100 Yıllar Boyunca Cevaplanmayı Bekleyen Soruların Sizler İçin Cevaplarını Bulduk


İnsanlık 2.5 milyon yılı aşkın süredir dünya üzerinde yaşamakta ve bu süreç içerisinde cevaplanmamış sayısız olay yaşamışlardır. Örneğin; insan bedeni 100 yıl boyunca dondurulursa tekrardan dirilebilir mi? Uzaydan dünyaya dönen astronotlar ne hissediyorlar veya neden eski fotoğraflardaki insanlar hasta gibi görünüyor? Yıllardır insanlığın akıllarında bulunan bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını sizler için bu listede cevaplamaya çalıştık. Eğer hazırsanız, hep merak ettiğiniz o zor soruların cevaplarını öğrenmeye geçelim.

1. Bir insanı 100 yıl boyunca dondurursanız, o insanı tekrardan diriltebilir misiniz?

1.gif

Birçok bilim kurgu filmlerinde geçen insan bedenini dondurup, yıllar sonra açarak yeniden yaşamına devam etme fikri birçok kişiye saçma gelse de 18. yüzyıldan itibaren bu fikir üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Hatta 1967 yılında bir kişi kendini dondurmuştur. Bu ilk adımın ardından ise şu ana kadar Amerika ve Rusya'da 300 kişi bilim insanları tarafından kendilerini dondurarak gelecekte uyandırılmayı beklemektedirler. Her ne kadar bu alanda bilimsel birçok araştırma yapılsa da Kriyoprezervasyon ya da dondurarak saklama işlemi içerisinde birçok bilinmeyeni saklamaktadır. Örneğin; kalp durduktan hemen sonra henüz hücreler ölmeden yapılan dondurulma işleminde kan hücreleri kristalleşmekte ve yıllar sonra buzlar çözüldüğünde ise kandaki kristallerin çözülerek iç kanamaya sebep olma gibi ölümcül sonuçları da bulunmaktadır. Bu problem üzerinde çalışan bilim insanları belki ilerleyen yıllar içerisinde bu sorunu çözüp gerçekten insanları 100 yılları aşkın süre boyunca uyutup sonra tekrardan diriltebilirler. Peki siz bunun mümkün olabileceğini düşünüyor musunuz?

2. Gömlek düğmeleri neden kadınlarda ve erkeklerde farklı yerdedir?

Yıllar içerisinde tam olarak cevaplanmamış  bir diğer soru ise kadın ve erkek gömleklerindeki düğmelerin farklı yerlerde olmasıdır. Kadın gömleklerinde sol tarafta olan düğmeler erkek gömleklerinde ise sağ tarafta yer almasının aslında birçok sebebi bulunmaktadır. İlk sebep erkek ve kadın gömleklerini ayırt etmek iken diğer sebep ise 13. yüzyıla dayanmaktadır. O yıllarda sadece zengin kadınların sahip olduğu düğmeler giyinmelerine yardımcı olan kişiler tarafından iliklenmekteydi. Ve dünya nüfusunun çoğunluğunun sağlak olduğunu düşünürsek kadın gömleklerinde düğmeler bu sebeple sol tarafa dikilmekteydi. Erkekler ise kendi kendilerine giyindikleri için gömleklerindeki düğmeler sağ tarafta yer almaktaydı.

3. Dünyaya iniş yaptıklarında astronotlar ne hissederler?

3-3.gif

Günümüzde teknoloji ve bilim her ne kadar ilerlemiş olsa da uzaya gitmek içerisinde birçok bilinmeyeni ve tehlikeyi barındırmaktadır. Bunlardan en bilinen ve sık karşılanı ise uzaydan dünyaya dönen astronotların yaşadıklarıdır. Dünya ile uzay arasındaki yer çekimi farkından ve g kuvvetine maruz kaldıklarından dolayı astronotlar uzay araçlarından çok dikkatli bir şekilde çıkarılmak durumundadırlar. Çünkü uzayda kaldıkları süre boyunca kalsiyum eksikliği yaşayan astronotların kemikleri çok kırılganlaşmakta ve ayrıca yer çekim farkından dolayı da yürümekte, hareket etmekte epey zorlanmaktadırlar.

4. Balıklar konuşur mu?

4-2.gif

Sizce balıklar konuşur mu? Bu zor sorunun cevabını bulmak isteyen bilim insanları su altına dinleme cihazı koymuşlar ve okyanusun derinliklerinde duydukları sesler karşısında şaşkınlık yaşamışlardır. Okyanusun derinliklerinde duyduğu sesler sonucunda açıklama yapan bir bilim insanı bazı balıkların balona benzeyen hava keselerinin duvarlarına bağlı olan kasları kullanarak sesler çıkardıklarını, diğer balıkların ise dişlerini gıcırdatarak veya solungaç kapaklarını belirgin bir şekilde bir ses çıkartacak şekilde açıp kapattıklarını belirtmiştir. Tüm bu sesleri ise balıklar karşı cinsin dikkatini çekmek, yollarını bulmak, düşmanlara karşı kendilerini savunmak, genel olarak iletişim kurmak ve gözdağı vermek için kullanmaktalarmış.

5. Esnemek neden bulaşıcıdır?

5-1.gif

Eminiz birçoğunuz şu an esmeye başladı. Peki sizce neden esneyen birini gördüğümüz zaman esnemeye başlıyoruz? Bilimsel olarak neden esnediğimiz sorusunun da tam olarak cevabı bilinmediği için bu sorunun da tam olarak cevabı bilinmemektedir. Fakat son yapılan araştırmalar sonucunda esnemenin bulaşıcı olmasının empati duygusuyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Beyin görüntüleme yöntemleriyle yapılan incelemeler, bulaşıcı esneme esnasında beyinde insanların kendi duygularının ve başka insanların duygularının değerlendirildiği bölgenin etkin olduğunu göstermiştir.

6. Neden kadınlar vücutlarındaki tüyleri almak zorunda kaldı?

6-2.gif

Kadınların vücut tüylerini almaları 1900'lü yıllara kadar uzanmaktadır. Bunun sebebi ise güzellik firmalarının ve dergilerinin başlattığı kampanyalardır. Daha sonrasında ise 2.Dünya Savaşı yıllardında tüylü erkeklerden farklı olmak isteyen kadınlar kısa etekler de giymeye başlayınca bacaklarındaki tüyleri almak zorunda kalmışlardır. Bu zorunluluk aynı zamanda reklam anlaşmalarıyla da desteklenmiştir. O yıllardan itibaren kadınlar ya güzellik merkezlerine gidip ya da tüy dökücü kremler alarak istenmeyen tüylerinden kurtulmaya başlamışlardır.

7. Neden eski fotoğraflardaki insanlar hasta gibi görünüyor?

Fotoğraf makinelerinin daha yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı yıllarda çekilmiş fotoğrafların ortak özellikleri insanların mutsuz, hasta gibi durmaları ve aynı zamanda sürekli ellerini bir yere koymalarıdır. Bunun sebebi ise o yıllarda fotoğraf çekiminin uzun dakikalar hatta saatler alması ve aynı zamanda kişilerin fotoğraf çekilmekten utanmalarıdır.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds