Bu canavar günün ortasında denizden sahile doğru süründü!


Bugün sizlere karaya vurmuş en garip deniz canlılarından ve sahilde bulunmuş olan enteresan eşyalardan bahsedeceğiz. İçerisinde büyük gizemler barındıran derin okyanuslardan çıkan bu şeyler kesinlikle sizleri bir hayli şaşırtacak. 

Büyük Gözlü Sürüngen Balık

Geçtiğimiz yıl Texas'a görüldüğü iddia edilen bu ilginç canlı ilk başta burada araştırma yapan bir fotoğrafçı tarafından fark edilmiş. Çoğu insanı şaşırtan tuhaf görünümlü balık okyanus derinliklerinin 180 ila 365 metre derinliklerinde yaşamaktadır. Kalın kuyruklu yarasa balığı türüne ait olan bu balık, deniz kıyısındaki solucanlardan beslenmek için bacaklarını kullanıp sürünerek hareket etmektedir.

Devasa Göz

2012 yılında Florida'nın Fort Lauderdale adlı sahiline vuran devasa göz, yerel halk arasında büyük bir şaşkınlık yaşatmış. İnsanlar bu devasa gözü ilk gördüklerinde bunun dünya dışı bir yaratığa ait olduğunu düşünmüşler. Daha sonra deniz biyologları tarafından incelemeye alınan bu gözün ilk başta mürekkep balığına ait olduğu düşünülse de daha sonra kılıç balığına ait olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Balina Kusmuğu

İlk başta göze klasik bir kaya gibi görünen bu şeyin önemini anlamamış olabilirsiniz. Normal bir kayadan farkı olmayan bu şey aslında çok değerli bir malzeme yığını. Peki bu maddeyi bu kadar değerli yapan şey de ne? Esasen balina kusmuğu olan bu madde ''ambergis'' denilen bir malzemedir. Sperm balina bağırsaklarında oluşan sertleşmiş salgı olan Ambergis, genellikle tropik sularda bulunmaktadır. Açık arttırmada 16 bin dolara satılan bu kusmuk şans eseri köpek gezdiriciliği yapan bir adam tarafından kıyıda bulunmuş. Değerine paha biçilemeyen bu kusmuğun kullanım alanı ise genellikle parfüm yapımıdır.Megalodon Dişi

Megalodonlar, var olmuş en büyük köpek balıklarıydı. Soyları tükenen devasa köpek balıklarından geriye kalan ise ara sıra ortaya çıkan muazzam, fosilleşmiş dişleridir. Kuzey Kaliforniya'da kıyıya vuran megalodon dişi o kadar büyüktü ki bu dişi gören biyologlar bu dişin sahibinin 18 metre uzunluğundaki bir megalodon olduğunu hemen anlamışlardı. Çünkü günümüzde bu kadar büyük dişlere büyük bir köpek balığının yaşaması neredeyse imkansız.

Sea Serpents

Filipinlerde gerçekleşen 6.5 şiddetindeki bir deprem öncesi bu ülkede oldukça gizemli bir şey yaşanmış. Depremden önce daha önce görülmemiş bir şekilde deniz yılanları gizemli bir şekilde karaya vurmuşlar. Bu olay yerel halk arasında yayılmış ve deniz yılanlarının depremi daha önce hissettikleri iddiası ortaya çıkmıştır.

Güneş Balığı

ABD'nin California eyaletinde denize vuran deniz canlısı büyük bir olay yaratmış. California Üniversitesi kampüsünün 1,6 kilometre batısında yer alan Kömür Yağı noktası Rezervi'nde bulunan 2 metre boyundaki deniz canlısı bulunduğunda tüm biyologlar bu nadir bulunan canlının ne olduğu hakkında emin değillermiş. Araştırmacılar ilk önce canlının yaygın olarak görülen bir güneş balığı türü olduğunu düşünmüşler. Ancak daha sonra balığın Kuzey Amerika'Da daha önce görülmemiş bir tür olduğu ortaya çıkmış. Bu olay üzerine Akademisyen Marianne Nyegaatd ''Görünce inanamadım. Neredeyse sandalyemden düşüyordum.'' açıklamasını yapmış.

Kürklü Balık

Rusya'da kıyıya vuran ne olduğu belli olmayan kürklü kalın bir kabuğa sahip olan dev deniz yaratığı halk tarafından keşfedildiğinde büyük bir şaşkınlıkla karşılanmış. Kamçatka yarımadasının Pasifik tarafında, Bering Boğazı kıyısında keşfedilen deniz yaratığı garip görüntüsü ile ilk başta büyük bir merak uyandırmış. Sosyal medya kullanıcısı tarafından görüntüleri internete paylaşılan deniz yaratığı paylaşım rekorları kırmış.
Yaratığın türünün ne olduğu hakkında açıklama yapmayan Rus bilim adamları, yaratığın vinç yardımı olmadan laboratuvar ortamına taşınamayacağını ifade etmişler. Yerlig halk ise, bilim adamlarının kendilerini yaratık hakkında bilgilendirmelerini istemişler.

İspanyol Canavarı

İspanya'nın Villacios kentinde sahile vuran gizemli yaratık, sadece görenleri değil, bilim dünyasını da şaşkına çevirmiş durumda. 4 metre uzunluğunda ve boyunlu deniz canlısının kalıntıları görenlerin aklına hikayelerde geçen hayali canavarı getiriyor. Uzmanlar ise bu tuhaf canlının bir tür köpek balığı ya da kağıt balığı olabileceğini tahmin ediyorlar. Cuevas Sivil Savunma Derneği'nden Maria Sanches, kıyıya vuran yaratığın ne tüt bir canlı olduğu konusunda hiç bir fikirleri olmadığını , bildikleri tek şeyin kalıntının çevreye korkunç bir koku yayması olduğunu söylemiş.

Mürekkep Balığı

Peki daha önce mitolojik hikayelere konu olmuş Kranken'lerin gerçek hayatta yaşadıklarını biliyor muydunuz? 2013 yılında İspanya'nın Cantabria  kasabasında sakin bir sabaha uyanan kasabalılar sahile indiklerinde devasa bir mürekkep balığı ile karşılaşmışlar. 9 metre boyu ve 180 kilogramlık ağırlığı ile mürekkep balığı görenler oldukça şaşırtmış. Bunun yanı sıra bu kadar büyük bir mürekkep balığının denizlerde yaşaması bir çok deniz bilimciyi bile şaşırtırken , mürekkep balığı yakınlardaki bir müzede sergilenmeye başlamış.

Kar Topları

Dondurucu soğukları ile bilinen Sibirya'da bir çok doğa olayına rastlamak mümkün. Bu doğa olaylarından bir tanesi de geçmiş senelerde Sibirya sahillerinde yaşanmış. ''Nyda'' kasabasında yaşanan bu olayda bir sabah uyanan kasaba sakinleri sahile indiklerinde sahilde devasa büyüklükte kar topları ile karşılaşmışlar. Her ne kadar bu toplar insan eliyle oluşturulmuş gibi görünse de daha sonra bunların Sibirya'da gerçekleşen bir doğa olayı sonucu oluştuğu ortaya çıkartılmış.  Oluşumuna sebep olan durum ise araştırmacı Lesinkov’a göre şu şekilde gerçekleşmiştir. Körfezdeki su yükselerek buzla karşılaşmış ve daha sonra bu suyun yavaş yavaş çekilmesiyle buz geride kalmıştır. Daha sonra ise ıslak kum üzerinde kalan su, rüzgarın da yardımıyla devasa boyutlardaki kar topları haline dönüşmüştür.

Yabuchijima

2011 yılında yaşanan bir tsunami sonrası karaya buran büyük beyaz kitle Japonya sahillerinde büyük bir sansasyon yaratmış. Bir çok kişi bu yaratığı ilk gördüğünde bunun dünya dışından gelmiş bir yaratık olduğunu düşünülmüş.  Ancak daha sonra deniz biyologları tarafından yapılan araştırmalarda bu büyük beyaz maddenin, köpek balıkları ve balinaların artıklarından oluştuğu ortaya çıkmış.

Dinozor

Listemizde bir çok bilinmeyen ve nadir canlının karaya vurduğunu gördük fakat bu keşiflerin hiçbiri geçmiş yıllarda Washington'daki bu keşif kadar heyecan verici olmamış. ABD'nin Washington eyaletinde kıyıya vuran akıl almaz dinozor kemiğinin 80 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor. T-Rex ve Velociraptor gibi türlere benzeyen ve theropod olarak tanınan bu hayvanın, dinozorların tarihine yeni bir bakış açısı kazandırması bekleniyor.

Ejderha İskeleti

İngiltere’de yaşanmış bu olayda, sahile vurmuş ejderha iskeleti gören yerliler büyük bir şaşkınlık yaşamışlardır. Boyu 100 metreyi bulan bu ejderha iskeletinin gerçek olup olmadığı büyük tartışmalar yaşatsa da en sonunda bu iskeletin bir dizi için özel bir ekip tarafından yapıldığı anlaşılmıştır.

BMW Konteynerları

Geçtiğimiz yıllarda ''Yrill Kaısrgası'' sırasında dalgaların içinde kalan MSC Napoli isimli yük gemisi, batmaması için bilinçli olarak İngiltere'nin güneyindeki Devon kenti yakınlarındaki Branscombe'de karaya oturtulmuş. Sahile buran konteynerler, mürettebatın gemiyi terk etmesinden sonra yağmalanmış. Peki bu gemiyi bu kadar özel yapan şey neymiş. Büyük yük gemisi BMW motosikletlerini taşıyormuş. Bunu haber alan 7'den 70'e herkes karaya vurmuş konteynerlardaki motosikletleri alabilmek için birbiri ile yarışmış.

Muriwai Canavarı

2016 yılında Yeni Zelanda sahillerine vuran gizemli dev nesne görenleri ilk bakışta ürkütecek bir görüntüye sahip.  Yeni Zelanda'nın Auckland kentinin Muiwai sahilinde bulunan gizemli nesne halk tarafından ''Muriwai Canavarı'' olarak adlandırılmış. Kimileri bu cismi ''Kumsaldaki kutsal noel ağacı ''kimileri'' kutsal bir hediye, kimileri ise uzaydan  gelen bir mesaj olduğunu iddia etmiş. Fakat daha sonra devasa nesnenin sulara sürüklenen ağaç dallarının midyeye benzeyen bir deniz canlısı tarafından çevrilmesiyle ortaya çıktığı belirlenmiş.

Bir önceki yazımız olan İmkansız İnişler Gerektiren 9 Tehlikeli Havalimanı başlıklı makalemizde havaalanı, iniş ve uçak hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
7
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds