Balıkçılar Denizin Üzerinde Yüzen Kaplumbağayı Görünce, Hasta Olduğunu Anladılar Ve Hemen Yardım Ettiler


Tazmanya yakınlarında tekneleriyle açılan bir grup balıkçı bir anda okyanusun yüzeyinde yüzen bir kaplumbağa fark ettiler. Kaplumbağaya biraz daha yaklaşınca ise onda bir terslik olduğunu anladılar ve hemen denize ağ atarak bu çaresiz hayvana yardım etmek istediler.

 

00

Ocak 2017'de Avustralya'nın güneyinde bulunan Tazmanya Adasının açıklarında tekneleriyle açılan balıkçılar bu mükemmel ve eşsiz okyanusun canlılarını keşfe çıkmışlardı. Tazmanya suları, bölgeye özgü birçok türün yanı sıra, ara ara ziyaret eden balinalara, yunuslara, foklara ve deniz kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bölgeye hakim olan balıkçılar orada hiç görmedikleri kaplumbağa sayesinde büyük şaşkınlık yaşamışlardır. Çünkü o sular kaplumbağanın yaşama alanı değildir aksine genellikle suları daha sıcak olan Pasifik ve Hint okyanusunda yaşamaktadırlar. Tazmanya'nın başkenti Hobart kıyılarındaki su sıcaklığı ise Ocak ayında yaklaşık 11 derecedir bu da bu kaplumbağa türü için hiçte uygun bir sıcaklık değildir.

5-123

Zaten balıkçılar 220 kiloluk erkek kaplumbağayı teknelerine alınca kaplumbağanın üşüdüğünü ve bu sebeple çok bitkin ve hasta göründüğünü fark etmişlerdir. Enerji seviyesi düşük olan kaplumbağa tekne ona yaklaşınca kendini suya batıramıyordu aynı zamanda üzerinde birçok deniz paraziti ve kıskaçlar taşımaktaydı. Bunlarda hastalığa karşı onun ne kadar dirençsiz kaldığını göstermekteydi.

7-111

6-118

10-89

Kaplumbağının bu halini gören balıkçılar hemen Hobartta bulunan Deniz Koruma Programı'nı aramaya karar verdi. Bu organizasyon, Tazmanya'nın okyanus tabanlı memelileri ve deniz kuşlarının popülasyonlarını izlemekte ve onlara yardım etmektedir. Kısa bir süre sonra Deniz Koruma Programı'ndan birkaç personel tekneye geldi ve yakınlardaki Dunalley Balık Pazarı'nda kaplumbağa için geçici konaklama yeri ayarladıklarını söylediler. Ertesi sabah da onun için bir veteriner randevusu ayarlamışlardı. Bu arada, koruma uzmanları, kaplumbağanın üzerindeki kıskaçları temizlemeye başladılar.

8-112

9-97

Kurtarma ekibinin en büyük endişelerinden biri ise kaplumbağanın okyanustan çöp tükettiği ihtimaliydi. Çünkü her yıl 26.500 ton plastik okyanuslara ve denizlere atılmaktadır. Bu nedenle deniz canlılarının tehlikeli maddeleri tüketmesi kolaydır ve kaplumbağalar için en büyük tehditlerden biri ise plastik torbalardır. Plastik torbalar denizanalarına benzediği için kaplumbağalar sık sık onları karıştırmakta ve bağırsaklarına ciddi zararlar veren plastik torbaları tüketmektedirler.

13-71

11-83

Tüm bunlar göz önüne alındığında, kurtarıcılarının kaplumbağayı mümkün olduğunca çabuk bir şekilde bir veteriner hekime götürmeleri gerekmekteydi. Kaplumbağanın sağlık durumunu sürekli Facebook hesabında paylaşan Deniz Koruma Programı kaplumbağanın veteriner muayenesi sonrası da Facebooktan bir açıklama yaparak X-ray cihazıyla yapılan muayene sonrasında kaplumbağanın sindirim sisteminde herhangi bir plastik bulunmadığı belirtilmiştir. Ancak kaplumbağanın gözetim altında tutularak iyileştirilmesi ve üzerindeki kıskaçlardan kurtulması gerektiği söylenmiştir.

14-69

Kurtarıcıları en çok şaşırtan durum ise kaplumbağanın Tazmanya sularına nasıl geldiğidir. Çünkü Avustralya'da bu tür kaplumbağalar genellikle kuzey batı sularda yaşamaktadır. Ancak araştırmacılar tarafından bu kaplumbağanın Umman denizinden gelen bir alt türe ait olabileceği düşünülmektedir.

18-37

Deniz Koruma Programı ele geçirilen kaplumbağanın uyuşuk durumuna neyin sebep olduğunu bulamamıştır. Ancak Tazmanya sularının 11 derece olması kaplumbağanın uyuşuk olmasının nedeni olabileceği belirtilmiştir.

17-47

Diğer bir teori ise kaplumbağanın ölümcül denizanasından yediği ve daha sonrasında uyuşuk ve halsiz kaldığıdır. National Geographic'e göre ise deniz kaplumbağalarının nesli 1978'den beri su kirliliği, avlanma gibi sebeplerden dolayı tehdit altındadır. Bu kaplumbağada bu nedenlerle kendini Tazmanya sularında bulmuştur.

12-80

Ancak maalesef kaplumbağaya yapılan tüm müdahaleler için artık çok geçti. Şubat 2017'de Facebook sayfalarında yaptıkları güncellemede Deniz Koruma Programı, takipçilere, kaplumbağanın tedaviye cevap vermeyen ciddi bir akciğer enfeksiyonu yaşadığını belirtmişlerdir. Nesli tehdit altında olan bu zavallı kaplumbağada ölümle burun burunaydı ve yapılacak hiçbir şey yoktu. Deniz Koruma Programı bu canlıları korumak için yeni önlemler alınması gerektiğiyle ilgili bir karar aldı ve yürürlüğe koydu. Aynı zamanda bu hasta kaplumbağayı bulup yardım eden balıkçılarda ne kadar geç kalmış olsalarda kaplumbağanın yaşaması için ellerinden geleni yaparak büyük bir alkışı hak etmişlerdir.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla Galeriler

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format