Amazon Yağmur Ormanları İşte Bu Yüzden Yanıyor (2019)


Dünyada biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu bölge olan Amazon Ormanları, dünya ikliminin istikrarı açısından vazgeçilmeyecek bir öneme sahiptir. Bu ormanlar ayrıca Güney Amerika’nın tamamını nem ve yağış oranlarıyla dengelemektedir. Bu bölgede geçtiğimiz gün uzaydan çekilen ve NASA tarafından paylaşılan bu kare bu bölgedeki yangının ne kadar mühim olduğunu gözler önüne serer nitelikte. Biz de bu fotoğraftan yola çıkarak Amazon ormanlarındaki dehşet yangını ve Amazon ormanları hakkındaki diğer bilgileri sizler için derledik.Amazon Yağmur Ormanları sadece Brezilya için değil, Güney Amerika'nın tamamı için muazzam miktarda su üretiyor. ''Uçan nehirler'' olarak adlandırılan bu su buharı yüklü hava kütleleri Brezilya'nın pek çok bölgesine nem taşımakta. Bu dev bulutlardan yağan yağmurlar Bolivya, Paraguay, Arjantin, Uruguay ve Şili gibi ülkeler üzerinde etkili oluyor.
Fakat 2018 Ağustos ayından itibaren Amazon Ormanlarındaki yangınların yüzde 83 artış göstermesi büyük bir korku ve endişe yaratmaya devam ediyor. Peki bu durdurulamaz yangınların sebebi ne? Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün raporlarına göre Bu yıl içinde toplam 72 binden fazla orman yangını gerçekleşti. Sadece bu hafta içinde 9500'den fazla orman yangını görüntülendi.

Brezilya'daki orman yangınları genellikle kuru mevsimlerde artış gösteriyor. Ancak yaşanan orman yangınlarının tek sebebi bu değil. Sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro tarafından da desteklenen otlak alan oluşturmak için yapılan yasa dışı orman katliamlarının yangınların bir diğer önemli sebebi olduğu düşünülüyor.
Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre de bu yangınların suçlusu olarak bir kez daha devlet başkanı gösteriliyor. Kuru iklimin bu yangınları arttırdığını kabul eden yetkililer, yangınların kasıtlı bir şekilde başlatıldığının önemli kanıtları olduğunu söylemiştir. Ocak ayında ülkenin başına geçen liderin bu konuda suçlanmasının başka bir nedeni daha bulunuyor. Brezilya'da daha önceden orman kayıplarını azaltmak amacıyla çok sıkı cezalar ve yasal işlemler uygulanıyormuş. Fakat muhafazakar görüşleri ve despot politikaları ile bu yılın başında göreve gelen Bolsonaro bu cezaları kaldırmış ve çevre katliamının önünü açmıştır. Sonuç olarak Brezilyalı liderin, tarım ve çiftlik arazisi açmak, endüstriyel tarım, madencilik ve kerestecilik gibi ekonomik faaliyetleri yürütmek ve bu sayede gelir elde etmek için bu yangınları başlattığını söyleyebiliriz.  
Peki Amazon Ormanları bizim için neden bu kadar önemli? Dünyanın oksijenin yüzde 20'si Amazon ormanları tarafından üretilmektedir. Tatlı su kaynaklarının 3'te ikisi Amazon nehrinde bulunurken, günümüzde tıp ve eczacılıkta kullanılmakta olan kortizon gibi ilaçların dörtte bir  yağmur ormanlarından elde edilmektedir.  Kısacası soluduğumuz havadaki oksijen miktarından tutun, kullandığımız ilaçlardaki maddelere; yediğimiz çikolatan muza kadar hayatımızın her alanında yağmur ormanlarına muhtacız. Eğer ormanların ve mercan kayalıklarının yok olması bugünkü hız ile devam ederse 21. yüzyılın sonunda dünya üzerindeki bitki ve hayvan türlerinin yarısı yok olmuş olacak. Bundan sonra, sadece günümüzde var olan tür sayısına ulaşabilmek için aradan milyonlarca yıllık bir evrim sürecinin geçmesi gerekecek. Yani, bir asır içerisinde yapılan tahribatı giderebilmek için doğa, milyonlarca yıl çalışmak zorunda kalacak.
Yangınların kısa sürede bitmesini dilediğimiz Amazon yağmur ormanları, başta da belirttiğimiz  gibi tarihte insanlık için çok büyük öneme sahip. Geçmiş yıllarda Amazon ormanlarında halen keşfedilememiş bir çok gizeme rastlanmıştır. İşte Amazonlardaki ilginç olaylar ve gizemli gerçeklerden bazıları.

Amazon Ormanları ile ilgili ortaya çıkmış olan en gizemli hikayelerden bir tanesi, devasa bir balinanın vahşi ormanın içinde bulunmasıdır. Denizden hemen hemen 15-20 metre içeride bulunan bu balinanın tek başına nasıl buraya ulaşabildiği akıllara bir çok komple teorisi getirmiş. Peki sizce doğal yaşam alanı olan denizden karaya çıkmış ve yaklaşık olarak 20 metre ormanın içine ilerlemiş olan balina bunu nasıl gerçekleştirmiş olabilir?
Kambur balina olarak bilinen bu türün karanın metrelerce içinde olmasına karşın araştırmacıların ilk aklına gelen fikir burada gerçekleşmiş olabilecek gelgitin bu olayı tetikleyebileceği olmuştur. Her ne kadar akla yatkın bir açıklama olarak görülse de ilginç olan şey bu bölgede gel-git olayının daha önce hiç gözlenmemiş olması.
Başka bir araştırmacıya göre ise hali hazırda denizde hayatını kaybetmiş olan bu balinanın büyük ve sert dalgalarla buraya fırlatılmış olma ihtimalidir. Ancak balığın üzerinde yapılan incelemelerde herhangi bir yaraya rastlanmaması bu iddiaları da şüpheli kılmaya yetmiştir.
Yetkililer halen bu balinanın üzerinde incelemelerine devam ediyorlar. Bu balinaya ne olduğu ise yapılacak olan otopsinin ardından belli olacak. Amazonlarda büyük gizem yaratan tek şey bu balina değil.

Amazon Ormanlarının gizemli şekillere sahip olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Geçtiğimiz yıllarda 8000 kilometrelik devasa bir alanda yapılan araştırmalarda, araştırmacılar Stonhenge benzeri şekiller keşfetmişler.  Dünyanın farklı yerlerindeki değişik kültürlerde rastlanan bu şekillerin ne anlama geldiği ise bilinmiyor. Ağaçların kamufle ettiği bu geometrik şekilleri Google Earth teknolojisinden yardım alarak ortaya çıkaran araştırmacılar 450'den fazla ilginç şekille karşılaşmışlar.
Sao Paulo üniversitesinden yapılan araştırmada bu şekillerin Amerika'nın keşfinden önce yapılmış olanların en etkileyicisi olduğunu söylemiştir. İlk olarak yaklaşık 2000 yıl önce yapıldığı düşünülen şekillerin bir rituel veya seremoni için oluşturulmuş olma ihtimali ise bir hayli yüksek.

Gizemli şekiller, karaya vurmuş balinalar tüm bunlar kulağa ilginç gelse de hiçbiri 2017 yılında keşfedilen gizemli ağ oluşumları kadar merak yaratmamıştır. Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisan yapan bir öğrenci olan Troy Alexander,  2017 yılında Amazon ormanlarında bilim insanlarını hayrete düşüren bir keşfe imza atmış ve Cecropia ağaçlarının üzerinde şimdiye kadar görülmemiş gizemli ağsı yapıları fark etmiştir.  Alexander gizemli şekilleri incelediğinde, merkezdeki ağsı yumruyu kuşatan taç biçimli halkanın yalnızca 2,5 cm çapında olduğunu görebilmiştir.
Ancak, Alexander'ın keşfettiği bu ilginç formların nasıl oluştuğuna dair hiç birfikri yokmuş. Bunun üzerinde Alexander, bu keşfini Reddit sitesinden paylaşarak uzmanlara fikirlerini danışmış. Fakat hiç kimse bu ağ oluşumunun ne olduğuyla ilgili mantıklı bir fikir yürütemiyormuş. Bunun üzerine araştırmacılar Amazon ormanlarına giderek bu ağaçları incelemeye başlamışlar. Bölgede kamp kurmaya karar veren yüksek lisans öğrencileri, formasyonların etrafında bir hareketlenme görebilmek için ağaçların yanında haftalarca sabahlamışlar.
Bu öğrenciler olay yerinde yaptıkları araştırmalarda bunun bir spermatofor olabileceği üzerinde durmaya başlamışlardı. Ağaçların üzerinde oluşan bu sperm rezervinin buraya beslenmeye gelen dişi örümcekleri dölleyeceğini düşünmüşler. Fakat yüksek lisans öğrencileri burada herhangi bir dişi örümceğin izine rastlayamamışlar.
Bunun üzerine aktif araştırma yapmaya karar veren araştırmacıları önce bir ağaçtaki üç ağsı yapıyı sökmüşler, bunları mikroskop altında incelemişler ve beklenmedik bir şekilde iki hafta içinde gizemi çözmeyi başarmışlar. Çünkü bu sürenin sonunda, kozayı andıran şekillerin ikisinden dışarıya birer örümcek yavrusu çıkmış. Bu sayede  ağ kozalarının aslında birer yumurta kesesi olduğu anlaşılmış.

Dünya'nın akciğerleri olarak bilinen ve hepimiz için çok önemli olan Amazon Ormanları açıklanamayan bir çok gizeme sahip. Burada gerçekleşen yangınlar artmaya devam ederse hiç bir zaman bu gizemleri ortaya çıkartamayacağız ve buradaki canlı çeşitliliğinin büyük bir kısmını kaybedeceğiz. Bunu engellemek için harekete geçmiş olan bir çok ünlü ismi görebilirsiniz. Brezilyalı ünlü model Adriana Lima yangına karşı yürütülen kampanyanın en büyük destekçilerinden bir tanesi olmuş. Adriana Lima  sosyal medya hesabından kendisinin de tamamen çıplak olarak objektif karşısına geçtiği Angels adlı kitabın, Amazon Ormanları için açılan yardım kampanyası yararına satılacağını duyurmuş.
Bunun dışında ise Amazon'un gerçek yerlileri, ağaçları kesmeye gelenlere ve yağmacılara karşı sürekli nöbet tutuyorlar. Ormanlardaki yangınların sona ermesi için toplanan yerliler, ayinler düzenleyerek ormanlar için dua etmişler.
Kabilenin ruhani lideri, "Amazonlar para için yok ediliyor. Eğer Amazonların tahribi böyle devam ederse 50 yıl sonra orman diye bir şey kalmayacak. Sahip olduğumuz kültürümüz, dilimiz, şarkılarımız güvende olmayacak. Çünkü, ormansız tarım yapamayız, ormansız beslenemeyiz, toprağımız olmadan yaşayamayız." açıklamasını yapmış.
Peki siz Amazonlar ve Amazondaki bu mühim yangınlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6 En İnanılmaz Terkedilmiş Tren (Terkedilmiş Teknoloji) başlıklı makalemizde demiryolu, terkedilmiş ve tren hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.