Bu İmkansız Acil İnişi Gördükten Sonra Bir Daha Uçağa Binmeyeceksiniz ..!


Daha önce hiç güçlü fırtınaların arasında kalan veya motorları arızalanmış bir uçağın içinde bulundunuz mu? Bir insanın başına gelebilecek olan en korkutucu şeylerden bir tanesi olan bu olay çok sık olmasa da zaman zaman bazı uçakların başına gelebiliyor. Bu durumda uçağın pilotunun, zorlu ve stresli dakikalarda uçağı sağlam bir şekilde indirmesi gerekiyor. Biz de bu listede tarihte imkansız durumlarda bile uçakları indirebilmiş olan pilotların hikayelerine göz atacağız. Hazırsanız yerlerinize oturun ve kemerleriniz bağlayın.

Hudson Nehir İnişi

Kulağa inanılmaz gelse de bazen bazı kuşlar uçak kazalarına yol açabiliyor. Neyse ki bu durumlar çok nadir meydana geliyor. New York ile Seattle şehirleri arasında gerçekleşen uçuşun talihsiz yolcuları, Airbus A320 model uçağın bir kuş sürüsü tarafından saldırıya uğraması ile hayatları boyunca unutmayacakları bir deneyim yaşamışlar. Uçuşun başlamasından bir dakika sonra yolculardan bir tanesi uçağın motorlarından bir tanesinden alevler çıktığını fark etmiş. Uçağı kullanan pilot, kuleye motorlardan bir tanesinin parçalandığını söylemiş ve acil durum çağrısı yapmış. Fakat bundan tam bir dakika sonra pilot uçağı havada tutmanın veya geriye dönmenin imkansız olduğunu anlamış. Oldukça korkutucu olan bu durumda, yolcuları kurtarmak için pilotun aklına gelen şey uçağı yakınlardaki Hudson Nehri'ne indirmek olmuş. Ve bunu başarmış da. Mükemmel ve görülmedik manevralarla sağ salim uçağı nehre indiren pilot, uçaktaki 130 kişinin hayatını kurtarmış.

Çatısız Uçak

Dünyanın en korkunç uçuş deneyimlerinden bir tanesini yaşamış olan yolcuların akıl almaz hikayesini öğrenmek ister misiniz? Geçmiş yıllarda Boeing 737 tip bir uçağın baş kahramanı olduğu bu olayda 7300 metre yüksekteki uçak çatısız bir şekilde uçmak zorunda kalmış. Hilo ve Honolulu arasında gerçekleşen 35 dakikalık bir uçuşun 24. dakikasında uçak alçalırken güçlü bir basınç değişimi yaşanmış. Bunun sonucunda uçağın en öndeki dört koltuğu ve pilot kabininin olduğu bölümün çatısı parçalanmış. Yolcular kendilerini dondurucu bir havanın ortasında bulmuşlar. Neyse ki o sırada herkesin emniyet kemeri bağlıymış. Saatte 50 kilometre hızla giden bir uçağı metrelerce yüksekten indirmeye çalışan pilot, 11 dakika içinde uçağı tek parça halinde indirmeyi başarmış.

Sahile İniş

Plajda genellikle ne yaparsınız? Birçok insan sahilde sakince güneşlenmeyi tercih ederken, Saint Martin de yaşayan insanlar plajda adrenalin ve heyecan dolu dakikaların tadını çıkartıyorlar. Turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir plajın yakınlarında yer alan bu havalimanı pilotlar için en tehlikeli havayollarından bir tanesidir. Çünkü buraya iniş yapan pilotların uçaklarını çok alçaktan uçurması gerekmektedir. Yerel yetkililer plajdaki insanları her zaman uyarsa da uçağın fotoğrafını çekmek için kendini tehlikeye atan insanları sıklıkla görebilirsiniz. Pilotlar için çok tehlikeli olan bu inişi gerçekleştiren pilotların her biri büyük bir iş başarmışlardır.

Burunsuz Uçak

Sırada gerçek bir kahramanın hikayesi yer alıyor. 27 Eylül 2017 yılında yaşanan bu vahim olayda İstanbul- Ercan seferini yapan yolcu uçağı, Atatürk Havalimanından kalkışından kısa bir süre sonra şiddetli bir doluya yakalanmış. Yoğun dolu yağışı nedeniyle uçağın kokpit camları çatlarken, Radom olarak bilinen burun kısmı yoğun hasar görmüş. 5 bin feet'te gerçekleşen bu korkunç olay sırasında uçağın pilotu Hava Trafik Kontrol Kulesi ile irtibata geçerek geri dönüş için izin istemiş. Kulenin yönlendirmesi ile birlikte Çanakkale Hava alanına iniş yapan uçakta tüm yolcular kahraman pilot sayesinde yara almadan kurtulmuşlar. Bu olaydan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, İstanbul'da büyük bir faciayı önleyen pilot Alexander Akopov'a ülkesi Ukrayna'da ''cesaret nişanı'' takdim etmiştir.  

Uçağın Tepesindeki Pilot

Seyir halindeki bir uçağın tepesine çıkabilecek kadar cesaretli bir insanı bulmak imkansızdır. Fakat bunun imkansız olması gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. 1990 yılında 11000 saat uçuş deneyimine sahip olan bir pilot olan Tim Lancaster, gökyüzünde daha önce kimsenin deneyimlemediği korkunç saatler geçirmiş. Birleşik Krallıktan, İspanya'ya giden bir uçak kalkışından 13 dakika sonra yaşanan kaza sonrası kokpitin ön camı kopmuş. Yerde tam 5000 metre yükseklikte gerçekleşen bu olayda pilotun emniyet kemeri açık olduğu için kokpitten dışarıya çıkmış. Neyse ki pilotun bacağı kokpite sıkışmış. Kabin ekibi tüm bedeni dışarıda olan pilotu yolculuk boyunca ayaklarından sıkıca tutmuşlar. Uçağın diğer pilotu bu olay üzerine acil iniş için izin istemiş. Uçağın ikinci pilotu bir saat içinde en yakın havalimanına iniş yapabilmiş. Bu süre zarfında bir kaç kemiği kırılıp soğuktan dolayı ciddi hasar alsa da uçağın pilotu Tim Lancaster hayatta kalmayı başarmış.  Kahraman pilot hastanede 5 ay yattıktan sonra akıl almaz bir biçimde uçuşlarına devam etmiş.

Yıldırım Çarpması

Geçtiğimiz yıllarda İskoçya'nın Aberdeen Havalimanından kalkan ve İskoçya'da yer alan Shetland adalarına hareket eden uçakta tarihe geçen dehşet dolu anlar yaşanmış. Kuzey denizi üzerinde giden uçağa yıldırım çarpınca uçak aniden alçalmaya başlamış. Uçağın düşmesi büyük bir olasılık iken uçağın kahraman pilotu 7 saniye içinde herkesin hayatını kurtarmayı başarmış. Uçakta yer alan ''otomatik  pilot'' sisteminin, uçağa yıldırım çarpmasıyla bir anda hızlı inişe geçmiş ancak pilot tam 7 saniye içinde otomatik pilottan kontrolü almış ve acil iniş izni isteyerek en yakın havalimanına uçağı indirmeyi başarmış.

Gimli Glider

Sırada Air Canada Havayolarına ait 143 numaralı uçağın oldukça sıra dışı hikayesi yer alıyor. 23 Temmuz 1983 yılında gerçekleşen bu olayda Montreal'den Edmonton'a gidecek olan Boeing 767 tipi uçağın pilotları yanlış hesaplamalar neticesinde uçağa gereken yakıtın yarısını yüklerler.  Uçak 41000 feet yükseklikteyken pilotların beklemediği bir anda uçağın tüm motorları durur. Dolayısıyla motorlar uçağa elektrik sağladığı için altimetre, radar gibi hayati cihazlar çalışmaz. Motorları olmayan uçaktaki tüm yolcular hayatlarında deneyimledikleri en korkunç dakikaları yaşarlar. Uçağın pilotu Bob Pearson bu hayati durum için hemen harekete geçmeye karar verir. Etrafta inecek yer arayan kokpit ekibi yakındaki meydanlara inemeyeceklerini anlayınca Monitoba'da bulunan ve kullanılmayan Gimli Havalimanı pistine inmeye karar verir. Aynı anda otomobil yarışının düzenlendiği piste inmeye çalışan kahraman pilot bu uçağı tıpkı bir planör gibi kullanır. Bu sayede kahraman pilot uçaktaki tüm yolcuları sağlam bir şekilde bu piste indirmeyi başarır ve herkesin hayatını kurtarır.

Tarlaya Mucize İniş

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan bu olayda Ural Havayolları'na ait Airbus A321 tipi bir uçak Moskova-Simferopol seferini gerçekleştirmek üzereyken kalkışın hemen sonra  7500 feet irtifada kuş sürüsünün içinden geçmiş. Her iki motorunu kaybeden uçağın kokpitinde yer alan Rus pilotlar, uçağı havalimanının 3-4 kilometre yakınında yer alan Rybaki Köyü'ndeki bir mısır tarlasına iniş takımı kapalı bir şekilde indirmeyi başarmışlar. Mucizevi iniş sonrasında kullanılamayacak hale gelen uçakta 223 yolcu ve 7 mürettebatın tamamı başarılı bir şekilde tahliye edilmiş.
Uçağın kokpitinde yer alan 41 yaşındaki pilot Damir Yusupov ve 23 yaşındaki pilot Gregory Murzin sivil havacılık tarihine geçmekle kalmayıp aynı zamanda ülkeleri Rusya'da kahraman ilan edilmişler. Olay sırasında soğuk kanlı bir tutum sergileyen pilotlar, etrafta inebilecek toprak bir alan belirleyip, motorları kapatarak yakıt akışını kesmişler. Bununla da kalmayan pilotlar iniş takımlarını açmamak gibi kritik bir karar alarak büyük bir faciayı önlemişler.

Kahraman Yolcu

Peki size bir yolcunun kahramanca bir uçağı indirdiğini söylesek inanır mıydınız? 160 kişiyle ABD'nin Iowa eyaletinden Denver eyaletine gitmekte olan Boeing 737 tipi yolcu uçağı , havalandıktan sonra irtifa kaybetmeye ve hafifçe sola yatmaya başlamış.  Bu korkunç dakikaların yaşanmasının nedeni ise uçağın pilotunun kalp krizi geçiriyor olmasıymış. Bunun üzerine kabinden 'uçakta başka pilot olup olmadığı sorulmuş. Kimsenin umudu yokken ailesi ile birlikte tatilden dönen Mike Gongol adlı savaş pilotu kahramanca bir şekilde öne çıkmış.  Uçağın ana pilotluğunu devralan Mike Gongol, yardımcı pilotla birlikte dev yolcu uçağını başarı bir şekilde indirmeyi başarmış.

Kahraman Türk

Son sırada ise sizlere,  2018 yılında yaşanan ve baş kahramanı Türk pilot olan mucizevi bir hikaye anlatacağız. Medine-Dakka seferini yapan Airbus 333 tipi yolcu uçağının kaptanı olan Ümit Atlatırlar, ön tekerleri açılmayan uçağı burnu üzerine indirerek, dev uçağı pistte tutmuş ve büyük bir kazanın engellenmesini sağlamış. Kahraman pilot, uçağı pist içerisinde tutmayı başararak 141 yolcu 10'u uçuş ekibi olan toplam 151 kişinin uçaktan yara almadan tahliye  olmasını sağlamış.
Peki siz düşmekte olan bir uçağın içinde olsanız ne yapardınız? O an ne düşünürdünüz? Cevaplarınızı bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Soruları doğru yanıtlayın ve bilginizi test edin!
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format