Bunlar 2053’den Önce Dünyada Gerçekleşecek Muhtemel Olaylar


Business Insider adındaki bir haber sitesi yapmış olduğu araştırmalarla 2053 yılına gelindiğinde dünyada nelerin değişeceğini öngörmüştür. Çok sayıda çarpıcı sonuçların çıktığı bu araştırma birçok kişiyi şaşırtmıştır. Biz de sizlere bugün bu şaşırtıcı araştırmanın sonuçlarını liste haline getirdik. 

1. Bilgisayarlaşan Beyinler

2053 yılına kadar dünyada gerçekleşmesi muhtemel ilk şey bilgisayarlaştırılan beyinlerdir. Teknoloji ve bilimin hızlı bir şekilde ilerlemesiyle yakın gelecekte bu alanda büyük yol kat edileceği çok bariz ortadır. Bilim insanlarının ve bilgisayar uzmanlarının yapmış oldukları çalışmalar ve geliştirdikleri sistemler ile gelecek birkaç on yılda insan beyninin yapısını bilgisayara uyarlama konusunda çok yol kat edileceği düşünülmektedir.

2. Yapay Zeka

Bilgisayarlaşan beyinlerin haricinde yapay zekada da çok büyük yollar katedilecektir. Birçok bilim kurgu filminde hayranlıkla izlediğimiz robotlar nihayet çok yakın bir gelecekte aramızda yaşamaya başlayacaklardır.

3. Akıllı Arabalar

Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi toplumun her alanında görülecek ve bu gelişmeden de en büyük payı otomobil sektörü alacaktır. Araba üreticileri yaptıkları araştırmalar ile akıllı arabalar üretecekler ve bu arabalar ile kaza ve ölüm oranları büyük ölçüde azalacaktır. Ayrıca daha konforlu, daha temiz ve daha güvenli otomobillerin trafiği daha katlanabilir hale getirmesi planlanmaktadır.

4. Okuma- Yazma Oranında Artış

Bu saydıklarımızın yanında bilimin de ilerlemesiyle birlikte dünya genelinde okuma-yazma oranının artması da beklenmektedir. Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 23.6'sı okuma yazma bilmezken bu oran 2053 yılına kadar yüzde 12'lere kadar düşecektir.

5. Her Yerde İnternet

Size 2053 yılında dünyanın her bir noktasında internetin olacağını söylesek nasıl bir tepki verirsiniz? Eminiz birçoğunuz bu habere çok sevinir. Uzmanların tahminlerine göre 2053 yılında yaklaşık 8 milyar insan internet kullanıyor olacak ve bu rakam dünya nüfusunun yüzde 97.5'ini oluşturacaktır.

6. Yapay Organ Ve Uzuvlar

Yıllar içerisinde hemen hemen her alanda görülen gelişmeler tıp alanında da görülecektir. Örneğin yapay organ ve uzuvlar geliştirilecek ve uzuvların eksikliğinden kaynaklanan hastalık ve sakatlıklar artık tarihe karışacaktır. Aynı zamanda geliştirilen tedaviler ile çocuk yapılmasını engelleyen tüm engeller ortadan kaldırılıp çocuk yapmak çok kolaylaşacaktır.

7. Süper Çocuklar

2053 yılına kadar olması muhtemelen bir diğer şey ise kesinlikle birçok kişinin hayalidir. Geliştirilen elektronik cihaz ile insanlar her dili konuşabilecek duruma geleceklerdir. Sizce de her dili konuşabilmek çok iyi olmaz mıydı? Bunun yanında genetik alanında yapılan çalışmalar ise spordan fiziğe her alanda başarılı olan süper çocuklar yaratılacaktır. Bu gelişme sizce de kulağa biraz korkutucu gelmiyor mu?

8. Zenginleşen Dünya

1980'lerden günümüze kadar yapılan araştırmalarda fakir ülkelerin sayısının giderek azaldığı görülmektedir. Bu da 2053 yılına gelindiğinde dünyada fakir ülkenin kalmayacağı anlamına gelmektedir. Bu konuda bir açıklama yapan Bill Gates de 2035 yılı itibariyle dünyada fakir ülke kalmasını beklemiyorum demiştir.

9. Eşit Bir Toplum

Dünyada fakir ülkelerinin sayısının giderek azalmasıyla birlikte dünya artık daha eşit bir toplum haline gelecektir. Zaten 1900 yılından bu yana tutulan kayıtlarda insanlar arasındaki gelir farkının sürekli azaldığı görülmektedir. Böyle devam ederse 2053 yılında bu fark son derece düşük bir seviyeye inecektir.

10. Mars'ta Yaşam

Son yıllarda çıkan bilim kurgu filmleri, videolar ve haberler insanları yavaş yavaş Mars'ta yaşama fikrine alıştırmaya çalıştırmaktadır. Aynı zamanda bir de 2023 yılında Mars’a 4 insan gönderileceği bilim insanları tarafından açıklanmıştır. Eğer projede bir sıkıntı çıkmaz da her şey Mars One firmasının istediği gibi giderse 2 sene sonra 4 insan daha gönderilecektir. Takvimler 2053'ü gösterdiğinde ise insanlık tatillerini geçirmek için Mars'a gideceklerdir. Yaz tatillerini geçirmek için Mars'a gitmek çok fantastik olmaz mı?Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds