7 Devasa Balık Yakalanırken Kameralar Kayıttaydı


Her balıkçı bir gün büyük bir av yakalamanın hayalini kurar. Bunu hayatı boyunca gerçekleştiremeyen birçok balıkçı ise ne kadar devasa balıkları yakaladığı ile ilgili uydurma hikayeler anlatır. Bu yüzden biz de listemizde resmi alarak tescilli kayıtları, sizler için bir araya getirdik. İşte karşınızda balina köpek balıklarından, timsah kapan kaplumbağasına kadar uzanan yakalanmış olan en büyük balıklar.

En Büyük Balina Köpek Balığı

Dünyanın en büyük köpek balığı 2012 yılında Pakistan kıyılarında yakalanmıştır. Her ne kadar planlanmış bir yakalama olmasa da ölmüş bir şekilde kıyıya vuran bu balina köpek balığının karaya çıkartıldığı görüntüleri görebilirsiniz. 12 metre uzunluğunda olan dişi köpek balığının kilosu ise çıkartıldığında 15 ton olarak ölçülmüştür. 2 adet inşaat vinci sayesinde denizden çıkartılan bu ağır canavar zengin bir iş adamı tarafından araştırmalarda kullanılmak için satın alınmış. Bu köpek balığının ölüm nedeni araştırılsa da yetkililer herhangi bir sonuca ulaşamamışlar.

İri Ağızlı Siyah Levrek

Dünyanın en başarılı balık avı hikayesine hazır mısınız? Genellikle ABD'nin Florida eyaletindeki göllerde ve bataklıklarda yaşayan ve nadir bulunan bir Levrek cinsi olan bu tür, normalde 5 kilogram ağırlığına çıkabiliyor. Fakat sürpriz bir şekilde geçtiğimiz günlerde bir balıkçı gelmiş geçmiş en büyük iri ağızlı siyah levreği yakalamış ve tüm balıkçıların saygısını kazanmış. 10 kilogram olarak ölçülen bu balık kendi türüne göre tamı tamına 2 kat daha ağırmış.

Goliath Kaplan Balığı

Korku filmlerinden fırlamış görüntüsü ile en korkunç balıklardan bir tanesi olan Goliath Kaplan Balıklarının boyları 213 santimetreye ulaşırken ağırlıkları ise 50 kiloya kadar çıkmaktadır. Orta Afrika'da daha çok görülen bu balığın en çok yaşadığı yer ise Kongo Nehri. Tıpkı jilet gibi 32 tane dişe sahip olan kaplan balıkları avını yakaladığında saniyeler içinde onu parçalara ayıracak potansiyele sahip. Yakalanan en büyük kaplan balığı ise 1988 yılında Raymond Hellmann adlı balıkçı tarafından yakalanmıştır.

Mavi Yüzgeçli Atlantik Orkinosu

1979 yılında Ken Fraiser adlı balıkçı tarafından yakalanan devasa orkinos, tarihte yakalanmış en büyük balıklardan bir tanesidir. 678 kilogramlık canavar balık o kadar ağırmış ki, balığı yakalamak için tam 1 saat boyunca uğraş verilmiş. 1979 yılında yaşanan bu olayın ardından tam 40 sene geçmesine rağmen kimse bu rekorun yanına bile yaklaşamamış.

Timsah Kapan Kaplumbağası

Dünyanın en büyük tatlı su kaplumbağaları olan Timsah Kapan Kaplumbağalarının boyları 1.4 metreye çıkarken kabuklarının yüksekliği ise 80 santimetreye ulaşmaktadır. 60 kiloyu bulan ağırlıkları ile görenleri hayrete düşüren kaplumbağaların bazı kaynaklarda 100 kiloya kadar çıktıkları belirtilmiştir. Korkunç görünüşlerinin yanında oldukça sinirli olan timsah kapan kaplumbağaları kolayca bir insana zarar verebilir. Peki yakalanan en büyük timsah kapan kaplumbağası kaç kilo? Geçmiş yıllarda Chicago'da yakalanan bu kaplumbağa 107 kiloluk ağırlığı ile dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır.

Güneş Balığı

Okyanusların en büyük kemikli balığı olan Güneş balıklarının ağırlıkları 226 ila 900 kilogram arasında değişmektedir. Peki yakalanmış olan en büyük Güneş Balığının ne kadar büyük olduğunu biliyor musunuz? Guinness Rekorlar Kitabında yer alan bu bilgiye göre 1908 yılında Sidney'de yakalanan Güneş Balığının boyu 4,2 metreyken ağırlığı ise 2 tondan daha fazlaymış.

En Büyük Kedi Balığı

İtalyan balıkçı Dino Ferrari ve ikiz kardeşi Dario tarafından İtalya'nın en uzun nehrinin geçtiği Po Deltası'nda yakalanan dev kedi balığının uzunluğu 2.67 metre, ağırlığı ise 127 kilogramdır. İtalya basını tarafından ''Po Canavarı'' olarak isimlendirilen bu balık, tam 40 dakika süren zorlu bir mücadele sonrası yakalanabilmiş. Fakat yaptığımız araştırmalara göre bu balık tarihte yakalanmış olan en büyük kedi balığı değil. Eski kaynaklarda yer alan bilgilere göre 19. yüzyılda 400 kilogramlık bir kedi balığı yakalanmış. Fakat olay 19. yüzyılda yaşandığı için bununla ilgili herhangi bir görüntü bulunmuyor.

Konu ile ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz. Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals