bulunan bu girdap şekil. Çizgi filmdeki Poliwag gerçek hayattakinden sadece biraz daha şirin ve ayrıca yarı saydam olan Tadpoles canlısı ile Poliwag'ın birçok benzer noktası daha bulunmakta.

20. Snorlax :

 Snorlax’ın sıradan bir günü yemekten ve uykudan başka bir şey içermiyor. Snorlax, o kadar uysal bir Pokémon’dur ki, geniş göbeğini oyun alanı olarak kullanan çocuklar vardır. Peki ama Snorlax neyden ilham alınarak tasarlanmış? Diğerlerinden farklı olarak Snorlax bir hayvandan ilham alınarak tasarlanmamış. Birçok kişiye göre o uykucu bir ayı olsa da, Snorlax aslında ilk Sanskrit destanı olarak bilinen Ramayana'daki önemli bir karakter olan Kumbhakarna'ya çok benziyor. Kumbhakarna da tıpkı Snorlax gibi uzun uykuları ve kilolarıyla biliniyor.
Peki yazımızda bahsettiğimiz Pokemon karakterleri ve ilham aldıkları hayvanlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce hangi Pokemon daha çok benziyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds