Bu Yeraltı Şehrinin Aktif Olduğuna İnanamayacaksınız.. (3000 Kişi Yaşıyor!!!)


Dünya üzerinde amaçları farklı olsa da bir çok yer altı şehri bulunmakta. Bu yer altı şehirlerinden en önemlilerinden bir tanesinin ise Türkiye’de bulunduğunu biliyor muydunuz? Bugün sizler için Derinkuyu yer altı şehrinin en gizemli gerçeklerini ortaya çıkardık ve dünyadaki diğer yer altı şehirlerini araştırdık. 

1. Derinkuyu Yeraltı Şehri

8 kat büyüklüğünde olan ve 1967 turizme açılmış Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya'da bulunan 36 yeraltı şehrinin en büyüğüdür. Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan bu yeraltı şehri dünyanın en büyük yeraltı şehirlerinin başında gelmektedir.
Tarihi çok eskilere dayanan Kapadokya yeraltı şehrinin yapılış amacı ise tam anlamıyla güvenliktir. Yapılış amacı diğer yeraltı şehirleri ile ortak olan bu şehrin temel amacı sık sık saldırıya uğrayan şehirde tehlike anında halkın geçici olarak sığınmasını sağlamaktır.
Tarihi Hititlerle başlayan ve Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılmaya başlanan bu yer altı şehri  özellikle Bizans döneminde çok sık şekilde kullanılmıştır. Yaklaşık binlerce kişinin barınma, yeme-içme, ibadet ve savunma ihtiyacını karşılayabileceği bu yeraltı şehrinde aynı zamanda dünyanın en eski akıl hastanesi bulunmaktadır.
Bunların dışında yer altı şehrinin ziyarete açık alanlarında ahır, kiler, yemekhane, kilise , şırahane, misyoner okulu, çalışma odalı ve mezar odası ziyaretçileri beklemektedir. Nevşehir'e 29 km, Niğde'ye 50 km mesafede bulunan yeraltı şehri 1963 yılında tesadüfen bulunmuş ve 1967 yılında ilk kez ziyarete açılmıştır.
Sekiz kattan oluşan bu yer altı şehrinin her katı ayrı özelliklerle donatılmıştır. Yer altı şehrinin birinci katında ahır bulunurken ayrıca hayvanların yem yiyebileceği ve su  içebileceği kabaca oyulmuş olan oyuklar da bu katta görülmektedir. İkinci kata giden koridorun sağında ve solunda oturma odaları yer alıyor. Bu kat aynı zamanda mutfak ve üzüm ezme yerinin bulunduğu alan olarak bizleri karşılıyor. Su deposuna ulaşan bir deponun yer aldığı üçüncü katta ise erzak depoları bulunmakta. Çıkış güzergahının yer aldığı dördüncü katta ise çeşitli erzak depoları ve odalar dikkat çekiyor. Havalandırmaların yer aldığı beşinci kat ise bu şehrin en büyük bölgesi olarak bilinmekte. Haç planlı bir kiliseyi de barındıran bu katta bir kuyunun yanı sıra, alçak ve uzun bir tünel yardımı ile ulaşılan mezar odası yer alıyor. Diğer yeraltı kentleri gibi, bütün bulguları 5.-9. yüzyıllar arasında Bizans döneminden kalma Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin Arap-Sasani akınlarına karşı yapıldığı, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de askeri amaçlarla kullanıldığı düşünülmektedir.

2. Edinburgh Mahzenleri

İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da bulunan yeraltı mahzenleri farklı korku hikayelerine ve çeşitli efsanelere sık sık konuk olmaktadır. 1700'lü yıllardan kaldığı bilinen bu mahzenler fantastik öykü ve anlatılarda genellikle seri katillerle, kaçakçılarla ve hayaletlerle ilişkilendirilmektedir. İçinde bambaşka bir dünyanın bulunduğu bu mahzeni her yıl dünyanın dört köşesinden binlerce macera tutkunu tarafından ziyaret ediyor. 1788'de açılan mahzenler her ne kadar korku hikayelerine konu olsalar da aslında hanlar, ayakkabı tamircileri, bıçakçılar ve diğer zanaatkarlara yer sağlanması için inşa edilmiş fakat daha sonra zanaatkarların burayı terk etmesi ile mahzenler şehrin en fakirleri tarafından işgal edilmiş.

3. Dxia Cheng

1970'lerde istilalar, bombalamalar ve nükleer saldırılar sırasında sığınak olarak inşa edilmiş bu yer altı şehri Çin'in başkenti Beijing'de bulunuyor. Diğer yeraltı şehirlerinin aksine geçmişi 50 yıllık olan bu yer aynı zamanda yer altı Çin Seddi olarak da biliniyor. Uzun süreli sığınma ihtiyacı duyma ihtimali yüzünden okul, hastane gibi hizmetleri de içerecek şekilde tasarlanmış olan yer altı şehri aynı zamanda 100 farklı gizli  girişe sahiptir. Fakat bu yer altı şehrinin kullanımına ihtiyaç duyulmadığı için Çin Hükumeti bu şehri halka açık bir hale getirmiştir.

4. Wieliczka Tuz Madeni

13. yüzyıldan 2007 yılına kadar sofralık tuz üreten bir yer olan  Wieliczka Tuz Madeni, Polonya'nın Krakow şehrinde bulunmakta. Dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olan bu bölge toplam uzunlukları 300 kilometreyi geçen galerilerden oluşuyor. 3000'den fazla odanın bulunduğu ve toplam 9 katı olan bu madenin ziyaretçilere açık olan sadece 3 katı bulunmakta. Unesco tarafından korunma altına alınan tuz madeninde iki adet kilise ve ünlü isimlerin tuzdan yapılmış heykelleri de görmek mümkün.

5. Pilsen Tünelleri

Çek Cumhuriyeti'nin Pilsen şehrinde bulunan yeraltı tünelleri 20 kilometreyi aşkın uzunlukları ile Avrupa'nın en uzun tünellerinden bir tanesidir. 14. yüzyılda şehrin caddelerinin altına inşa edilen geçitler ve tünellerin yer aldığı labirent şeklindeki bu  yerin amacı yiyecek ve içecek varillerini depolamakmış. Aynı zamanda saldırı durumunda kaçış olarak da kullanılması planlanan bu mahzenin bir çok gizemi bulunuyor. Bu gizemlerden en büyüğü ise yeraltı şehirlerinin duvarlarında hazinelerin gömülü olduğudur.

6. Mesa Verde

Amerika Birleşik Devletleri'nin Colarado eyaletinde bulunan Mesa Verde, Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük arkeolojik kazı alanı olarak bilinmektedir. Unesco Dünya Mirası Listesi'nde de yer alan Mesa Verde, Kızılderililerin ataları tarafından milattan sonra 600'lü yıllarda inşa edilmiştir. 1300'lü yıllara kadar aktif olarak kullanılmış olan bu yerleşim alanı daha sonra beyaz sömürgecilerin buraya gelmesi ile kullanılamayacak bir hale gelmiş. Şu an Amerika'nın en turistik bölgelerinden bir tanesi olan Mesa Verde kesinlikle görülmesi gereken yer altı şehirlerinden bir tanesidir.

7. Coober Pedy

Avusturalya'nın güneyinde yer alan Adelaide şehrinin kuzeyinde yer alan Coober Pedy, görenleri hayrete düşüren bir yapıya sahip. Opal madenleri için kazılan binlerce kuyu, halkın sıcak hava koşullarından korunma için içinde yaşadığı birer yerleşim haline gelmiş. Dayanılamayacak bir kuraklığın yaşadığı bu kasabada termometreler yaz aylarında 43 derecenin üzerine çıkmakta. Bunun yanı sıra sürekli toz fırtınalarının yaşandığı kasaba halk artık yaşayamayacak duruma gelmiş. Kendilerine yeni yerleşim arayan yerliler, aradıkları bu yeri yer altında bulmuşlar. Kasaba sakinleri geçmişten kalan maden kuyularına 500 adet ev inşa edip bu evleri birbirine bağlamış. İlk başlarda evlerle başlayan bu yerleşim yerine daha sonra alışveriş merkezleri, kiliseler ve müzeler açılınca burası tamamen bir şehir halini almış.

8. Setenil de las Bodegas

Güney İspnaya'da bulunan bu gizemli küçük kasaba tam olarak yer altı şehri olmasa da daha önce görülmemiş bir şekilde devasa bir kayanın altında yer alıyor. Toplam 3000 kişinin devasa kayanın altında yaşadığı bu yerleşimde, evler bu kayaya uyumlu bir biçimde duvarların içine ve altına doğru inşa edilmiş. Burada yaşayanların avantajı ise evlerin kayaların içinde yer aldığı dört mevsim iklime uyum sağlamasıdır. Kış aylarında sıcak, yaz aylarında serin olan bu evlerde yaşayan insanlar aynı zamanda turizmden de büyük bir gelir elde etmektedirler.

9. Petra

Ürdün'ün en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Petra Yer Altı Şehi, Hor Dağı'nın eteklerinde kurulmuş. Milattan önce altıncı yüzyılda inşa edilmiş olan Petra Yer Altı Şehri, devi bir şehri meydanı, devasa şehir tiyatrosu ve sahip olduğu kalesi ile görenleri şaşkına çevirmektedir. Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunun bu yer altı şehri aynı zamanda Petra Antik Kenti'nin en önemli parçasıdır.

10. Naours

Fransa'nın kuzeyinde bulunan ünlü yer altı şehri Naours, iki kilometre uzunluğundaki tüneller ve sayıları 300'ü aşan insan yapımı odalardan oluşuyor. Yerin 100 metre altında kalan yapının inşasına ise 3. yüzyılda başlanmış. Roma döneminde maden ocağı olarak kullanılan Naours, Orta Çağ savaşları ve istilaları sırasında ise klasik olarak sığınma yeri olarak kullanılmış. 3000 kişi kapasiteli şehrin kendine ait ahırları, kiliseleri, kuyuları ve fırınları bulunuyor.

11. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'un en çok ziyaret edilen turistlik noktalarından bir tanesi olan Yerebatan Sarnıcı , aynı zamanda dünyanın en değerli yer altı yapılarından bir tanesi olarak bilinmekte. Görebilmek için 52 basamaklı bir merdiven aracılığıyla yerin dibine kadar inilmesi gereken sarnıçta her biri sanat eseri olarak görülen 336 adet  sütun bulunmakta. 100 bin ton su depolayabilmek için inşa edilen sarnıç 527 ila 565 yılları arasında Bizans İmparatoru 1. Justinianus'un talimatı ile yaptırılmış.

12. Ani Mağaraları

Kars'ın Ocaklı köyü yakınlarındaki Ani Harabeleri çevresinde yer alan Ani Mağaralarında toplam 823 adet yapı ve gelişmiş mağara bulunmakta. Bostan Deresi'nin iki yakasındaki tüf kayalıklarına oyulan bu mağaralar, mezar, depo ve ev gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Soruları doğru yanıtlayın ve bilginizi test edin!
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format