Bu 10 Benzersiz Gerçeği Sadece Çin’de Görebilirsiniz


Barutu, pusulayı, matbaayı ve kağıdı bulan Çinliler hakkında az çok bilginiz vardır. Ancak bugün sizlere Çin hakkında şu ana kadar duymadığınız 10 şaşırtıcı özelliğinden bahsedeceğiz. 

1. Gözler

Çinlilerin ve diğer uzak doğu ülkelerinde yaşayan birçok insanın gözleri neden çekik hiç merak ettiniz mi? Gerçekte Çinlilerin gözleri çekik değil sadece kökenleri Sibirya ve Kuzey Asya bölgesinden geldiği için uzun yıllar kar, fırtına ve soğuktan gözlerini korumak için daha uzun ve düşük bir göz kapağı yapısı geliştirmişlerdir. Yani gözleri çekik değil kısık görünmektedir.

2. Çocuk

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkelerinden birisi olan Çin'de geçen aya kadar devlet yalnızca her aileye 1 çocuk sahibi olma hakkı tanımaktaydı. Fakat henüz 2 aydır artık Çinli ailelerin 2. bebeği yapma hakları bulunmaktadır. Ancak erkek bebek Çin'de de çok tercih edildiği için kürtaj ayı geçene kadar ülkede bebeklerin cinsiyetinin söylenmesi yasaklanmıştır. Ama yine de Çinli ebeveynler çocuklarının cinsiyetini öğrenmek için Çin takvimi gibi ilginç yöntemlere başvurmaktadırlar.

3. Köpek Festivali

Çinlileri dünyada benzersiz kılan belki de en önemli özellikleri yeme alışkanlıklarıdır. Tamamen kendilerine özgü yemek kültürleri olan Çinliler dünyada birçok kişinin evinde beslediği kedi ve köpekleri afiyetle yemektedirler. Öyle ki Çin'de her yıl yaklaşık 4 milyon kedi yendiği gibi her yıl geleneksel olarak 21 Haziran Köpek Yeme Festivali olarak kutlanmaktadır.

4. Hava Kirliliği

Dünyanın en kirli havasına sahip ülke de Çin'dir. Ülkedeki hava kirliliği öyle kötü bir seviyededir ki, Pasifik okyanusunu aşıp San Francisco'ya ulaşarak, şehir kirliliğinin üçte birini oluşturmaktadır. Aynı zamanda ülkede hava kirliliğinin artması, Kaliforniya’daki yıllık kar yağışını da arttırmaktadır.

5. Dil

Çin'le ilgili bir diğer ilginç şey ise Çin'in çok kültürlü bir yapıya sahip olmasıdır. Bu çok kültürlülükte nüfusun kalabalık olmasının ve güçlü tarihinin de elbette bir etkisi bulunmaktadır. Buna en güzel örnek ise etnik olarak en çeşitli ve renkli bölge olan ve aynı zamanda 25 dilin konuşulduğu Yunnan Eyaletidir.

6. Banliyöler

Çin'de nüfus kalabalık olunca halkın refah seviyesi de günden güne düşmektedir. Yapılan son araştırmalara göre Çin Halk Cumhuriyeti’nde 100 milyon kişi günlük 1 doların altında bu gördüğünüz 10 metrekarelik banliyölerde yaşamaktadırlar.

7. Elektrik

Çin her ne kadar karşıdan sanayi ülkesi olarak görünse de ülkenin bazı bölgelerinde hayat çok gelişmemiştir. Öyle ki  5 milyona yakın Çinli teknolojiden uzak elektrik kullanmadan yaşamaktadırlar. Aynı zamanda yaklaşık 700 milyon Çinli maalesef temiz su içememektedir.

8. Sosyal Medya

Çin'le ilgili bir diğer şaşırtıcı bilgi ise 2009 yılından beri ülkede Facebook ve Twitter’a erişimin engellenmiş olmasıdır. Fakat işin bir diğer ilginç tarafı ise engelli olmasına rağmen Facebook’un 95 milyon Çinli kullanıcısının olmasıdır. Facebook ve Twitter'ın yanında Çin'de YouTube da bir diğer yasaklı sosyal paylaşım sitesidir.

9. Panda

9.gif

Panda denilince aklınıza ne geliyor? Eminiz birçok kişinin aklına panda denilince uzak doğu ülkeleri gelmektedir. Elbette bunun bir sebebi var çünkü Dünya’da bulunan tüm pandalar Çin’e aittir. Yani Dünya’nın herhangi bir yerinde bir panda dünyaya geldiğinde, gen havuzunu genişletmesi için Çin’e gönderilmektedir.

10. Yas

Çin'i ilginç kılan son özelliği ise yas anlayışlarıdır. Dünyanın birçok ülkesinde kişiler yakınlarını kaybedince siyah giyinerek yas tutmaktadırlar. Fakat Çinliler yas tuttuklarında siyah giysiler yerine beyazı tercih etmektedirler.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
3
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds