Yanınızda Kimse Yokken İzleyin – Dubai Otel Turizminin İnanılmaz Gerçekleri


Lüks gökdelenler, tonlarca altın ve pahalı arabalarıyla Dubai, bir yılda 20 milyona yakın turisti ağırlamaktadır. Altın tuvaletler, nefes kesen lüks havuzlar  ve lüks yemekler Dubai’yi diğer şehirlerden ayıran özelliklerden sadece bir kaçıdır. Fakat Dubai’de yaşanan her şey dışarıdan bakıldığı kadar güzel değil. Zenginliğin gölgesi altında gizlenen Dubai, ırkçılıktan, köleliğe, kölelikten fuhuşa bir çok yasadışı gerçeği içerisinde barındırıyor. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen lüks oteller senede milyonlarca turist ağırlamaya devam ediyor. Biz de bu yazımızda size Dubai’nin 13 yasadışı gerçeğini ve lüks oteller hakkında gizlenmiş bilgilerini anlatacağız.

1. İşçiler:

 Dubai dünyanın en gelişen şehirlerinden bir tanesidir. Siz bu videoyu izlerken bile şu an Dubai'de yeni gökdelenler inşa ediliyor. Bu durumu farkeden iş dünyası ise, Dubai'de yaptıkları yatırımları giderek arttırıyorlar. Yatırımlar artınca şehirdeki iş gücüne olan ihtiyaç yükseliyor. Bu iş gücünü sağlamak için fakir ülkelerden insanlar işçi olarak bu büyük şehre büyük umutlar ile geliyorlar. İş adamları ve yatırımcılar,yaptırdıkları gökdelenler ve iş merkezleri sayesinde paralarını kazanırken, bu işlerde çalışan işçiler düşük ücretlere çok zor koşullarda çalışıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından saklanmaya çalışılan bu gerçek, aynı zamanda bir çok ülkenin tepkisini çekmektedir. Bu ülkede inşaatlarda çalışan işçiler günde 14 saat 40 derenin üzerindeki sıcaklığa maruz kalarak çalışmaktadır. Turistlerin 5 dakikadan fazla güneş'te durmamalarını tavsiye eden ancak işçileri 14 saat çalıştıran hükümet sizce de çok acımasız değil mi?

2. Yasaklar:

 İnternet'te yaptığınız aramalarda karşılaştığınız resimler size Dubai'yi çok modern bir şehir olarak göstermiş olabilir. Fakat gerçekte Dubai'ye giderseniz olayların böyle olmadığını görebilirsiniz. Çünkü bu şehirde çiftlerin el ele tutuşması bile yasaklanmıştır. Buraya gelen turistlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan olan bu kuralda, alışkanlıkla el ele tutuşan ve öpüşen çiftler hapse atılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Aynı zamanda evli olmadan cinsel ilişkiye girmek Birleşik Arap Emirliklerindeki en büyük suçlardan bir tanesidir. Ancak gizli çalışan oteller ve evler bu kuralı açıkça çiğnemektedir.

3. İnsan Ticareti:

 Dubai'de alkol, uyuşturucu ve seks söz konusu olduğunda yasalar son derece katıdır. Gündüz saatlerinde kadınların hepsinin başlarını kapatması zorunlu iken, geceleri bu durum tam tersine dönmektedir. Dünya'nın en eski mesleği olan fuhuş, Dubai'de her geçen gün artmaktadır. Dubai'de günümüzde 30.000'den fazla seks işçisinin çalıştığı tahmin edilmekte. Dubai'deki en büyük sorunlardan bir tanesi ise büyük işletmelerin fuhuşa destek vermesi ve teşvik etmesidir. Bu yolla büyük paralar kazanan yasadışı çeteler Dubai'nin en karanlık yüzlerinden bir tanesini oluşturular. Bu durumla ilgili en kötü şey ise, İslam Devleti olduğunu iddia eden Birleşik Arap Emirlikleri'nin fuhuşu açıkça desteklemesidir.

4. İsraflar:

Coğrafya olarak çölde bulunan Dubai, su kaynaklarını dışarıdan ithal etmek zorundadır. Büyük zenginliğe sahip olan Dubai, içme suyunu karşılayacak parayı kolaylıkla bulsa da yaptıkları su israfıyla, dünyaya büyük zararlar vermektedir. Örneğin, Dubai'nin merkezlerinde bulunan bir golf sahası, çimlerini sulamak için günde 15,000,000 litre su kullanmaktadır. Dünya'nın büyük bir kısmı susulukla mücadele ederken, Müslüman bir ülkenin sadece bir golf sahasına 15,000,000 litre su harcaması kabul edilemez bir rakamdır. Her ne kadar çevreden tepkiler gelse de milyonlar kazandıran lüks alanların sulanmasına Prensler hiç bir zaman karşı çıkmıyorlar.

5. Petrol :

Birleşik Arap Emirlikleri prensleri için çölde bulunan Dubai'yi, dünyanın en zengin şehirlerinden bir tanesine çevirmek petrol sayesinde oldukça kolaydır. Arap yarımadasının bu kadar zenginleşmesini sağlayan petrolün güç geçtikçe kaynakları azalmaktadır. Hali hazırda 30 yıla tükenmesi beklenen petrol yerine bir çok ülke yeni kaynak arayışına girmeye başlamıştır. Peki bu durumda Dubai ne olacak? Petrol kaynaklarının tükenmesi ile birlikte Dubai büyük bir düşüş içine girmeye başlayacak, şu an harcanan gereksiz paraların ve israflarn acısını ise gelecek nesillerdeki insanlar yaşayacak.

6.Irkçılık:

 Irkçılıkla büyük mücadele verilen bir dönemde yaşamaktayız. Bu mücadelede karşımıza çıkan en büyük engellerden bir tanesi de Dubai'de büyüyen büyük ırkçılık akımlarıdır. Vahşi kurallara sahip olan bu şehirde, pasaportunuz ne kadar değerli ise o kadar göz önünde tutulmaktasınız. Eğer fakir bir ülkenin vatandaşıysanız size karşı bakış açısı oldukça değişmekte. Bu ülkede çalışan amerikalılar ve avrupalılar, fakir ülkeden gelenlere  oranla 3 kat daha fazla maaş almaktadırlar. Bir çok ülkede maaş eşitsizliği yasal bir suç iken Birleşik Arap Emirliklerinde bu durum açıkça görmezden gelinmektedir.

7. Köleler:

 Dubai dışarıdan bakıldığında gelişmiş bir ülke olarak görülürken, bu gizemli şehrin derinlerine indiğinizde bir çok karanlık hikaye ile karşılaşmak mümkündür. Bu karanlık hikayelerden en acımasızı ise 21. yüzyılda devam eden köleliktir. Bu ülkeye gelen Hindistanlı, Pakistanlı ve Çinli işçiler parasız olarak uzun saatler boyunca çalışmaya zorlanmaktalar. Bu duruma karşı çıkan işçilerin pasaportları ele geçirildiği için kendi ülkeşerine geri dönme imkanı bulamamaktadırlar.

8. Kirlilik:

 Dubai,köleleştirilmiş işgcücü yardımı ile hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, şantiyelerin ve bu şantiyelerin kimyasal atıkları da artmaktadır. Bununla birlikte, artık su arıtma tesisleri bu hıza ayak uyduramayarak, kimyasalların arındırılmasında sınıfta kalamaktadır. Yakın zamanda arıtma tesislerinin eksik olması nedeyile, bir çok işletme kimyasal atıklarını , arıtma tesisletleri yerine doğaya atmaya başlamıştır. Bu acımasız durum karşısında hükümet ise sadece sessiz kalmayı tercih etmiştir.

9. Arabalar:

 Dubai'deki lüks arabalar dünyadaki bir çok insanı kıskandırmaktadır. Hız meraklısı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi olan Dubai, en nadir arabaları görebileceğiniz ülkelerin en tepesinde yer almaktadır. Peki siz bu lüks arabaların yarattığı olumsuz koşullardan haberdar mısınız? Bu şehri ziyaret eden insanların bir çoğu Dubai'nin araba kullanmak içn en kötü yerlerden bir olduğunu belirtmektedirler. Bu şehirdeki sürücüler, kurallara uymadıkları ve güvenlik konusunda yetersiz oldukları için bir çok kazaya neden olmaktadırlar.  Altlarında 500 bin dolarlık Lamborghini bulunan bu insanlar hız sınırlarını dikkate almayarak her yıl  bir çok insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadırlar.

10. Hukuk:

 Dubai'de lüks arabalar, partiler ve zengin insanlar olduğu kadar, kimseyi rahatsız ettmeyen bir çok talihsiz insan da vardır. Pek çok insan daha iyi bir hayat umudu ile bu ülkeye gelmiş ve sonunda hayal kırıklığı yaşamıştır. Dubai'de yasaların çok acımasız olması nedeniyle, borçlarını ödeyemeyen fakir insanlar çok kısa bir süre  içerisinde hapse atılmaktadırlar. Bunun yanı sıra sokaklarda uyuyan evsizler, hükümetten yardım bekleseler de hiçbir zaman buna karşılık bulamamışlardır.

11. Vahşi Hayvanlar:

Dubai'deki zengin tabakadaki insanlar zenginliklerini göstermek için birbirinden ilginç yollara başvurmaktadırlar. Altından arabalar, hazuvlara saçılan paralar ve evcilleştirilmiş vahşi hayvanlar. Köpeklerden ve kedilerden sıkılan Dubai'nin zengin çocuklarının  yeni oyuncakları artık kaplanlar, leoparlar ve aslanlar olmuştur.  Gösteriş için satılan bu hayvanlar, doğal yaşamlarından koparılarak kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Aldıkları bu hayvanlardan bir müddet sonra sıkılan zenginler bu hayvanları daha sonra acımasızca sokağa terkediyorlar.

12. Özgürlük:

 Dubai ifade özgürlüğü açısından dünyanın en kötü ülkelerinden bir tanesidir. Hükümete karşı yapılan her konuşma ve davranışın sonu hapisle ve acımasız ceza ile sonuçlanmaktadır. Bu ükede hükümet hakkında olumsuz bir konuşma yaptıysanız, Dubai gizli servisinden bir telefon hızla size ulaşır ve size iki seçenek sunar, ya susmak ya da sahip olduğun her şeyi kaybederek ülkeyi terk etmektir. Bunun için bu ülkeye çalışmaya giden yabancıların hiç biri Dubai hakkında en kötü bir cümle bile kurmazlar.

13. Otel Turizmi:

 Dubai; Londra, paris ve bankonk'un ardından dünyada en çok ziyaret edilen 4. şehir olma ünvanına sahiptir. Yapılan tahminlere göre 2020 yılında Dubai'yi 20 milyondan fazla insanın ziyaret etmesi bekleniyor. Dubai'yi ziyaret eden insanlar günlük ortalama 5 bin tl'den fazla harcamaktadırlar. Bu kadar para harcanmasının en büyük nedeni ise ultra lüks ve pahalı otellerdir. Bu otellerin en başında ise bildiğiniz gibi '' Burj Al Arab'' yer almaktadır. Yelken şeklindeki 7 yıldızlı otelin yapımı için harcanan toplam maliyet 1,6 milyar dolardan daha fazladır. Bu otel aynı zamanda 22 ayar altın yaprağı kullanılarak yapılan dünyanın en büyük avlusuna da ev sahpliği yapmaktadır. 202 lüks dubleks süit'e sahip olan Otel'in ortalama bir odasının fiyatı ise 3000 dolardan başlamaktadır. Otelin en pahalı odası olan kral süitinde bir gece kalmanın bedeli ise 18 bin dolardır.

Petrolün getirdiği zenginlikle lüks yaşam süren bu müslüman ülke'nin karanlık taraflarını sizin için değerlendirdik. Peki yakın zamanda petrolü tükenecek olan Dubai'yi ne gibi zorluklar beklemekte? Siz hali hazırda petrol bolluğunda iken ultra lüks yaşayan bu arap ülkesinde bir gece geçirmek ister miydiniz? Cevaplarınızı bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
3
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
7
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds