Bir Arı Başka Bir Arıyı Sokabilir Mi? (Ve Daha Fazlası)


Bir arı diğer arıyı sokabilir mi? Sayıları trilyonları bulan ve dünyanın hemen hemen her noktasında olan arılar hakkında neler biliyorsunuz? 100 milyon yıl öncesinden beri dünya üzerinde biz insanlarla birlikte yaşamış, yaşayan tüm canlılara besin kaynağı olmuş, birçok bilimsel araştırmanın en temel konusu olmuş bu canlılar kimi zamanda başta biz insanlar olmak üzere çoğu canlı için ölümcül birer tehlikedirler.
Peki ama dünya üzerindeki canlılara hem fayda sağlayıp hem de aynı zamanda zarar veren bu küçük canlılar tüm bunları nasıl yapabiliyorlar? Gelin bu ve diğer soruların cevabını listemizin geri kalanında vermeye çalışalım.

1-8.gif

Bal arısı, yaban arısı, eşek arısı, marangoz arı ve bombus olarak alt türlere ayrılan arılar aslında çok karmaşık bir yapıya sahiptirler ve bu arılar kimi zaman dünya üzerinde en tehlikeli olarak gösterilen yılan, tarantula gibi canlılardan bile daha tehlikeli ve ölümcül olabilmektedirler.

2-4.gif

Yapılan araştırmalar sonucunda eşek arısı gibi zehirli arılar tarafından sokulan kişilerin büyük bir çoğunluğunun hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Ve bu ölümlerin çoğu da alerjik reaksiyonlardan dolayı meydana gelmiştir. Peki bir arı neden bir insanı sokar? Arıların kendilerini savunma mekanizmaları iğneleridir fakat her arıda iğne bulunmaz. Örneğin erkek arılarda iğne bulunmazken dişi ve işçi arıların arka tarafta iğne odası denilen organın ucunda sivri ve çengelli şekilde bir iğne mevcuttur. Bu iğne zehir kesesine bağlıdır ve sokulduğu anda arı zehir kesesindeki zehri kişilere boşaltır. Ama arılar sokma işlemini en son çare olarak kullanırlar çünkü onlar da soktukları anda öleceklerini bilirler. Bunun nedeni ise iğnenin çıkabilir bir yapıda olmaması ve arı soktuktan sonra iğneyle birlikte organlarının da dışarıya çıkıyor olmasıdır.

4-4.gif

Peki arı sokmasının öldürücü olduğunu nasıl anlayabiliriz? Öncelikle arıların ölümcül ve tehlikeli olmaları için kişilerin arıya alerjisi olması gerekmektedir. Arı sokmasından sonra eğer kişilerin arıya alerjileri varsa şu belirtiler gözlemlenir: boğazda ödem, ses kısıklığı, nefes darlığı, şokla birlikte dolaşım bozuklukları ölümcül arı sokmasının belirtileridir ve hemen tedavi altına alınması gerekmektedir.

3-5.gif

Peki bir arı diğer arıyı öldürebilir mi? Bu tuhaf durum en çok ana arının çiftleşmesi sırasında meydana gelir. Havada gerçekleşen çiftleşmede erkek arılar ana arının peşinden uçarak onlara yaklaşırlar ve çiftleşirler. Bu çiftleşme sonucunda ise ana arıyla çiftleşen her erkek arı çiftleşme sonrasında üreme organı koptuğundan dolayı ölür.

Arılar hakkında geneli bir bilgi sahibi olduktan sonra gelelim asıl soruya : Bir arı diğer arıyı sokabilir mi? Evet bir arı diğer arıyı sokabilir ve hatta öldürebilir. Ama nasıl?
Arıların kovanlarına yapılan saldırılar sırasında arılar kovanlarını korumak için diğer arıları sokarlar ve öldürürler. Ayrıca bombus arılar yuvada kendi aralarında kavga edip birbirini sokabilmektedirler.  Bunun nedeni bir hayli karmaşık ama basitçe ifade etmeye çalışırsak bu, kolonideki erkek sayısını azaltmaya yönelik bir eylemdir. Hatta normal bal arılarının aksine birden fazla kez sokabilen bombuslar kovanın kraliçesini bile sokarak öldürebilirler.
Bu bilgilerden de hareketle sonuç olarak arılar başta biz insanlar olmak üzere tüm canlıları hatta kendilerini bile sokmaktadırlar.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds