Adam Bu Şeyi Çölde Bulduğunda Gözlerine İnanamadı..


İçindekiler

Günümüzde neredeyse her gün inanılmaz keşiflere imza atılıyor. Her geçen gelişen teknolojimiz sayesinde yeryüzünde yatan ve yıllardır ulaşılamayan şeyleri keşfedebiliyoruz. Biz de bugün devasa çöllerde ortaya çıkarılan inanılmaz keşifleri derledik.

Wadi Al Hitan (Balina Vadisi)

Mısır'ın Akdeniz kıyısından yaklaşık 300 kilometre güneyinde  yer alan Feyyum kentinin etrafındaki çöllerde, dünyanın en ilginç balina fosillerinin keşfedildiğini duymuş muydunuz? Yabancı arkeologlar tarafından 1903 yılında keşfedilen ve bu keşifle Balina Vadisi ismini alan bu bölge son yüzyılın en ilginç keşiflerinden bir tanesi olarak adlandırılıyor. Başkent Kahire'nin 130 kilometre güneyinde yer alan Balina Vadisinde bugüne kadar 400'den fazla deniz canlısına rastlanmış. Uçsuz bucaksız bu çölde balina dahil bir çok deniz canlısının fosillerini keşfeden arkeologlar ilk başta gözlerine inanamamışlar. Fakat daha sonra yapılan araştırmalarda gizemli fosillerin nasıl burada olduğu ortaya çıkarılmış.
Uzun yıllardır bu bölgede araştırma yapan arkeologlar, 40 milyon sene önce Kuzey Afrika'nın tamamının ve bu bölgenin okyanus suları altında olduğunu bilimsel verilerle kanıtlamışlar. Bu sayede 1903 yılında keşfedilen fosillerin 40 milyon yıl önceye dayandığı ortaya çıkarmış. Çıkarılan bu fosillerin ise  Basilosaurus isimli balina türüne ait olduğu düşünülüyor.
Basilosaurus türü balinalar, yaklaşık olarak 36 ila 45 milyon yıl önce yaşamış, yeryüzünde görülen dev boyutlardaki ilk balina türü olarak biliniyor. Büyüklerini bir kenara bırakırsak bu türün tip olarak günümüz yunuslarına benzediğini söyleyebiliriz.  Büyük beyaz köpek balığının iki-üç katı büyüklüğündeki Basilosaurus türü balinaların, 12 ila 25 metre boyunda olduğu ve ağırlıklarının 7 tona kadar çıkabildiği tahmin edilmektedir.
Bu türün günümüzdeki balinaların aksine hava deliği bulunmadığı için nefes alabilmek için kafasını tamamen suyun dışına çıkarması gerektiği ve bu yüzden de nehirler aracılığıyla ormanların içlerine kadar girdikleri ön görülmektedir.
Uluslararası Doğa Koruam Birliği'nin verilerine göre bu bölgede Hominin olarak adlandırılan insansı varlıkların atalarının fosillerine de rastlanmakta. Bilim adamlarına göre bu bölgedeki Katrani Dağı'nda insansı fosillerin yanı sıra, antik fil, timsah ve diğer memeli hayvanların fosillerine rastlamak da mümkün.

Atacama Heykeli

Çölde bulunan en enteresan şeylerden bir tanesi olan bu heykel ne gizemli bir medeniyete ait ne de tarih öncesinden kalma. Dünyanın en heybetli heykellerinden biri olarak bilinen dev el heykeli, dünyanın en kurak ölü olarak bilinen Şili'nin Atacama Çölü'nde bulunuyor. 1992 yılında inşa edilen dev heykel ünlü Şilili heykeltraş Mario Irarrazabe tarafından uzun yıllar sonunda yapılmış. Sanatçının insanlığın trajik gerçeğini anlatmak için tasarladığı ihtişamlı yapıt, inşa edildiği tarihten sonra ün kazanarak ülkenin önemli turistik eserlerinden biri haline gelmeye başlamış. Deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte bulunan yapıta vandallar üzerine yaptıkları grafitilerle zarar verseler de her yıl yapılan periyodik bakımla heykel eski haline geri döndürülüyor. 1992 yılında tamamlanan ve gökyüzüne uzanan el formundaki heykel, 12 metre boyu ile çimento ve demir temel üzerine sabitlenmiş durumda. Peki siz bu heykeli görmek ister miydiniz?

Ubari Vahası

Pek çok film ya da diziye konu olmuş meşhur sahneyi hepimiz iyi biliriz; Rüyasında çölün ortasına düşmüş bir kişi , koşa koşa bir damla su arar ancak sonsuz ve sıcak çölün içinde asla su bulamaz. İşte tam o anda karşısına masmavi suların aktığı bir vaha çıkar. Size bu vahanın gerçek hayatta olduğunu söyleseydik? Sözünü ettiğimiz yer Libya'nın Fizan bölgesinde bulunan Ubari kasabası yakınlarındaki bir vaha. Çölün ortasında masmavi uzanan bu vaha geçtiğimiz yıllarda keşfedilmesinin ardında yerel halkın ziyaret ettiği noktalardan bir tanesi haline gelmiş.

Deception Adası

Geçmişte balina avcıları ve bilim insanlarının uğrak noktalarından bir tanesi olan  Deception Adası, Şili ve Arjantin için balina avı istasyonu görevi görürken aynı zamanda İngiltere de dahil olmak üzere bu ülkelerin Antartika'da yürüttükleri bilimsel araştırmalar için bir üst görevi görmekteymiş. Fakat adada meydana gelen iki yanardağ patlamasının ardından her şey yıkılıp paramparça olmuştur. Fotoğraf sanatçılarının ve turistlerin zaman zaman uğradığı bu adaya gitme şansınız olursa oldukça enteresan kalıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Devasa Taş

Son yılların en enteresan keşiflerinden bir tanesi ise 2017 yılında Bosna-Hersek'de yapılmış. Bir grup  arkeolog tarafından devam eden araştırmalar sonucu insan eliyle yapılmış olan en eski taş küre ortaya çıkarılmış. 1500 yıllık olduğuna inanılan bu kürenin bölgede yaşamış olan bir uygarlığa ait olabileceği iddia edilmiş. Bu taş kürenin ne amaçla yapıldığı ise halen bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan Ya Hitler Hayata Dönerse? başlıklı makalemizde adolf hitler, almanya ve nazi hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Harika Harika
3
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.